ארגנטינה במסר חריף לישראל: אל תתערבו בחקירת הפיגוע

אחרי שהשגריר בירושלים ננזף, משרד החוץ בבואנוס איירס פרסם מחאה: בהתקפה לא נפגע אזרח ישראלי, הנזיפה פוגעת ביחסינו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המשבר ביחסי ישראל-ארגנטינה מחריף: משרד החוץ בבואנוס איירס פרסם הלילה (רביעי) הודעה חריפה נגד מחאתה של ישראל על ההסכם שנחתם בין ארגנטינה לאיראן להקמת "ועדה לבירור אמת" סביב הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-1994. בהודעה הודגש כי אין לישראל כל זכות להתערב בנושא.

"בהתקפה על בניין הקהילה היהודית לא נפגע אף אזרח ישראלי. הקורבנות היו ברובם ארגנטינאים", נמסר בהודעה. "זימונו של השגריר (בישראל, ב"ר) לספק הסברים על החלטות ריבוניות של ארגנטינה הוא מעשה לא הולם שאנו דוחים בתוקף. הדבר (זימון השגריר, ב"ר) סותר את המסורת של יחסים טובים בין ישראל לארגנטינה".

בכירים במשרד החוץ בירושלים הגיבו בכעס רב על ההודעה שפרסם משרד החוץ הארגנטיני. "הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ומבצעיו קשורים לפיגוע נגד שגרירות ישראל בבואנוס-איירס שנתיים קודם לכן", אמר בכיר במשרד החוץ. "לפיכך יש לישראל את כל הזכות לבקש הסברים מהארגנטינאים לגבי ההסכם שחתמו עם איראן".

בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס אחרי הפיגוע, 1994צילום: אי–פי

אתמול הגיע שגריר ארגנטינה בישראל לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים. הסמנכ"ל לענייני אמריקה הלטינית במשרד החוץ, יצחק שהם, אמר לשגריר הארגנטינאי כי ישראל "מופתעת ומאוכזבת" מההחלטה לבצע חקירה משותפת עם איראן של הפיגוע, לאחר שאיראן כבר נמצאה אחראית לו על פי ממצאי החקירה של השלטונות הארגנטינאים עצמם.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור ציין כי שהם מחה בפני השגריר הארגנטינאי על היחס הבלתי מקובל של ממשלת ארגנטינה כלפי ישראל מאז החלו המגעים בין בואנוס איירס לטהראן. שהם טען כי הפיגוע נגד הקהילה היהודית היה דומה מאוד במאפייניו לפיגוע נגד שגרירות ישראל בבירת ארגנטינה שנתיים קודם לכן. "אילו טיפלה ארגנטינה באופן נחוש בחקירת הפיגוע בשגרירות ישראל ב-1992, יתכן שהפיגוע ב-1994 לא היה מתרחש", אמר שהם.

מוקדם יותר השבוע הודיעה נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר כי ארצה הגיע להסכם עם איראן לפיו שתי המדינות יקיימו חקירה משותפת סביב נסיבות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, ב-1994. שרי החוץ של המדינות, הקטור טימרמן ועלי אכבר סאלהי, חתמו על מזכר להקמת "ועדת אמת" שתחקור את הפיגוע.

הוועדה תכלול משפטנים בינלאומיים שייבחרו על ידי נציגי שתי המדינות, אולם איש מהם לא יהיה אזרח ארגנטינאי או איראני. חברי הוועדה יוכלו להיפגש עם כל מי שמוזכר בחומרי החקירה השונים, בארגנטינה ובאיראן, ולתשאל אותם באופן חופשי. עוד הסכימו הצדדים, כי המזכר שנחתם יוגש על ידי שתי המדינות למזכיר הכללי של ה"אינטרפול", אשר היה מעורב עד כה בנושא החקירה והחיפוש אחר החשודים.

בפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (AMIA) נרצחו 85 בני אדם ונפצעו יותר מ-300, רובם יהודים, לאחר שמחבל ממוצא לבנוני פוצץ מכונית ממולכדת סמוך למבנה. ב-2006, לאחר יותר מעשור של ניסיונות טיוח, פרסם התובע הארגנטינאי אלברטו ניסמן, שעמד בראש החקירה, כי איראן וחיזבאללה עומדות מאחורי הפיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ