דיווח: מוסקווה ידעה על כוונה לתקוף בסוריה, ולא מנעה זאת

אתר אופוזיציה סורי טוען כי מוסקווה קיבלה מידע על חשש מיידי מזליגת הנשק במתקן. הבית הלבן הזהיר את סוריה מפני העברת נשק לחיזבאללה

כתבי הארץ וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ וסוכנויות הידיעות

איראן, סוריה, מצרים ורוסיה כבר הגיבו לדיווחים על תקיפה שעל פי מקורות זרים ביצעה ישראל אתמול (רביעי) סמוך לגבול סוריה-לבנון. סוכנות הידיעות רויטרס וכן הבי-בי-סי מדווחים כי יעד התקיפה היתה שיירת נשק שנעה מסוריה ללבנון. מנגד בסוריה טוענים כי התקיפה שבוצעה עם שחר גרמה נזק למכון מחקר באזור דמשק ולמותם של שני בני אדם. מורדים סורים סיפרו לסוכנויות הידיעות כי המתקן המופצץ שימש בין היתר לפיתוח נשק כימי.

22:10: כתב "הארץ" צבי בראל מדווח כי רוסיה ידעה מראש על כוונה ישראלית לתקוף את אתר ג'מראיא ונתנה "אור ירוק שלילי" לביצועה. הדיווח מתבסס על פרסום באתר אופוזיציה סורי, שהתבסס על מקור רוסי בכיר. המקור הבהיר כי "הכוונה באור ירוק שלילי היא אי-התנגדות, ללא מתן הסכמה פומבית".

על פי המקור הרוסי היה זה היועץ לביטחון, לאומי יעקב עמידרור, שהעביר את המידע לרוסים בעת ביקורו במוסקווה וכי הוא העביר לידיהם סרטי וידיאו ומסמכים שונים שמצביעים על כך שבאתר נעשה פיתוח של נשק כימי וכי הוא עלול ליפול לידי גורמי טרור. המקור הרוסי מסר עוד כי פעילי הצבא הסורי החופשי, שפועלים בתיאום עם תחנת הסי-אי-איי שממוקמת בטורקיה ליד הגבול הסורי, התבקשו לתקוף את האתר בג'מראיא מספר פעמים כדי שאפשר יהיה לצלמם ולהציג את פעילותם כ"פעולת טרור" שמוכיחה שהנשק הכימי עלול ליפול לידי טרוריסטים. לטענת המקור, ההסכמה הרוסית נובעת מכוונת מוסקווה ללחוץ על אסד ולהבהיר לו שאם לא יבצע ויתורים פוליטיים נוספים היא לא תוכל להעניק לו "מטריית ביטחון".

21:20: הגרדיאן הבריטי פרסם שיחה עם אשה שמתגוררת סמוך לאתר שהופגז בסוריה. האשה, סופי חדד, אמרה ששמעה 10 פיצוצים קצת אחרי חצות בלילה שבין שלישי לרביעי. לדבריה, על גבעה באזור מתגוררים קצינים ומומחים לחומרים כימיים שעובדים במרכז המחקר שהופגז. תחת הגבעה ישנם מחסנים עצומים בהם מאוכסנים כל החומרים הכימיים וחומרי הנפץ שבשימוש מרכז המחקר, שלדבריה אחראי לפיתוח כלי נשק צבאיים ומשויך למשרד ההגנה.

19:34: כתב רויטרס בישראל, דן ויליאמס, מדווח כי האו"ם טוען שאינו יכול לאמת את התלונה שהגישה סוריה שמטוסים ישראלים טסו מעל הגולן הסורי בשל מזג האוויר הסוער ששרר באזור אתמול לפנות בוקר. "כוח שמירת השלום של האו"ם (UNDOF) באזור לא הבחין במטוסים שחלפו באזור המפורז ולכן אינו יכול לאמת את התקרית. במקביל דיווח הכוח על תנאי מזג אוויר קשים", אמר דובר מטעם האו"ם.

19:15: הטלוויזיה הסורית פרסמה את נוסח התלונה נגד ישראל שהגישה דמשק לאו"ם, ולפיה סוריה רואה בישראל ובבנות בריתה אחראיות לתוצאות של המתקפה הישראלית, ואומרת כי יש לה את הזכות להגן על ריבונותה. "סוריה רואה בישראל ובמי שמגינות עליה במועצת הביטחון אחראיות לתוצאות המתקפה, ומדגישה את זכותה להגן על ארצה ועל ריבונותה", נכתב.

19:00: הבית הלבן הזהיר הערב את סוריה לא להעביר נשק לחיזבאללה. "אסור שסוריה תוסיף לחוסר היציבות באזור על ידי העברת כלי נשק לחיזבאללה", אמר בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית. במקביל דווח בסוכנות הידיעות הצרפתית כי סגן הנשיא האמריקאי, ג'ו ביידן, ייפגש בשבת עם שר החוץ הרוסי לברוב ועם ראש האופוזיציה הסורית, מואז אל חטיב, וידון עמם בנעשה בסוריה. הפגישה תיערך בשולי ועידת הביטחון שתיערך במינכן בסוף השבוע, בה ישתתף גם שר הביטחון, אהוד ברק.

18:10: שר החוץ המצרי, כמאל עמר, גינה את התקיפה בשטח סוריה ואמר "תקיפה כזו על אדמה ערבית אינה מקובלת ומייצגת הפרה בוטה של אמנת האומות המאוחדות ושל החוק הבינלאומי". בהודעה לסוכנות הידיעות המצרית הרשמית טען עמר שישראל אחראית למעשה וקרא לקהילה הבינלאומית לפעול בנדון. הוא כינה את התקיפה סכנה לביטחון האזורי ולריבונות במזרח התיכון. בנוסף גינה עמר תקיפה נוספת של מתקן צבאי בסודאן שעל פי מקורות זרים ביצעה ישראל בשנה שעברה.

17:39: כתב הבי-בי-סי באזור, ווייר דיוויס, כותב כי מקורות אמריקאים אישרו שישראל תקפה שיירה שנשאה טילי SA-17 מתוצרת רוסית, בגבול סוריה-לבנון.

מנגד, בהודעה רשמית מטעם הפיקוד הכללי של צבא סוריה, שפורסמה בסוכנות הידיעות הסורית, הוכחשו הדיווחים לפיהם התקיפה בוצעה על שיירת נשק בדרכה ללבנון. הפיקוד הכללי של צבא סוריה מודה עם זאת שהיתה תקיפה אתמול אך טוען שמטוסים ישראליים הפרו את הריבונות האווירית של סוריה והפגיזו מכון מחקר מדעי באזור ג'מראיא הסמוך לדמשק. לדבריהם נזק חומרי רב נגרם לבניין כמו גם למרכז לפיתוח כלי רכב ולמוסך. בתקיפה נהרגו שני בני אדם ונפצעו חמישה.

17:20: אשה תושבת אזור ג'מראיא שבסביבת דמשק סיפרה כי התקיפה אירעה עם שחר וקולות הנפץ העירו אותה ואת שכניה משנתם. "ישנו, ואז התחלנו לשמוע טילים פוגעים במתחם והאדמה החלה לרעוד ורצנו למרתף", סיפרה האשה לסוכנות רויטרס. עם זאת ציינה כי לא יכלה להבחין האם הפיצוצים שהעירו אותה היו תוצאה של תקיפה אווירית.

אדם אחר סיפר על להבות שפרצו מאחד הבניינים במתחם לאחר התקיפה. "ככל הנראה היו כתריסר טילים שפגעו במתחם", אמר האיש לרויטרס וציין כי המתחם סגור היום.

16:50: דמשק זימנה אליה את מפקד כוח שמירת השלום בגולן (UNDOF) והגישה לו תלונה נגד ישראל, בשל התקיפה שבוצעה אתמול. סוריה טוענת כי ישראל ביצעה את התקיפה בשטחה והפרה בכך את הסכם שביתת הנשק מ-1974.

15:15: שגריר סוריה בלבנון, עלי עבדול קארים עלי, אמר כי לדמשק "יש את היכולת לבצע תגובת פתע" להפצצה בשטחה.

14:08: שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלאחי, אמר כי "אין ספק שהתקיפה תואמה עם המערב", אמר סלאחי. "מדובר בניסיון לחתור תחת ניצחונה של הממשלה על המורדים בסוריה, תחת סמכותה וריבונותה של המדינה". לדברי סלאחי, הצעד "חושף" את שיתוף הפעולה בין המורדים ו"המשטר הציוני". סגנו של סלאחי אמר כי אמר כי "להפצצה הישראלית בסוריה יהיו השלכות חמורות על תל אביב", כך דיווחה הטלוויזיה האיראנית.

11:23: הליגה הערבית גינתה את ישראל בעקבות הדיווחים על התקיפה. "מדובר בצעד בוטה ואלים המפר את ריבונותה של המדינה הערבית. השתיקה של הקהילה הבינלאומית לאחר התקיפה הישראלית של מתקנים סורים בעבר, עודדה את התוקפנות הנוכחית, ואת ניצול המצב בסוריה על ידי ישראל", אמר נביל אל ערבי, מזכ"ל הליגה.

11:06: כתב "הארץ" אלי אשכנזי: למרות הפרסומים על תקיפת חיל האוויר בסוריה והחשש מתגובה אפשרית, לא מורגשת השפעה בענף התיירות בגליל העליון וברמת הגולן. השלג שיורד מאז אתמול בחרמון מעודד נופשים רבים לעלות לסוף שבוע בצפון.

09:50: בחיזבאללה הוציאו הודעת גינוי לתקיפה המיוחסת לישראל. על פי ההודעה, תקיפת "המרכז המדעי בסוריה" נועדה לערער את שלטון אסד. "מה שקרה אתמול מחייב תגובה הולמת וגינוי מוחלט מצד הקהילה הבינלאומית, כל מדינות ערב והמדינות האסלאמיות. כבר התרגלנו שאותה קהילה ממלאת פיה מים, שותקת ולא נוקטת בשום עמדה רצינית ומשמעותית כשישראל היא הצד התוקף. אנחנו מביעים הזדהות מלאה עם ההנהגה, הצבא והעם הסורים".

09:10: משרד החוץ הרוסי הוציא הודעה בעקבות הדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווחים. אם הדבר נכון, מדובר בהתערבות צבאית בלתי מתקבלת על הדעת. אם התקיפה אכן התרחשה, מדובר בהפרה של הריבונות הסורית. הדבר שאינו עומד בקנה אחד עם אמנות האו"ם, ומהווה צעד שאינו מתקבל על הדעת, ולא משנה מה המניע".

08:08: כתב "הארץ" ג'קי חורי: רדיו קול לבנון מדווח כי מטוסי חיל האוויר חגו במהלך הלילה בגובה רב בשמי לבנון וביצעו תקיפות דמה. עיתון א-נהאר טוען כי ישראל עדכנה את מפקדת נאט"ו וגורמים בבירות אירופה בעניין התקיפה בסוריה. העיתון אל-אחבאר טוען כי ארה"ב הייתה שותפה להחלטה לתקוף, וכי בשיחה בין אובמה לנתניהו עודכן הנשיא האמריקאי על התקיפה המתוכננת.. בלבנון גם מדווחים כי צבאות לבנון וירדן העלו את הכוננות.

05:00: גורמים אמריקאים אמרו לעיתון ני יורק טיימס כי ישראל הודיעה לארה"ב על כוונתה לתקוף שיירה המובילה כלי נשק מסוריה לארגון חיזבאללה בלבנון. בבית הלבן ומשרדי הממשל סירבו להתייחס לדיווח.

23:55: מקורות דיפלומטיים משלוש מדינות שונות אמרו לרויטרס כי סוריה אחסנה נשק כימי במתקן בג'מראיא, שלדבריה הותקף בידי ישראל. עוד אמרו כי ייתכן שהשיירה עברה ליד המתקן כשהותקפה, עם זאת אין כל מידע המצביע על כך שהשיירה עצמה נשאה נשק כימי. גורמים שונים בכוחות המורדים דחו את הטענה שישראל תקפה את המתחם וטענו כי הם ירו עליו פצצות מרגמה.

23:16: האתר הסורי אל חקיקה, המגדיר את עצמו בלתי תלוי, מסר כי המידע על המתחם ומה שקורה בו הגיע מעובד בכיר לשעבר שנעצר לפני כעשרה חודשים בחשד ששיתף פעולה עם המורדים והעביר באמצעותם מידע לסוכנים ישראלים ואמריקאים.

המתחם המגודר נמצא במרחק של חמישה ק"מ מארמון הנשיאות של אסד והוא נמצא תחת משמר של יחידות משמר הנשיאות. עד לאחרונה הוצבו במקום גם טילי נ"מ. אולם בשל הקרבות העזים באזור, שכללו התקפות על המתחם עצמו, הושבתו מנגנוני ההגנה האווירית.

אל חקיקה טען עוד כי ישראל פעלה במשך תקופה ארוכה לגייס סוכנים שעבדו במתחם כדי לשפוך אור על הפעילות במקום ובעיקר על הפיתוח של אמצעי לחימה ונשק כימי וביולוגי. 

21:55: סקיי ניוז בערבית מדווחת כי פעילי אופוזיציה סורית טוענים שמתקן המחקר שהותקף מוכר כמתחם לשיפור ופיתוח נשק ואמצעי לחימה, כולל נשק כימי.

21:14: סוכנות ידיעות הטלוויזיה הסורית ודוברים של צבא סוריה מסרו כי הבוקר תקפו מטוסי חיל האוויר הישראלי מתקן מחקר צבאי באזור ג'מראיא בסביבת דמשק. הצבא הסורי הדגיש בהודעתו שאין אמת בדיווחים על פגיעה בשיירה.

 על פי הדיווח הסורי, במתקן עסקו בפיתוח אמצעי הגנה, אולם לא הבהירו באיזה אמצעים מדובר. על פי הדיווח המטוסים הישראלים הסתננו לתוך שמי סוריה מאזור הר החרמון וטסו בגובה נמוך מתחת למכ"מים. בתקיפה נהרגו שני בני אדם ונפצעו חמישה ונזק רב נגרם למתקן.

מהצבא הסורי נמסר כי הפגיעה במכון מחקר סורי מהווה הפרה בוטה של הריבונות הסורית. הם הוסיפו כי התקיפה מוכיחה שישראל היא הנהנה העיקרי ממה שמתרחש בסוריה, וכי היא מנסה לסייע למורדים בפעילות. "התקיפה האחרונה מתווספת לשורה ארוכה של הפרות ותוקפנות ישראלית נגד הערבים והמוסלמים אולם תוקפנות זו לא תמנע מסוריה מלהמשיך לתמוך בהתנגדות". לא נמסרו פרטים על תגובה סורית כל שהיא למתקפה הישראלית. 

לפי הדיווח הסורי מדובר בעדות ראשונה לכך שישראל תקפה לא רק שיירת נשק שנעה לכיוון לבנון, אלא גם מטרות בלב שטח סוריה. ההודעה הרשמית של שלטונות סוריה מהווה עליית מדרגה מכיוון שעד כה לא היה אישור מסוריה או חיזבאללה לתקיפות המיוחסות לישראל. גם הפעם נראה שחוזר המצב שאחרי תקיפת הכור ב-2007 בו שני הצדדים נמנעו לאשר את דבר התקיפה וכך מנעו הסלמה צבאית.

אתמול בבוקר נראו בשמי דומא, מצפון מזרח לדמשק, מטוסי קרב טסים בגובה רב, שאף צולמו על ידי צלמים המזוהים עם כוחות המורדים. לא ברור אם מדובר במטוסים ישראלים או במטוסים סורים שהוזנקו כדי להגן על הבירה.

המטוסים שצולמו בשמי דומא:

20:30: דובר הבית הלבן ג'יי קרני נשאל בתדרוך היומי לגבי הדיווחים על תקיפה ישראלית בסוריה והשיב "אין תגובה. אני מפנה אתכם לממשלת ישראל".

19:51: סוכנות הידיעות אי-פי מצטטת בכיר אמריקאי המאשר כי ישראל תקפה שיירה של משאיות בגבול סוריה-לבנון.

18:57: כתב "הארץ" ג'קי חורי: אתר now lebanon מצטט מקור ביטחוני מקומי שמכיר את השטח. המקור טוען כי השיירה שהותקפה יצאה מאזור העיר אל-קסיר במערב סוריה הרחוקה כ-15 ק"מ מגבול לבנון ועשתה את דרכה לאזור אל-הרמל בצפון לבנון. על פי המקור הלבנוני, השיירה נשאה נשק אסטרטגי שניתן להעביר בשינוע ושהיה מיועד לחיזבאללה. אל קסיר נמצאת באזור בשליטת כוחות אסד, במרחק 15 ק"מ מהגבול הלבנוני. אזור אל הרמל נחשב למעוז של החיזבאללה.

עד כה לא יצאה שום תגובה רשמית מצד ממשלת לבנון או צבא המדינה וגם חיזבאללה לא הגיב. מאז שעות הצהריים, ערוץ אל מנאר של חיזבאללה מסתפק בדיווח מינורי, המצטט את דיווח הצבא על חדירת מטוסים ישראליים.

18:49: כתב "הארץ" בצפון אלי אשכנזי מדווח כי למרות הדיווחים על התקיפה בגבול סוריה-לבנון, ביישובי הגליל העליון לא מורגשת תכונה יוצאת דופן. המועצה האזורית הגליל העליון הפיצה היום הודעה על כך שלא התקבלו הנחיות מיוחדות בעקבות המצב הביטחוני. "בימים האחרונים ישנה עלייה במתח המתבטאת ובחרושת שמועות. חשוב לציין שאין שינוי ולא ניתנו הנחיות מהצבא", נמסר בהודעה.

18:11: סוכנות אי-פי מדווחת מפי גורמי ביטחון באזור כי התקיפה בוצעה נגד שיירה שהובילה טילי SA-17 רוסיים לחיזבאללה. לדבריהם, הטילים יכלו להוות גורם מפר איזון אם היו מגיעים לידי חיזבאללה.

17:40: רשת אל-ערביה: התקיפה בוצעה נגד משאיות שהובילו טילי נ"מ מתקדמים. גם כתב סקיי במזרח התיכון, סם קיילי, מסר כי מקורות ביטחוניים שאינם קשורים לתקיפה אמרו כי סביר להניח שהתקיפה בוצעה כנגד משאיות שנשאו טילי נ"מ מתקדמים שעשויים לפגוע בחופש הפעולה של חיל האוויר בלבנון. לחילופין סביר להניח כי מדובר בתקיפה נגד טילים נגד ספינות, כדוגמת הטיל שפגע באח"י חנית במלחמת לבנון השנייה ב-2006

16:15: כתב "הארץ" ג'קי חורי: מקורות לבנוניים העריכו כי השיירה הייתה בדרכה מאזור תל קלכ בסוריה לכיון אזור אל עבודייה הסמוך לגבול הסורי. מדובר באזור רגיש שבו מתגוררים גם סונים וגם שיעים ומאז תחילת ההתקוממות העממית בסוריה מתנהלים בו  קרבות.

16:11: כתב "הארץ" ג'קי חורי: מקור ביטחוני לבנוני אמר כי בסריקות מצדו הלבנוני של הגבול לא נמצאו שרידים לתקיפה ישראלית וגם לא נשמעו קולות פיצוצים. עם זאת, הגורם לא שלל את האפשרות שהתקיפה בוצעה מצדו הסורי של הגבול.

16:07: כמה שעות חלפו מאז פורסמו הדיווחים על התקיפה, ורשתות הטלוויזיה אל-ג'זירה ואל-ערביה מתעלמות מהאירוע. ברשתות אחרות צוטטו הדיווחים בכלי התקשורת הישראליים ללא כל פירוט נוסף. 

16:02: עורך חדשות החוץ של רשת סקיי, טים מרשל: "קיימות שתי אפשרויות ביחס לסוג המטען שהופצץ: נשק כימי או מערכות נ"מ שמהוות בעיה לישראל. בשני המקרים מדובר בקו אדום עבור ישראל".

15:57: השר סילבן שלום לגלי צה"ל: "הקהילה הבינלאומית אמרה יותר מפעם אחת שהיא מתייחסת ברצינות רבה להתפתחויות בסוריה, התפתחויות שיכולות להיות בעלות השלכות נגטיביות. כמובן שכל התפתחות שלילית יש לבלום ולמנוע".

15:23: כתב "הארץ" ברק רביד: ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי, וראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור, שבו מפגישותיהם בוושינגטון ובמוסקווה.  

15:19: הרייט שרווד, כתבת הגרדיאן בירושלים: מעבר למצבורי הנשק הכימי הסוריים, לחיזבאללה יש מצבורים גדולים של נשק קונוונציונלי בתוך סוריה. "נסראללה מעוניין להעביר את הכל מסוריה ללבנון", אומר אמנון סופרין, בכיר לשעבר במוסד, "ישראל עוקבת בשבע עיניים אחרי השיירות היוצאות ללבנון".

15:08: האתר החדשות הלבנוני "נהרנט": בסך הכל נכנסו אתמול 12 מטוסי קרב ישראליים למרחב האווירי הלבנוני.

15:03: גורם ביטחוני לסוכנות הידיעות הצרפתית: "חיל האוויר הפציץ את שיירת הנשק בדיוק כשחצתה את הגבול מסוריה ללבנון".

14:56: העיתון הצרפתי "לה פיגארו": לדברי מקורות ביטחוניים בישראל, מטרת התקיפה היתה שיירות נשק שנעו מסוריה ללבנון. לא ברור אם התקיפה נעשתה בצד הסורי או הלבנוני של הגבול.

14:52: פאולה סליר, עורכת דסק המזרח התיכון ברשת החדשות הרוסית RT: לדברי גורמים בוושינגטון ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, קיים אתמול פגישות בפנטגון עם ראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי.

14:27: סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי לנוכח המתיחות הגוברת יצא באחרונה ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, להתייעצויות בוושינגטון. ראש המטה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, שוהה במוסקווה.

14:15: פאולה סליר, עורכת דסק המזרח התיכון ברשת החדשות הרוסית RT: דיפלומטים מערביים מדווחים כי התקיפה היתה על מטרה אחת.

13:58: לורה רוזן, כתבת אל-מוניטור בוושינגטון: המתקפה על שיירה ליד הגבול באה אחרי התייעצות בין ישראל לארה"ב. 

כלי התקשורת בלבנון דיווחו אתמול (רביעי) בבוקר כי מטוסים של חיל האוויר הישראלי ביצעו שורה של גיחות בשמי המדינה במהלך הלילה. באתר הרשמי של צבא לבנון פורסמו שתי הודעות בנושא. לפי אחד הפרסומים, סמוך לשעה שתיים לפנות בוקר חדרו ארבעה מטוסי קרב למרחב האוורי הלבנוני באזור ראש הנקרה, עברו מעל העיירה נאקורה וכמה כפרים אחרים ויצאו מלבנון לשמי הים כעבור כמה שעות. 

בהודעה השניה נכתב כי אתמול ב-16:30 חדרו ארבעה מטוסים ללבנון באזור העיירה ררמש (ליד בירנית), ועזבו ב-21:05. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי בגיחה ביום שלישי השתתפו שמונה מטוסים. באחת מהגיחות הופצצה שיירת נשק שעשתה דרכה מסוריה ללבנון ויעדה ככל הנראה חיזבאללה.

החשש בישראל מזליגת נשק כימי מסוריה לידי חיזבאללה קיבל ביטוי נוסף בסוף השבוע, כששתי סוללות כיפת ברזל הוצבו בצפון הארץ. אחת מהן סמוך לחיפה. בישיבת הממשלה ביום ראשון הזהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפני אפשרות של איבוד השליטה הסורית על הנשק הרב שבשטחה, וכן התייחס לאיומיה של איראן לפיהם היא תתערב באופן צבאי אם מדינה כלשהי תתקוף את סוריה. נתניהו הדגיש כי לאור איומים אלה, יש צורך בממשלה רחבה ככל האפשר.

"צריך להסתכל סביבנו", אמר נתניהו לשרים, "גם מה שקורה באיראן וגם הנשק הקטלני שנמצא בסוריה שהולכת ומתבקעת. המזרח התיכון לא מחכה לתוצאות הבחירות ולא מפסיק בזמן הרכבת הממשלה. יש פה צבר של איומים והמציאות ממשיכה להתפתח ככל שהשטח רוגש ואנחנו צריכים להיות ערוכים וחזקים מול כל התפתחות. לצורך זה אשאף להקים את הממשלה הרחבה והיציבה ביותר כדי לענות קודם כל על האיומים הביטחוניים".

מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, התייחס גם הוא אתמול לאיום מכיוונה של סורי, "שהיא מדינה בהתפרקות", לדבריו. "כיום אין לאף אחד מושג מה יהיה בסוריה ביום שאחרי ואיך המדינה תיראה. זה קורה במקום עם ארסנל נשק עצום בגודלו, שחלקו חדשני ומתקדם וחלקו בלתי קונבנציונלי". אשל אמר את הדברים בכנס החלל הבינלאומי בהרצליה. הוא הוסיף ואמר כי "האיומים הישירים מולנו יכולים לבוא גם מהעומק הרחוק אל החזית שלנו ואל העורף שלנו. כמו טילי קרקע קרקע, טילי שיוט, כלי טייס בלתי מאויישים ועוד".

בהכנת הידיעה השתתפו ג'קי חורי, עמוס הראל, אנשיל פפר, ברק רביד, גילי כהן ואלי אשכנזי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ