כלי הנשק המתקדמים שמדאיגים את צה"ל

לצד טילי קרקע אוויר מתקדמים כמו ה-SA-17, שהותקפו על פי דיווח אי-פי, בצה"ל חוששים מזליגת טילים נגד ספינות כמו יאחונט וטילים בליסטיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

במערכת הביטחון ציינו בעבר את החשש מפני העברת נשק מתקדם מסוריה לידי חיזבאללה, דוגמת טילי קרקע אוויר מתקדמים, טילי חוף ים (דוגמת ה"יאחונט") וכמובן נשק כימי.

לפי דיווח של סוכנות הידיעות אי-פי, המשלוח שהותקף היום (רביעי) הוביל טילים נגד מטוסים מתקדמים מדגם sa-17. מדובר בפיתוח רוסי מתקדם שמותקן על משגר נייד, בעל טווח ארוך יחסית ויכולת מעקב גבוהה. לפי ההערכות שונות של צה"ל שפורסמו בעבר, לסורים מספר גדודים המפעילים את מערך הטילים נגד מטוסים אלו.

ב"הארץ" דווח בשנה שעברה כי סוריה אף אימנה והכשירה פעילי חיזבאללה בהפעלת נשק מתקדם נגד מטוסים המצוי ברשותה.

לפי נתונים שהציגו בכירים במערכת הביטחון בעבר, חרף המצב הבעייתי בסוריה היא הצליחה לשמר את מערך הטילים והרקטות שברשותה. השלטון הסורי השקיע שלושה מיליארד דולר בתחום ההגנה האווירית של חיל האוויר הסורי – ההשקעה הכמעט היחידה שעשה הצבא בשנים האחרונות. סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף יאיר נוה, אמר בנושא זה בעבר כי "זה לא צריך לעניין רק את צה"ל, אלא את כל העולם המערבי". 

טיל קרקע-ים מדגם יאחונט משוגר בתרגיל סוריצילום: רויטרס

רק לפני כשנה הציגה הטלוויזיה הסורית צילומים מתרגיל שערך הצבא בו הוצגו טילי החוף ים המתקדמים "יאחונט", המגיעים לטווח של כ-300 קילומטרים, כמו גם מערכת טילי הנ"מ sa-17. בחיל האוויר כבר ציינו בעבר כי מעבר של מערכות של טילי קרקע אוויר מתקדמות, שהיו עד כה נחלתם של צבאות, לידי ארגוני טרור, עשוי להשפיע על עליונות האווירית של ישראל באזור.

לפי כשנה אמר מפקד חיל האוויר דאז, האלוף (היום במילואים) עידו נחושתן, כי "סוריה היא מדינה עם צבא גדול והתהליך הפנימי שהיא עוברת בלי ספק מגדיל את הסכנה של זליגת אמצעי לחימה...סוגיית העליונות האווירית טורדת את מנוחתו של מפקד חיל האוויר כל הזמן ובמיוחד בתקופה האחרונה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ