חאלד משעל בירדן: חמאס מקבל את עקרון שתי המדינות

ראש הלשכה המדינית ייפה את כוח מלך ירדן למסור את הדברים לאובמה. הפלסטינים מתאמצים להסכים על פיוס לפני הרכבת ממשלה בישראל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ייפה את כוחו של עבדאללה מלך ירדן למסור לנשיא ארה"ב ברק אובמה כי חמאס מקבלת את עקרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, בגבולות 67. העיתון הסעודי "אל-שרק" שדיווח על כך היום (רביעי), נשען על מקורות ירדניים בכירים שמסרו כי הסכמה על כך התקבלה בפגישה שקיים השבוע משעל עם המלך עבדאללה ושבה נידונו עקרונות הפיוס הפלסטיני והיחסים עם ירדן. לדיווח לא התקבל עד כה אישור רשמי מצד חמאס או מירדן, אבל דבריו הפומביים של משעל אחרי הפגישה, לפיהם "ירדן היא ירדן ופלסטין היא פלסטין , וכל דיבור על היחסים בין המדינה הפלסטינית לבין ירדן יתקיים רק אחרי הקמתה של מדינה פלסטינית" יותר מרומזים על שינוי מהותי בעמדת חמאס.

חמאס התנגד עד כה לאימוץ עקרון שתי המדינות לשני עמים, על אף שקיבל את היוזמה הערבית שנשענת על הקמת שתי מדינות בגבולות 67. עם זאת, הדגיש הארגון בעבר כי גבולות 67 הם רק שלב לקראת שחרור פלסטין כולה. שינוי עמדה זה מהווה המשך לתפנית הקודמת שחלה בעמדות חמאס, במסגרתה החליט הארגון, אחרי התנגדות נמרצת, לתמוך ביוזמה של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להשיג הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית כחברה משקיפה באו"ם.

מי שהתייחס ברצינות רבה לדיווח הנוכחי על עמדתו החדשה של חמאס הוא סאיב עריקאת, הממונה על תיק המו"מ בין הפלסטינים לישראל, אשר אמר כי הוא מברך על קבלת חמאס את עקרון שתי המדינות וכי "שינוי העמדה נובע מכך שחמאס מבין שהצטרפותו לאש"ף מחייבת אותו לפעול על פי התוכנית המדינית של אש"ף שנשענת על פתרון שתי המדינות בגבולות 67 , ושבירת פלסטין היא ירושלים המזרחית". עריקאת, בתגובתו לעיתון אל-שרק, הבהיר כי אינו מתנגד לכך שמשעל מנהל את דיוניו ישירות עם המלך עבדאללה שכן "על העולם להבין שירדן היא שותפה לפלסטינים ואנו מקדמים בברכה את פגישותיו של המלך עם ההנהגות הפלסטיניות". עריקאת דורש מחמאס כי עמדה חדשה זו תהיה המצע המשותף שעליו יישען המו"מ עם ישראל. מלך ירדן צפוי להציג את עמדת חמאס לנשיא אובמה כאשר השניים ייפגשו בחודש פברואר.

חאלד משעל והמלך עבדאללה בעת פגישתם השבועצילום: אי–פי

אם אמנם יתברר הדיווח על שינוי עמדת חמאס בנושא כנכון, יוסר אחד המכשולים הרציניים ביותר בדרך להשגת הפיוס הפנים פלסטיני. בשלב הבא יצטרכו הצדדים להסכים על פירוק מוקש עקרוני אחר שנוגע לבחירות. עבאס תובע לקיים בחירות ולהקים ממשלה פלסטינית לפני צירופו של חמאס לאש"ף, בעוד שחמאס דורש להקים תחילה ממשלה, להסדיר את חלוקת תחומי האחריות ולפתור את נושא המנגנונים הצבאיים המשותפים, לפני הליכה לבחירות. ייתכן שגם לכך יימצא פתרון קרוב, נוכח הלחץ הכבד שמופעל על חמאס מצד מצרים וקטאר להשלים את הפיוס הפלסטיני. השאיפה הפלסטינית היא להציג בפני ארה"ב וישראל עמדה מאוחדת וברורה עוד לפני הרכבתה של ממשלה ישראלית חדשה, כדי לנסות ולהשפיע על אופיו של המו"מ הקואליציוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ