לראשונה: ועדה של האו"ם קוראת להטיל סנקציות על ישראל

דו"ח של המועצה לזכויות אדם קובע כי ההתנחלויות מפרות את החוק הבינלאומי. אם והפלסטינים יצטרפו לאמנת רומא, הם יוכלו לתבוע את ישראל בהאג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לנושא הבנייה בהתנחלויות פרסמה היום (חמישי) דו"ח חריף במיוחד נגד מדיניות ממשלות ישראל בגדה המערבית מאז 1967. הוועדה קוראת לממשלות ולחברות פרטיות ברחבי העולם לשקול הטלת סנקציות מדיניות וכלכליות על ישראל בשל המשך הבנייה בהתנחלויות.במשרד החוץ דחו את הדו"ח ואמרו כי "המועצה לזכויות אדם הצטיינה מאז ומתמיד בגישתה החד צדדית והמוטה באופן שיטתי נגד ישראל".

"הוועדה קוראת לכל המדינות החברות במועצה לזכויות אדם של האו"ם לעמוד במחויבויותיהן לפי החוק הבינלאומי ולפעול בהתאם לאחריות שמוטלת עליהן בכל הנוגע ליחסיהן עם מדינה שמפרה את הנורמות של החוק הבינלאומי", נכתב בדו"ח ועדת החקירה. "במיוחד, אנו קוראים למדינות אלה לא להכיר במצב הבלתי חוקי שהוא תוצאה של ההפרה הישראליות".

בדו"ח נכתב כי חברות עסקיות פרטיות סייעו ישירות או בעקיפין לבנייה והרחבה של ההתנחלויות. הוועדה קראה לחברות פרטיות ברחבי העולם לשקול להפסיק לבצע עסקים מכל סוג עם גורמים שקשורים להתנחלויות. "חברות פרטיות צריכות לבצע הערכה של השפעת פעולותיהן על זכויות האדם ולנקוט בכל הצעדים הדרושים – כולל חיסול כל האינטרסים העסקיים שלהם בהתנחלויות", נכתב בדו"ח. "וזאת כדי להבטיח שהן אינן פוגעות בזכויות האדם של הפלסטינים".

עוד נכתב בדו"ח כי "הוועדה קוראת לכל המדינות החברות לנקוט בצעדים הדרושים כדי להבטיח שחברות עסקיות שבבעלותן, יושבות בשטחן או נמצצות תחת שיפוטן, ושפועלות בהתנחלויות, עושות זאת בצורה שאינה פוגעת בזכויות האדם (של הפלסטינים, ב"ר)".

עבודות תשתית בשטח שאליו הועבר המאחז מגרון, אפריל 2012צילום: אמיל סלמן

המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה החליטה על הקמת ועדת החקירה לנושא הבנייה בהתנחלויות במארס 2012. בעקבות ההחלטה לזכויות אדם של האו"ם. מאז לא מופיעה ישראל לדיונים במועצה, כולל כאלה שעוסקים בעניינה, ואינה משתפת כל פעולה עם ועדות או נציגים של המועצה והנציבות לזכויות אדם של האו"ם.

הדו"ח מתייחס באריכות לתופעת "תג מחיר" שמבצעים קיצונים בגדה המערבית, ומותח ביקורת חריפה על אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול במקרים אלה. "זהותם של המתנחלים שאחראים לאלימות והפחדה (נגד פלסטינים, ב"ר) ידועה לרשויות הישראליות, אולם מעשים אלה נשארים פטורים מעונש. מסקנת הוועדה היא שיש אפליה ממוסדת נגד פלסטינים מצד הרשויות בישראל בכל הנוגע לטיפול באלימות. הוועדה סבורה שהמוטיבציה מאחורי אלימות והפחדה זו נגד הפלסטינים ורכושם נועדה לגרום לאוכלוסייה המקומית לעזוב את מקום מושבה כדי לאפשר הרחבה של התנחלויות".

ועדת זכויות האדם קוראת לממשלת ישראל לוודא כי המתנחלים שמבצעים פעולות אלימות נגד הפלסטינים ייענשו ויתנו על כך את הדין. "יש לשים קץ למדיניות הפטור מעונש", נכתב בדו"ח.

מועצת זכויות האדם קבעה כי הבנייה בהתנחלויות מנוגדת לחוק הבינלאומי ולאמנת ז'נבה הרביעית, שקובעת איסור על העברת אוכלוסייה לשטח כבוש. לפיכך, מודגש בדו"ח, במידה והפלסטינים יחתמו על אמנת רומא ויצטרפו לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, תהיה ישראל חשופה לתביעות.

הוועדה קובעת כי ממשלת ישראל ממשיכה לפתח ולהרחיב את ההתנחלויות בגדה המערבית הן באמצעות בניית תשתיות והן ע"י סידורי ביטחון. "הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים מובילה לסיפוח זוחל שמונע הקמתה של מדינה פלסטינית בת-קיימא וחותר תחת זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית", נכתב בדו"ח.

במשרד החוץ דחו את דו"ח ועדת החקירה. "למרבה הצער, המועצה לזכויות אדם הצטיינה מאז ומתמיד בגישתה החד צדדית והמוטה באופן שיטתי נגד ישראל", אמר דובר משרד החוץ יגאל פלמור. "הדו"ח הנוכחי הוא עוד תזכורת עגומה לכך".

פלמור הוסיף כי "הדרך היחידה לפתור את כל הבעיות העומדות ותלויות בין ישראל לפלסטינים, כולל את סוגיית ההתנחלויות, היא באמצעות מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים. צעדים שתועלתם שלילית, כמו הדו"ח המונח לפנינו, רק יפגעו במאמצים למצוא פתרון בר קיימא לסכסוך הישראלי פלסטיני".

חברת הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר חנאן עשראווי, אמרה ל"הארץ" כי "החלטת מועצת האו"ם לזכויות אדם היא אמיצה וחשובה מאוד, לא רק בשל העובדה שהיא מציגה את סכנת ההתנחלויות בלי שום היסוס, אלא אף מציגה דרישות קונקרטיות ומביע עמדה ברורה לפיה ישראל מבצעת טיהור אתני בגדה המערבית באמצעות מפעל ההתנחלויות".
ד"ר עשראווי הוסיפה כי גם אם ישראל מחרימה את המועצה ומזלזלת בדו"ח, היא לא יכולה להתכחש לעובדה שהוא יבודד אותה יותר בזירה הבינלאומית ויחייב אותה להתעמת עם מסקנותיו מול מוסדות האו"ם.

"פלסטין היא כיום מדינה שרוב מדינות העולם מכירות בה, וכך מסקנות הדו"ח מתקבלות בעיתוי שונה לחלוטין מבשנים קודמות", אמרה, "בפני הפלסטינים עומדות אפשרויות רבות, ולא נשאיר עמדה או דו"ח ללא התייחסות. נקבל את ההחלטות למען ביסוס מעמדה של פלסטין ונבחן פנייה לבית הדין הבינלאומי בעיתוי הנכון". לדבריה, באש"ף לא טיפחו תקוות ביחס לממשלה הישראלית החדשה. "בסופו של דבר, אותו נתניהו יישאר בתפקידו", אמרה. 

דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר אמר כי לפני מספר חודשים פנתה אליו יו"ר הוועדה, קריסטין שנה מצרפת, וביקשה שיעביר לה חומר ויופיע בפני הוועדה. "בהתייעצות עם שר החוץ ליברמן לא נעניתי לפנייתה וטוב שכך", הוסיף, "מקריאת הדו״ח ברור שהיו מעוותים כל נתון שהיינו מוסרים ומשתמשים בו לרעתנו". 

תגובות