שגריר ארגנטינה בישראל יזומן לשיחת נזיפה על רקע חתימת ההסכם עם איראן

המדינות הודיעו על פתיחת חקירה משותפת של נסיבות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994. אילון: "אין היגיון לשתף אותם, הם יחבלו בחקירה"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

משבר ביחסי ישראל-ארגנטינה: שגריר ארגנטינה בישראל יזומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים על רקע החתימה על הסכם בין ארגנטינה לאיראן להקמת ועדה משותפת "לבירור האמת" סביב הפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994 שבו נרצחו 85 בני-אדם, כך מסר סגן שר החוץ דני אילון.

במקביל הורה משרד החוץ לשגרירת ישראל בבואנוס-איירס, דורית שביט, לבקש פגישה דחופה עם שר החוץ הארגנטינאי, הקטור טימרמן, כדי להגיש לו מחאה חריפה ולדרוש הבהרות והסברים לגבי ההסכם שנחתם עם איראן.

"הצעד של ארגנטינה מעורר הרבה יותר מתמיהה ודאגה בישראל", אמר אילון ל"הארץ". "ברור לכולם שהאיראנים ושלוחיהם בחיזבאללה היו מעורבים בפיגוע. לפיכך, אין שום מקום או הגיון לשתף אותם בחקירה, כיוון שהם רק יחבלו בה. זה כמו שיזמינו את הרוצח להשתתף בחקירת הרצח. ההסכם הזה נותן לגיטימציה לממשלת הטרור באיראן".

הפיגוע בבואנוס איירס, ארכיוןצילום: בלומברג

אילון הוסיף כי הוא יוצא לוועידת הביטחון במינכן בסוף השבוע ובכוונתו להעלות את דבר ההסכם בין איראן לארגנטינה שם מול גורמים בינלאומיים שונים. אתמול הודיעה נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר כי ארצה הגיע להסכם עם איראן לפיו שתי המדינות יקיימו חקירה משותפת סביב נסיבות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, ב-1994.שרי החוץ של המדינות, הקטור טימרמן ועלי אכבר סלחי, חתמו על מזכר להקמת "ועדת אמת" שתחקור את הפיגוע.

הוועדה תכלול משפטנים בינלאומיים שייבחרו על ידי נציגי שתי המדינות, אולם איש מהם לא יהיה אזרח ארגנטינאי או איראני. חברי הוועדה יוכלו להיפגש עם כל מי שמוזכר בחומרי החקירה השונים, בארגנטינה ובאיראן, ולתשאל אותם באופן חופשי. עוד הסכימו הצדדים, כי המזכר שנחתם יוגש על ידי שתי המדינות למזכיר הכללי של ה"אינטרפול", אשר היה מעורב עד כה בנושא החקירה והחיפוש אחר החשודים.

ישראל שמעה על פתיחת הדיאלוג בין ארגנטינה לאיראן באוקטובר מדיווחים בתקשורת, ולמרות בקשות חוזרות ונשנות לא הסכימה ממשלת ארגנטינה לעדכן את ירושלים בהתקדמות השיחות. גם במפגשים שהתקיימו בשבועות האחרונים בין שר החוץ היהודי של ארגנטינה לבין נציגי הקהילה היהודית, הוא מסר פרטים מעטים וכלליים בלבד על השיחות.

בפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (AMIA) נרצחו 85 בני אדם ונפצעו יותר מ-300, רובם יהודים, לאחר שמחבל ממוצא לבנוני פוצץ מכונית ממולכדת סמוך למבנה. ב-2006, לאחר יותר מעשור של ניסיונות טיוח, פרסם התובע הארגנטינאי אלברטו ניסמן, שעמד בראש החקירה, כי איראן וחיזבאללה עומדות מאחורי הפיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ