עמוס הראל
עמוס הראל

אם יש אכן אמת בדיווחים הראשוניים בכלי התקשורת הזרים, הרי שהיתה הלילה תקיפה אווירית ישראלית של שיירת נשק אי שם בגבול סוריה-לבנון. ישראל הרשמית שומרת על שתיקה. סביר שגישה זו תישמר גם בימים הבאים, בין אם היתה זו פעולה ישראלית או פעולה של כוח אחר.

ישראל כבר סימנה בעבר קווים אדומים לצדדים המעורבים בנעשה בסוריה. עוד ב-2008, בתקופת כהונתה של ממשלת אולמרט והרבה לפני שפרצה מלחמת האזרחים בסוריה, היא הזהירה כי לא תשלים עם העברת מערכות לחימה מתקדמות, "שוברות שוויון", לידי חיזבאללה וכי במקרה הצורך תפעיל כוח כדי למנוע אותן. בכמה הזדמנויות ניתן פירוט רחב יותר לעמדה הישראלית: לא להעברת מערכות מתקדמות של טילי נ"מ, טילי קרקע-קרקע מדויקים לטווח ארוך או טילי חוף-ים.

לפי מקורות מודיעין במערב, אזהרותיה של ישראל הועילו לזמן מה, אולם ייתכן שסוריה וחיזבאללה הצליחו כבר לפני כמה שנים להערים על המודיעין הישראלי ולנצל לילות של מזג אוויר חורפי או ערפל כדי להעביר בכל זאת אמצעי לחימה מודרניים. כך, דווח בין השאר שחיזבאללה מחזיק ברקטות M-600 מדויקות לטווח ארוך וכן בטילי סקאד B ו-D ארוכי טווח. לידיעות הללו לא ניתן אישור רשמי.

באחרונה גברו ההתרעות על אפשרות שהנשק הכימי הסורי יוצא מהמדינה על רקע מצבו הקשה של משטר אסד. זו, כמובן, אפשרות מדאיגה ביותר מבחינתה של ישראל, אולם לא ברור מה מידת הסיכון שתתממש. העברת נשק כימי עודנה נחשבת כפריצת טאבו מוחלטת, שסוריה תשקול היטב בטרם תחצה אותו.

נשיא סוריה בשאר אסדצילום: אי–פי

קשה לחזות כיצד ינהג אסד לנוכח המצוקה חסרת התקדים שהוא נמצא בה כעת, תחת לחץ המורדים בסוריה. הימנעות מהצהרות מאפשרת לנשיא הסורי לשמר "מרחב הכחשה". אם אין טענה רשמית שהיתה הפצצה, כאילו לא קרה דבר ואסד אינו רואה עצמו מחויב להגיב צבאית כנגד ישראל.

אבל המשתנה הבעייתי ביותר במשוואה הוא חיזבאללה. בשנה האחרונה מודאגים בישראל ממה שנראה ככרסום מסוים בהרתעה של צה"ל כלפי הארגון. חיזבאללה אמנם לא יזם בגלוי פיגועים לאורך גבול הצפון, אבל עמד מאחורי הפיגוע באוטובוס התיירים בבולגריה ביולי שעבר ומאחורי חדירת מל"ט לשטח ישראל באוקטובר. אלו סימנים ראשונים לכך שחיזבאללה מוכן לקחת סיכונים רבים יותר כעת מבעבר. אם אכן הותקפה שיירה שלו, נותר כעת לראות כיצד יגיב עכשיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ