צבי בראל

היכן בדיוק הותקפה, לפי מקורות זרים, השיירה הצבאית שהיתה בדרכה מסוריה ללבנון? בעוד לבנון טענה בתוקף כי מטוסים ישראלים אמנם חגו אתמול (רביעי) ארבע פעמים מעל שטחה, אך הכחישה שהתקיפה בוצעה בשטחה, אמצעי התקשורת הסוריים לא התייחסו לאירוע עד שעה מאוחרת. בשעות הערב דיווחה הטלוויזיה הסורית כי מטוסים ישראלים תקפו מרכז מחקר שנועד "לחזק את ההתנגדות" בג'ומראיא שבסביבת דמשק, וכי בכך נמצאה ההוכחה לשיתוף הפעולה בין הטרוריסטים הסורים לבין ישראל. הטלוויזיה הסורית הכחישה שמטוסים ישראלים תקפו שיירה שנסעה מסוריה ללבנון.

לעומת זאת, אתר האופוזיציה הסורית פירט בעניין ואף הוסיף מפה לפיה ההתקפה בוצעה על שיירת טילים שעשתה את דרכה ממתחם יעפור שליד גבול לבנון, סמוך לבסיס משמרות המהפכה האיראניים. מיקום התקיפה הוא נושא רגיש במיוחד, ומכאן כנראה ההכחשה הלבנונית ואי ההתייחסות הסורית אליה, שכן בנסיבות רגילות היתה תקיפה כזאת גוררת תגובה.

על פי אחת ההערכות שנשמעו בלבנון, כללה השיירה שהותקפה טילים ארוכי טווח וטילים נגד מטוסים ששייכים לחיזבאללה, והופקדו בסוריה כדי למנוע מישראל לפגוע בהם בשטח לבנון. על רקע הידרדרות שליטת המשטר בחלקים שונים בסוריה החליט חיזבאללה להחזיר את הטילים והציוד הצבאי לשטח לבנון, כדי למנוע את נפילתו לידי המורדים. נראה שחיזבאללה, שטרם הגיב לתקיפה, אינו מעוניין לפתוח חזית נגד ישראל בעת הזאת מחשש לתגובה ישראלית מסיבית וכאשר אינו יכול לסמוך על סיוע סורי. מכאן ה"שקט" וההכחשה שהפגיעה בוצעה בשטח לבנון, אם אמנם בוצעה ההפצצה בשטחה.

התגובה הסורית, שמתעלמת מהפצצת השיירה, וכן הכחשת התקיפה בלבנון, עשויות להעיד על הקושי העצום שבו שרוי המשטר בסוריה, אשר לפי דיווחים בלבנון אף לא הגיב באש לעבר המטוסים הישראלים.

לפני שנה רווחה ההערכה שחיזבאללה וסוריה עלולים לפתוח חזית נגד ישראל כדי להסיט את תשומת הלב העולמית מן המערכה הפנימית, ואולי להצליח לגייס את המורדים למאבק לאומי משותף. היום נראה כי אפילו מהלומה ישראלית בסוריה לא תצליח לחולל תפנית בגישת האופוזיציה למשטר, גם אם יחליט לפתוח חזית חדשה.

בה בעת, אם אכן אירעה ההתקפה אתמול, וכן היעדר התגובה נגדה, הפכו את ישראל, שנמנעה עד כה מלהתערב בנעשה בסוריה, לחלק בלתי נפרד מהמערכה הבינלאומית שמפעילה לחץ על המשטר הסורי. התקפה כזו יכולה לרמוז גם למדינות אחרות, ובעיקר לטורקיה ולארצות הברית, שהתקפה צבאית על סוריה כדי למוטט את המשטר עשויה להיות אופציה.

מעניין שרוסיה, שמתנגדת בתקיפות להתערבות צבאית, טרם הגיבה אף היא למתקפה. תגובתה של רוסיה, אם תגיע, תוכל לרמוז גם לאסד וגם למדינות אחרות מהי מידת נכונותה לסבול מתקפה צבאית על סוריה, אחרי שבימים האחרונים התרבו הדיווחים על התנערות רוסיה מאסד וממשטרו.

על אף ההתקפה אתמול, אם התרחשה כזו, המאמץ להעביר נשק מסוריה ללבנון כנראה יימשך, והוא עלול לגרור את ישראל יותר ויותר אל תוך המערכה הסורית.

הישנות התקפות כאלה עשויה להעמיד את מדינות המערב בפני דילמה חדשה, ולפיה אם אפשר לתקוף בסוריה או בלבנון כדי למנוע העברת נשק, ואם כבר הסכימו ביניהן שכל שימוש בנשק כימי ייענה בתגובה צבאית, מדוע לא לתקוף כדי להציל אלפי בני אדם ולמוטט את המשטר הסורי?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ