מזכיר הממשלה צבי האוזר הודיע על סיום תפקידו

האוזר היה בין בכירי לשכת רה"מ שחשפו את פרשת נתן אשל. ב-4 השנים האחרונות פעל יחד עם כמה מהשרים לבלימת הצעות חוק אנטי-דמוקרטיות

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, הודיע היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו על רצונו לסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, מיד עם הקמת הממשלה החדשה. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הודה להאוזר על עבודתו בארבע השנים האחרונות וביקש ממנו להישאר בתפקיד עד לסיום חפיפתו של מזכיר הממשלה הבא שיבחר.

האוזר התחיל לעבוד לראשונה עם נתניהו כיועץ התקשורת שלו ב-1993. ב-2009, עם הקמת הממשלה, נבחר לתפקיד הרגיש והמרכזי של מזכיר הממשלה. מלבד תפקידו הרשמי כאחראי על עבודת הממשלה וועדות השרים השונות, היה האוזר במשך רוב תקופת הכהונה, אחד מיועציו הקרובים ביותר של נתניהו גם בנושאים פוליטיים ומדיניים-ביטחוניים.

בניגוד לחלק גדול מיועציו האחרים של נתניהו ב-4 השנים האחרונות, האוזר היה דעתן יותר ולא היסס לחלוק על נתניהו בדיונים הפנימיים. בנוסף, האוזר החזיק בעמדות עצמאיות שהיו ברוב הפעמים מתונות יותר מאלה של שאר יועציו של נתניהו. כך למשל, היה האוזר הקול היחיד שבדיון "השביעייה" שקדם למשט הטורקי לעזה, הציע לאפשר לספינות להיכנס לרצועה כדי להימנע מעימות מתוקשר. עם זאת, האוזר הושתק על ידי  שר הביטחון אהוד ברק שפסל את ההצעה על הסף. האוזר גם נחשב לאחד היחידים בלשכתו של נתניהו שדחקו בו לצאת ביוזמה מדינית במהלך כהונתו האחרונה.

בארבע השנים האחרונות פעל האוזר יחד עם כמה משרי הממשלה המתונים לבלימת הצעות חוק אנטי-דמוקרטיות וכן בעצירת יוזמתו של שר המשפטים יעקב נאמן לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, הוא הוביל את יוזמת אתרי המורשת הלאומיים שבמסגרתה שופצו ושומרו עשרות אתרים היסטוריים ברחבי הארץ שהיו מוזנחים שנים רבות.

אחד האירועים הבולטים בהם היה מעורב האוזר במהלך ארבע השנים האחרונות היה חשיפת פרשת נתן אשל. יחד עם ראש מערך ההסברה יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר, פנה האוזר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי להעביר לו את המידע על התנהגותו הבלתי הולמת של ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר כלפי אחת העובדות הכפופות לו.

פרשת נתן אשל יצרה מתיחות בין האוזר לבין נתניהו, שאף באה לידי ביטוי אל מול מצלמות הטלוויזיה באחת מישיבות הממשלה. עם זאת, בניגוד להנדל, נתניהו לא הראה להאוזר את הדלת החוצה, והוא נשאר בלשכה. אחרי תקופה ארוכה שבה מידר נתניהו את האוזר מחלק מהדיונים וקבלת ההחלטות, ירדה המתיחות בין השניים, אולם היחסים ביניהם לא שבו למה שהיו לפני התפוצצות הפרשה. כך למשל, האוזר החליט שלא להתמודד בפריימריז לרשימת הליכוד לכנסת לאחר שהבין שנתניהו לא מתכוון לסייע לו או לתמוך בו. האוזר לא צפוי להמשיך לתפקיד אחר בממשלה, אלא להשתלב במגזר הפרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ