פרשנות

האח הגדול של גולדסטון

דו"ח ההתנחלויות של מועצת זכויות האדם של האו"ם צריך להטריד מאוד את שרי הממשלה. לידו נראה דו"ח גולדסטון כמו משחק ילדים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים149
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אם מישהו היה צריך תזכורת למעמדה המידרדר של ישראל בזירה הבינלאומית הוא קיבל אותה בדו"ח שפרסמה ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בעניין ההתנחלויות. בעוד שהמשא ומתן הקואליציוני מתמקד במחלוקות על גיוס החרדים ותקציב המדינה, צריך הדו"ח להטריד כל אחד משרי הקבינט בממשלה הבאה.

אז נכון. המועצה לזכויות אדם של האו"ם שמינתה את ועדת החקירה היא גוף מוטה ואנטי-ישראלי. האג'נדה של המועצה הינה בת-ערובה של כמה מהמדינות שרומסות מדי יום זכויות נשים, מיעוטים והומוסקסואלים. אך כל אלה הם טיעוני הסברה שישכנעו רק את המשוכנעים. עבור רוב ממשלות העולם, וביתר שאת, לדעת הקהל הבינלאומית והמגזר העסקי, דו"ח של האו"ם הוא מסמך שתכניו זכו לתו תקן בינלאומי.

ליד המסמך הקשה והחריף שפרסמה הוועדה, נראה דו"ח גולדסטון שעסק במבצע עופרת יצוקה בעזה כמו משחק ילדים. בניגוד לדו"ח גולדסטון שעסק באירוע נקודתי, דו"ח ועדת החקירה בעניין ההתנחלויות עוסק במדיניות מתמשכת של ממשלות ישראל לדורותיהן ב-45 השנים שעברו מאז כיבוש הגדה המערבית ב-1967.

בעוד שהיו לא מעט מדינות מערביות שדחו את דו"ח גולדסטון וגילו הבנה לעמדת ישראל ולמורכבות הלחימה בטרור העזתי, במקרה הזה אין אפילו מדינה אחת בעולם שנותנת גיבוי לבנייה בהתנחלויות. גם לידידותיה הגדולות של ישראל נמאס מהמדיניות של ממשלת נתניהו, שלדעתן מסכנת את פתרון שתי המדינות.

גם המשמעויות המעשיות של דו"ח ההתנחלויות של האו"ם יהיו חמורות בהרבה מאלה של דו"ח גולדסטון ולראיה, לראשונה קוראת ועדה מטעם האו"ם לממשלות בעולם לשקול את אופי יחסיהן עם ישראל וממליצה לחברות עסקיות בינלאומיות לנתק כל קשר מסחרי ישיר או עקיף עם ההתנחלויות.

סנקציות כאלה הוטלו בעבר על משטר האפרטהייד בדרום-אפריקה ומוטלות כיום על המשטר האיראני, שמסרב לעצור את תוכנית הגרעין שלו. ישראל אינה איראן ובשלב זה היא עדיין אינה מדינת אפרטהייד. עם זאת, הדו"ח הוא תמרור אזהרה מהבהב למה שעלול להמתין לישראל מעבר לפינה, אם תמשיך במדיניותה הנוכחית בגדה המערבית.
לצד הרוח הגבית שייתן הדו"ח לארגונים שמקדמים חרם נגד ישראל, הוא יאיץ עוד יותר את בידודה הבינלאומי. אחרי שיאומץ על ידי מליאת המועצה לזכויות אדם של האו"ם במארס, עלול הדו"ח להתגלגל לעצרת הכללית או למועצת הביטחון של האו"ם. במצב כזה הוא יהפוך מאי-נעימות הסברתית לפיגוע מדיני של ממש.

כמה שניסו הפוליטיקאים והבוחרים הישראלים להימלט מהנושא הפלסטיני במערכת הבחירות, בא דוח האו"ם ונשך אותם בישבנם. יאיר לפיד, שמסתמן כמי שיהיה שר החוץ הבא, קיבל אתמול טעימה קטנה מהמציאות המדינית שעמה יצטרך להתמודד.

כל סנקציה שתוטל על ישראל, לא תפגע רק במתנחלים אלא תשפיע לרעה על חיי היומיום של כל אזרחי ישראל – במיוחד על מצביעיו של לפיד ממעמד הביניים. אם לפיד ירצה למנוע את ההידרדרות הוא לא יוכל להסתפק בהסברה רהוטה. יהיה עליו לקדם מדיניות שתוכיח לעולם שישראל כנה ברצונה לסיים את הכיבוש ולכפות על נתניהו כללי משחק חדשים בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ