י-ם במסר חריף לארגנטינה: "משדרים חולשה מול איראן"

שגריר ארגנטינה זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ בעקבות החלטת בואנוס איירס להקים ועדה משותפת עם איראן לחקר הפיגוע בבניין הקהילה היהודית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ארגנטינה בישראל הגיע היום (שלישי) לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים, בעקבות ההסכם שחתמה ארצו עם איראן להקמת "ועדה לבירור האמת" סביב הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס-איירס ב-1994. סמנכ"ל לענייני אמריקה הלטינית במשרד החוץ, יצחק שהם, אמר לשגריר כי ישראל "מופתעת ומאוכזבת" מההחלטה לבצע חקירה משותפת עם איראן, לאחר שזו כבר נמצאה אחראית לו על פי ממצאי החקירה של השלטונות הארגנטינאים עצמם.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור ציין כי שוהם מחה בפני השגריר הארגנטיני על היחס הבלתי מקובל של ממשלת ארגנטינה כלפי ישראל מאז החלו המגעים בין בואנוס איירס לטהראן. שהם טען כי הפיגוע בבניין הקהילה היהודית היה דומה מאוד במאפייניו לפיגוע נגד שגרירות ישראל בבירת ארגנטינה שנתיים קודם לכן.

"למרות זאת, לא הגיבה ארגנטינה לבקשותינו הלגיטימיות לקבל מידע על המהלך החדש ועל הדרך שבה מתכוונים הארגנטינים להביא לדין את החשודים", אמר שהם לשגריר הארגנטינאי. "התנהלות זאת מאכזבת במיוחד לנוכח האינטימיות שאנו רגילים לה מצד מדינה ידידותית כמו ארגנטינה. טיפול חסר נחישות בטרור משדר חולשה. אילו טיפלה ארגנטינה באופן נחוש בחקירת הפיגוע בשגרירות ישראל ב-1992, יתכן שהפיגוע בבית הקהילה היהודית ב-1994 לא היה מתרחש".

בניין הקהילה היהודית בארגנטינה לאחר הפיגועצילום: רויטרס

מוקדם יותר השבוע הודיעה נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר כי ארצה הגיע להסכם עם איראן לפיו שתי המדינות יקיימו חקירה משותפת סביב נסיבות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס  ב-1994. שרי החוץ של המדינות, הקטור טימרמן ועלי אכבר סלחי, חתמו על מזכר להקמת "ועדת אמת" שתחקור את הפיגוע.

הוועדה תכלול משפטנים בינלאומיים שייבחרו על ידי נציגי שתי המדינות, אולם איש מהם לא יהיה אזרח ארגנטינאי או איראני. חברי הוועדה יוכלו להיפגש עם כל מי שמוזכר בחומרי החקירה השונים, בארגנטינה ובאיראן, ולתשאל אותם באופן חופשי. עוד הסכימו הצדדים, כי המזכר שנחתם יוגש על ידי שתי המדינות למזכיר הכללי של ה"אינטרפול", אשר היה מעורב עד כה בנושא החקירה והחיפוש אחר החשודים.

בפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (AMIA) נרצחו 85 בני אדם ונפצעו יותר מ-300, רובם יהודים, לאחר שמחבל ממוצא לבנוני פוצץ מכונית ממולכדת סמוך למבנה. ב-2006, לאחר יותר מעשור של ניסיונות טיוח, פרסם התובע הארגנטינאי אלברטו ניסמן, שעמד בראש החקירה, כי איראן וחיזבאללה עומדות מאחורי הפיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ