לאן מגיעה הזרוע הארוכה של צה"ל (לפי פרסומים זרים)

ברוב המקרים ישראל לא לקחה אחריות לתקיפות יעדים מרוחקים, אך פרסומים זרים מייחסים לה לפחות ארבע פעולות בשנים האחרונות: בסוריה ובסודאן

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

בשנים האחרונות מקדיש חיל האוויר את מירב מאמציו ומשאביו למה שקצינים בכירים מכנים "התעצמות יכולות המעטפת הרחוקה". הביטוי מתייחס בין היתר לשיפור יכולותיהם של מטוסי ה-F-15I, "רעם", שנקלטו בסוף שנות ה-90, ולהשלמת הקליטה של ה-F-16I, "סופה" (בשני המקרים מדובר במטוסי עליונות אווירית שעברו הסבה למפציצים ארוכי טווח).

שיפור האמצעים כולל גם רכישה של מטוסי תדלוק נוספים, פיתוח יכולות תצפית המבוססות על כלי טיס בלתי מאוישים ולוויינים, ותשתיות קשר להעברת נתונים בזמן אמת לכלי טיס במהלך גיחות תקיפה.

בדרך כלל, אלו מתפרשות כהכנות לתקיפה אפשרית באיראן, אבל היכולת של חיל האוויר וצה"ל כולו לבצע תקיפות מורכבות, גם בטווחים של אלפי קילומטר מגבולות ישראל, משרתת מטרות נוספות.

בסיס תל נוףצילום: דניאל בר און

ישראל לא אישרה עד כה קיום מבצעים בהם נעשה שימוש ביכולות ארוכות טווח אלה, אבל לפי פרסומים זרים, הן שימשו בתקיפות שנועדו לסכל את ההתעצמות הצבאית של סוריה ובעלות ברית נוספות של איראן – חיזבאללה וחמאס.

שלושה מבצעי תקיפה שזכו לפרסום נרחב היו הפצצת הכור הסורי בספטמבר 2007. הכור שנבנה בסיוע צפון קוריאני ואיראני הופצץ לפני שהופעל ובעקבות מבצע איסוף מודיעין נרחב. למרות רמזים עבים של בכירים ישראליים, ישראל לא נטלה עד כה אחריות באופן רשמי למבצע, וממשלת סוריה מכחישה עד היום שבמקום נבנה כור גרעיני.

בנוסף, התפרסמו דיווחים על מספר תקיפות אוויריות שביצעה ישראל נגד שיירות נשק שהועברו על ידי איראן לחמאס וחיזבאללה דרך סודאן. שתי תקיפות כאלו נעשו בתחילת 2009. המטרות: שיירות שעל פי דיווחים הובילו טילי קרקע-קרקע לחמאס ברצועת עזה.

תקיפות קודמות שיוחסו לחיל האוויר:

באוקטובר האחרון התבצעה תקיפה נוספת בסודאן, בקרבת הבירה חרטום, שיוחסה לישראל. על פי כמה מהדיווחים, הופצצה שיירת נשק איראנית, ולפי אחרים המטרה היתה מפעל איראני שייצר על אדמת סודאן טילים עבור חמאס וחיזבאללה. מצילומי לוויין של זירת התקיפה, נראה שמכולות שהועמדו בקרבת מפעל הושמדו.

סדרת התקיפות, בעיקר על השיירות בסודאן, אם אכן התבצעו על ידי חיל האוויר הישראלי, מעידות על יכולת להוציא לפועל מבצע מורכב נגד מטרה נקודתית ולא קבועה תוך זמן קצר.

עקבו אחר אנשיל פפר בטוויטר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ