פרשנות |

הכניסה הישראלית למלחמת האזרחים בסוריה

התקיפה הישראלית, אם התרחשה, לא היתה חד-פעמית. ככל שמצבו של אסד יחמיר, החיזבאללה ינסה לחטוף מכל הבא ליד והמתיחות בגבול תמשך

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

משולש הגבולות ישראל-סוריה-לבנון התחפש אתמול לכמה שעות למהדורה מזרח תיכונית של משולש ברמודה: המקום שבו מתפוגגת לה שיירת נשק ואיש אינו יודע להסביר מה אירע. שלוש המדינות בחרו תחילה בנוחות של מרחב ההכחשה. בסוריה ובלבנון הכחישו בכלל כי קרה משהו בקרבת הגבול. בישראל, באופן חריג, שמרו על דממת אלחוט ואף פוליטיקאי לא נדחף לאולפני הטלוויזיה כדי לרמוז שיש לו אולי מושג על מה שקרה או לא קרה.

אלמלא התקשורת הבינלאומית, ספק אם היה יורד אפילו חלק ממסך הערפל. בעשר בבוקר החלו אתרי אינטרנט ערביים לדווח על תנועות חריגות של חיל האוויר הישראלי שזוהו בשעות הלילה במרחב האווירי הלבנוני. לקראת שתיים בצהריים ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס "גורמי מודיעין מערביים" שאישרו כי ישראל אכן תקפה בלילה בצפון. בשש בערב היתה זו סוכנות הידיעות המתחרה, אי-פי, שידעה לספק יותר פרטים. המטוסים הישראלים, נאמר בדיווח שלה, הפציצו שיירת נשק בצדו הסורי של הגבול.

המטען שנשאה: טילי SA-17 מתוצרת רוסית שניסתה סוריה להעביר לחיזבאללה. התקשורת הישראלית עודנה שומרת על דממה.

התקשורת הזרה העריכה כי התקיפה אירעה מעט לאחר חצות, בלילה שבין שלישי לרביעי בקרבת הגבול באזור שבין העיירה זבדאני בסוריה לכפר נבי-שית בצד הלבנוני. אם אכן פעלה כאן ישראל, אפשר להניח שמדובר במבנה של מטוסי קרב שחדר למרחב האווירי הלבנוני ותקף בקרבת הגבול, באמצעות חימוש מדויק. פגיעה בשיירה חייבה רמת ביצוע גבוהה ולא פחות מכך יכולת מעקב מודיעינית מרשימה אחר ההתפתחויות בסוריה ובלבנון.

בתשע בערב השתנתה שוב התמונה. צבא סוריה, בהודעה חריגה, מסר בטלוויזיה הסורית כי ישראל תקפה "מרכז מחקר" ליד דמשק. בתקיפה, נמסר, נהרגו שני סורים ונפצעו חמישה. זו תקרית שונה לחלוטין מכפי שתוארה בסוכנויות הידיעות: אתר נייח ולא שיירה, דמשק ולא אזור הגבול. מה באמת אירע לא ברור, אך ייתכן שמדובר בשני יעדים שונים שהותקפו במקביל. אפשרות אחרת היא שלסורים יותר נוח להכיר בתקיפת בסיס (גם אם זה נשמע כשם קוד לאתר נשק כימי), מאשר להודות שניסו להבריח נשק לחיזבאללה, בניגוד להחלטות האו"ם (ובכך לספק הסבר לגיטימי לשיקול הישראלי).

כך או כך, ישראל נמנעה מתגובה רשמית גם להודעה מדמשק. מה שחשוב יותר הוא שמאתמול - בהנחה שהדיווחים נכונים - ישראל נוטלת לראשונה חלק פעיל במלחמת האזרחים בסוריה.

כדי לנסות ולהסביר מה השיקולים מאחורי העמימות הישראלית, צריך להסתמך כנראה על העבר הלא רחוק. אם אכן היתה תקיפה כפי שטוענות הסוכנויות, נראה שהמדיניות הישראלית היא שחזור של הטקטיקה שננקטה לאחר פעולות הקודמות בשטח סוריה, לפני ארבע-חמש שנים. בין ספטמבר 2007 לקיץ 2008 אירעו בשטח סוריה שלוש תקיפות מסתוריות שיוחסו לישראל: הופצץ המתקן הגרעיני בצפון מזרח סוריה, חוסל הגנרל הסורי מוחמד סולימאן שעסק בתוכנית הגרעין ובקשרים עם חיזבאללה ואירעה התנקשות בחייו של עימאד מורנייה, ראש מערך פיגועי חו"ל של חיזבאללה, בדמשק.

בכל המקרים הללו, נמנעה ישראל מכל נטילה רשמית של אחריות. אפילו לפני כמה חודשים, כשהשבועון האמריקאי "ניו-יורקר" פרסם שחזור מדויק של תקיפת המתקן הגרעיני, בהסתמך על מקורות אמריקאים וישראלים, נשמר האיפול הצנזוריאלי בצד הישראלי.

גם בסדרת תקיפות שאירעו בשנים האחרונות בסודאן, נגד שיירות נשק שהובילו אמצעי לחימה מאיראן לרצועת עזה, נמנעה ישראל מלהגיב להאשמות בדבר אחריות להפצצות. על-פי ההיגיון הזה, כל עוד אין הודעה רשמית של ישראל על תקיפה, נשמר מרחב ההכחשה: לכאורה, דבר לא קרה ולכן נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אינו רואה עצמו כמחויב להגיב להתקפה בשטחו.

אלא שמצבו של אסד החמיר לאין שיעור מאז סדרת האירועים הקודמת. הנשיא הסורי נאבק כעת על חייו, על שרידות שלטונו ועל הישרדות העדה העלאווית, כנגד סדרה של ארגוני אופוזיציה שנטלה מידיו את השליטה בכ-75% משטח סוריה. תוקפנות ישראלית, אם היתה כזו, היא הקטנה שבבעיותיו. לכן, אפשר להניח שתגובה סורית אינה התרחיש הסביר ביותר מבחינת ישראל, למרות ההודעה של צבא סוריה אמש.

השאלה הקריטית כעת היא כיצד ינהג חיזבאללה. בשנה האחרונה מודאגים בישראל ממה שנראה ככרסום מסוים בהרתעה של צה"ל כלפי הארגון הלבנוני, אחרי שש שנות השקט בעקבות מלחמת לבנון השנייה. חיזבאללה אמנם לא יזם בגלוי פיגועים לאורך גבול הצפון, אבל עמד מאחורי הפיגוע באוטובוס התיירים בבולגריה ביולי שעבר וחדירת המטוס ללא טייס לשמי ישראל באוקטובר. אלו סימנים ראשונים שחיזבאללה מוכן לקחת סיכונים רבים יותר כעת מבעבר.

במודיעין הישראלי גם חושדים כי חיזבאללה עמד מאחורי שיגור שתי קטיושות לגליל ב-29 בנובמבר 2011, אירוע שעליו נטל אחריות תחילה ארגון סוני לא מוכר. אם אכן הותקפה שיירה שלו אתמול, נותר עדיין לראות איך יגיב חיזבאללה עכשיו. הארגון אינו חייב להגיב מיד בירי טילים. בהחלט ייתכן תרחיש של "פיגוע איכות" לאורך גבול הצפון, כתגובה מושהית לפעולה.

צריך לזכור שגם חיזבאללה, שנמנע אתמול מכל התייחסות לתקיפה הלילית, נמצא בתקופה לא נוחה על רקע מצבו של משטר אסד. ספק גם אם פטרוניו האיראניים מעוניינים בהתלקחות בצפון, בעת שהקהילה הבינלאומית שוקלת להחריף את הסנקציות נגדם בניסיון לעצור את תוכנית הגרעין. מעניין שהדיווח על תקיפה ישראלית לא התקבל בגינויים, לא במערב ולא מצד מדינות ערב, שמרביתן מייחלות לקריסת משטר אסד.

ישראל כבר סימנה בעבר קווים אדומים לסוריה ולחיזבאללה. כבר בקיץ 2008, בתקופת כהונתה של ממשלת אולמרט והרבה לפני שפרצה מלחמת האזרחים בסוריה, הזהירה כי לא תשלים עם העברת מערכות לחימה מתקדמות, "שוברות שוויון" לידי חיזבאללה וכי במקרה הצורך תפעיל כוח כדי למנוע אותן. בכמה הזדמנויות ניתן פירוט רחב יותר לעמדה הישראלית: לא להעברת מערכות מתקדמות של טילי נ"מ, טילי קרקע-קרקע מדויקים לטווח ארוך או טילי חוף-ים.

לפי מקורות מודיעין במערב, האזהרות הועילו לזמן מה - אולם ייתכן שסוריה וחיזבאללה הצליחו כבר לפני כמה שנים להערים על המודיעין הישראלי ולנצל לילות של מזג אוויר חורפי וערפל ולהעביר בכל זאת אמצעים מודרניים. כך, דווח בין השאר שחיזבאללה מחזיק ברקטות 600-M מדויקות לטווח ארוך וכן בטילי סקאד בי ודי ארוכי טווח. לידיעות הללו לא ניתן אישור רשמי.

באחרונה גברו ההתרעות על אפשרות שיועבר נשק כימי, על רקע מצבו הקשה של משטר אסד. זו, כמובן, אפשרות מדאיגה ביותר מבחינתה של ישראל, אולם לא ברור מה מידת הסיכון שתתממש. העברת נשק כימי עודנה נחשבת כפריצת טאבו מוחלטת, שסוריה תשקול היטב בטרם תחצה אותו.

לעומת זאת, סכנת הנ"מ נראה כמגמה מדאיגה במיוחד, המקבלת לכאורה אישוש מהדיווח של אי-פי אתמול. ישראל מעריכה זה תקופה ארוכה שכל נשק מתקדם הנמצא בידי משטר אסד יגיע בסופו של דבר לידי חיזבאללה. במקרה של נשק קונוונציונלי, זו הערכה סבירה עוד יותר. חיל האוויר מוטרד ממערכות טילי קרקע אוויר מתוצרת רוסיה, משום שאלו עלולות להגביל באופן ניכר את חופש הפעולה של מטוסיו, הנהנים כיום מעליונות אווירית מוחלטת ואינם נתקלים בסיכון ממשי מעל שמי לבנון. הטיסות בלבנון קריטיות לצורך איסוף מודיעין. הכנסת סוללות SA-17 לזירה הלבנונית, צעד שישראל הזהירה מפניו את רוסיה כבר כשמכרה את המערכות הללו לסוריה, היא התפתחות בעייתית.

האזהרות חזרו על עצמן גם השבוע, בגל פרסומים בתקשורת הישראלית. אם אכן זה קרה, מדוע פעלו הסורים וחיזבאללה בכל זאת והסתכנו בניסיון להעביר את הנשק? ההנחה הסבירה היא שחששו מפני השתלטות המורדים הסורים על האתרים שבהם הוחזקו מערכות הנשק ולכן החליטו לקחת סיכון ולנסות להעביר את הטילים בחסות מזג האוויר הקשה ששרר בצפון בימים האחרונים. ייתכן גם שהדבר נובע מקריאת המציאות בסוריה והערכה של חיזבאללה כי משטר אסד קרוב יותר לקריסה מכפי שנדמה לנו.

בגבול הצפון נשמר אמש השקט, חרף המתיחות הגבוהה. כמה ימים לפני הדיווח על התקיפה נפרסו לראשונה שתי סוללות של כיפת ברזל, בחיפה וליד צפת. אתמול נרשם מספר כפול של פניות אזרחים לפיקוד העורף, לקבלת ערכות מגן. ליותר מ-40% מהאוכלוסייה עדיין אין ערכות וצה"ל גם אינו יכול לספק את רובן משום שחסר התקציב הדרוש. בישראל יעקבו בדריכות אחר ההתפתחויות בלבנון בימים הקרובים, אולם בינתיים נמנעו בפיקוד העורף מחלוקת הנחיות חדשות לאזרחים.

העובדה שמאז התקיפה חלפו קרוב ל-24 שעות בלי תגובה מצד חיזבאללה יכולה להיחשב כמעודדת. עם זאת, בנסיבות הנוכחיות קשה לחזות אם הארגון יצליח להתאפק ולהימנע מפעולה נגדית. אם חיזבאללה יחליט, בניגוד להערכות הסבירות יותר, להגיב בעוצמה - זו תהיה מלחמה אחרת לחלוטין מהמערכה האחרונה ברצועת עזה. אין שום דמיון בין היכולת שהפגין חמאס בעת מבצע "עמוד ענן" למידת הטרדה שמסוגל חיזבאללה לגרום לעורף הישראלי.

הבעיה העיקרית היא שלא מדובר באירוע חד פעמי: ככל שמצבו של משטר אסד יחמיר, צפויים ניסיונות נוספים של חיזבאללה לחטוף מכל הבא ליד - ונראה שישראל כבר הבהירה את רצינותה באשר לקווים האדומים שסימנה, אם אכן היא זו שתקפה. בגבול הצפון צפוי לפיכך מצב של מתיחות מתמשכת, שמרבית האזרחים הישראלים נחשפו אליו אתמול לראשונה על רקע הדיווח הדרמטי על תקיפה.

השתתפו בהכנת הידיעה: ג'קי חורי וגילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ