על רקע המתיחות בצפון: עלייה בביקוש לערכות מגן

בעוד שבשבוע שעבר חולקו 1,400 ערכות מדי היום, רק אתמול נמסרו 4,000. בתחילת השבוע הזהיר נתניהו מפני האפשרות של זליגת נשק כימי מסוריה לחיזבאללה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

על רקע הדיווחים בדבר מתיחות לקראת העברת נשק כימי מסוריה ללבנון, נרשמה בימים האחרונים עלייה חדה בביקוש לערכות מגן. חברת דואר ישראל, שזכתה במכרז לחלוקת הערכות, דיווחה על עלייה של כמעט פי שלושה במספר הפונים לקבלת הערכות. אתמול (שלישי), למשל, חולקו 4,000 ערכות, ובשבוע שעבר חולקו בממוצע 1,400 מדי יום.

בשנים האחרונות חולקו בישראל 4,700,000 ערכות מגן, וזאת במסגרת תוכנית רב-שנתית עליה החליטה הממשלה, ושנועדה לחדש את חלוקת הערכות ואת היערכות העורף. תוכנית זו צפויה להסתיים בחודשים הקרובים. בהיעדר תקציב, לא ידוע על חידושה.

בתחילת השבוע הזהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו מפני האפשרות של זליגת נשק קטלני מסוריה לחיזבאללה, וכן התייחס לאיומיה של איראן לפיהם היא תתערב באופן צבאי אם מדינה כלשהי תתקוף את סוריה. נתניהו הדגיש כי לאור איומים אלה, יש צורך בממשלה רחבה ככל האפשר.

חלוקת ערכות מגן בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

"צריך להסתכל סביבנו", אמר נתניהו לשרים בישיבת הממשלה ביום ראשון האחרון, "גם מה שקורה באיראן וגם הנשק הקטלני שנמצא בסוריה שהולכת ומתבקעת. המזרח התיכון לא מחכה לתוצאות הבחירות ולא מפסיק בזמן הרכבת הממשלה. יש פה צבר של איומים והמציאות ממשיכה להתפתח ככל שהשטח רוגש ואנחנו צריכים להיות ערוכים וחזקים מול כל התפתחות. לצורך זה אשאף להקים את הממשלה הרחבה והיציבה ביותר כדי לענות קודם כל על האיומים הביטחוניים".

נתניהו אמר את הדברים הללו על רקע סדרה של דיונים קדחתניים שקיים לאחרונה בסוגיית הנשק הכימי בסוריה מאז שסייר ברמת הגולן לפני כשבועיים. ראייה למידת הדאגה של נתניהו מהמצב בסוריה ניתן למצוא בדיון שקיים ביום רביעי שעבר ושנחשף ב"הארץ".

ביום רביעי שעבר כינס נתניהו דיון ביטחוני מיוחד וחריג על מלחמת האזרחים בסוריה, בדגש על מצבם של מאגרי הנשק הכימי במדינה. נתניהו זימן לדיון את כל בכירי מערכת הביטחון - הרמטכ"ל בני גנץ, ראש המוסד תמיר פרדו, ראש אמ"ן אביב כוכבי ומפקד חיל האוויר אמיר אשל. שר הביטחון אהוד ברק, ששהה בפורום הכלכלי בעיירת הקייט דאבוס שבשווייץ, נעדר מהדיון. במקום ברק בא לישיבה השר להגנת העורף אבי דיכטר, שמשמש כממלא מקומו.

לאחרונה אף הוצבה מערכת כיפת ברזל באתרים שונים באזור הצפון, בין היתר באזור חיפה. בצה"ל אישרו את הפרטים. בשבוע שעבר ערך מערך "כיפת ברזל" ניסוי להרחבת יכולות המערכת. מדובר צה"ל נמסר כי מערכת כיפת ברזל נמצאת בתהליך קליטה מבצעית במסגרתו מוצבת הסוללה מעת לעת באתרים שונים ברחבי המדינה. בימים אלו כחלק מתהליך הקליטה המבצעי מוצבת המערכת באזור הצפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ