ישראל תחדש את העברת כספי המסים לפלסטינים

ישראל עצרה את העברת כספי המסים לרשות לאחר שהאו"ם הכיר בפלסטינים כמדינה משקיפה. ברשות התלוננו על קשיים במתן משכורות לכוחות הביטחון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל תחדש את העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית, לאחר ההקפאה בהעברתם בסוף נובמבר 2012. ישראל, הפסיקה את העברת כספי המסים שהיא גובה עבור הפלסטינים אחרי ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם על ההכרה במדינה פלסטינית במעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם.

מקור בלשכת ראש הממשלה מסר הערב (שלישי) כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להעביר לפלסטינים את כספי המסים שישראל גבתה עבורם במהלך דצמבר. בלשכתו של נתניהו ציינו כי מדובר בהחלטה חד-פעמית לאור המצב הכלכלי הקשה ברשות הפלסטינית והנושא ייבחן שוב בחודש הבא. מחר ייפגשו צוותים מקצועיים ממשרדי האוצר הישראליים והפלסטיניים כדי לבצע השוואת נתונים ולבדוק מה הסכום שאותו ישראל גבתה במהלך ינואר עבור הפלסטינים. ככל הנראה, הסכום צפוי להיות כ-400 מיליון שקל.

במסגרת צעדי התגובה של ישראל למהלך הפלסטיני באו"ם הוחלט להקפיא את העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות. הכספים שהוקפאו בחודשיים האחרונים, בסך של קרוב ל-800 מיליון שקל, הוחרמו על ידי ישראל ושימשו לקיזוז חובותיה של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל הישראלית ולגופים ישראלים נוספים.

שוטרים פלסטינים ברמאללהצילום: טס שפלן

הרשות הפלסטינית נמצאת במצב כלכלי קשה ביותר מזה כמה חודשים ומתקשה לשלם משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון ולפקידי הממשלה הפלסטינית. המשבר החריף בעקבות הפסקת העברת כספי המסים מישראל ובעקבות צמצום העברת כספים ממדינות תורמות במערב וממדינות ערב.

בשבועות האחרונים היתה ישראל תחת לחץ בינלאומי כבד לחדש את העברת כספי המסים. במקביל, גם בדיונים פנימיים בישראל המליצה מערכת הביטחון לחדש את העברת הכספים, כדי למנוע את התמוטטות הרשות הפלסטינית ולא לפגוע בתפקוד מנגנוני הביטחון שלה.

בימים האחרונים העבירו כמה מדינות אירופיות כספים לרשות כדי לייצב את מצבה הכלכלי, וזאת במקביל לתרומה של מאה מיליון דולר מערב הסעודית ו-20 מיליון דולר מאלג'יריה. עם זאת, הקונגרס האמריקאי עדיין מעכב העברה של כמה מאות מיליוני דולרים מממשלת ארה"ב לרשות, וזאת בשל המהלכים של הפלסטינים באו"ם.

על פי הסכם פאריס מאפריל 1994, סוכם כי מדינת ישראל והשטחים (הגדה ועזה), יהיו מעטפת מכס אחת מול העולם, כאשר ישראל תגבה את כל המסים (מע"מ ומכס) במעברי הגבול עבור הפלסטינים ואחת לחודש, לאחר התחשבנות, תחזיר לפלסטינים את כל הכספים המגיעים להם.

ההתחשבנות כוללת, מלבד המע"מ והמכס של יבוא מחו"ל לשטחי הרשות הפלסטינית, גם כספי מסים הקשורים בסחר ההדדי בין ישראל לרשות הפלסטינית, כלומר יצוא ישראלי לשטחים ויצוא פלסטיני מהשטחים לישראל, וכספי מסים של עובדים פלסטינים בישראל. לפי הסכם פאריס, ניתנו לפלסטינים מספר הקלות, לדרישתם, כולל זכויות לייבא מוצרים מסוימים בכמויות מוגבלות שלא על פי שיעורי המכס הישראלים. 

למעשה, לישראל אין זכות חוקית לעצור את העברת הכספים לפלסטינים, אך ראשי ממשלות ושרי אוצר כבר נקטו בצעד זה בעבר מסיבות פוליטיות. למשל, ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון עצר בתקופת האינתיפאדה השנייה את העברת הכספים לכמעט שנתיים, שלאחריהן ישראל החזירה את כל הכספים. גם בפברואר 2006, כשהחמאס ניצח בבחירות והוקמה ממשלה פלסטינית בהשתתפותו, ישראל הקפיאה שוב את העברת הכספים לתקופה ארוכה, עד ליולי 2007, כשאבו מאזן פירק את ממשלתו. הקפאות כספים נוספות נמשכו זמן קצר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ