אלוף פיקוד המרכז הורה לחדד את נהלי הפתיחה באש בעקבות הרג פלסטינים

ניצן אלון כתב למאות מפקדים כי פגיעה בחיי אדם ללא הצדקה פוגעת בהצדקת פעילות צה"ל בשטחים גם בעולם. הושעה מפקד הפלוגה באחת התקריות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, שיגר השבוע אגרת למאות מפקדים ביחידות צה"ל המוצבות בגדה המערבית ובה קרא לנהוג באיפוק ובריסון בעת התמודדות עם אוכלוסייה אזרחית ולהקפיד על ציות להנחיות הפתיחה באש בשטחים. אלון פרסם את האגרת לאחר ארבע תקריות שבהן ירו חיילים למוות באזרחים פלסטינים לא חמושים בתוך פחות משבועיים.

התחקירים המבצעיים באשר לתקריות הושלמו בימים אלה ויוגשו לסיכומו של אלוף הפיקוד. בד בבד, נפתחו ארבע חקירות מצ"ח נפרדות. בשלושה מהמקרים – הרג נער בכפר בודרוס באזור רמאללה, הריגת צעירה באל-ערוב ליד בית לחם ומות צעיר ליד גדר ההפרדה מדרום לחברון – נמצאו חריגות חמורות מהנחיות הפתיחה באש. במקרה הרביעי, שבו הרג קצין בירי נער פלסטיני בעת הפגנה בבית לחם, נמצאו בתחקיר שגיאות מקצועיות אך לא הפרה של ההנחיות. בעקבות התקרית מדרום לחברון הושעה מפקד פלוגה מפיקוד העורף, שהכוח בפיקודו ירה שלא לצורך לעבר פלסטינים שניסו לחצות את הגדר דרך פרצה כדי לעבוד בישראל.

האלוף אלון כתב למפקדים כי פגיעה בחיי אדם, בלא שיש לכך הצדקה מבצעית, פוגעת בלגיטימיות הפעולה של צה"ל בשטחים הן בעיני החברה הישראלית והן בעיני הקהילה הבינלאומית. לדבריו, על פיקוד המרכז למלא את משימתו תוך שימוש מושכל ומידתי בכוח. העובדה שהכוחות פועלים בסביבה אזרחית צפופה, הוסיף, מחייבת הפעלה מדודה של הכוח ובמיוחד של השימוש באש חיה. הוא הזהיר כי הריגת אזרחים שאינם מעורבים עלולה לדרבן הפגנות אלימות של פלסטינים.

פיזור הפגנות סמוך לרמאללה, בתחילת החודשצילום: רויטרס

אלון כתב כי היחידות המוצבות בגדה צריכות לשפר את בקיאותן בהנחיות הפתיחה באש, לשפר את אימוני הירי שלהן, להקפיד על הדרכת החיילים באימונים בידי מפקדים ולשפר את שליטת המפקדים בנעשה בשטח בעת תקריות. לדבריו, אף שפיקוד המרכז דרוך לאפשרות של הסלמה בשטחים, על הכוחות לנקוט כעת מדיניות מרוסנת ומאופקת בעת חיכוך עם אזרחים שאינם חמושים. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ