עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים שניסו להקים מאחז סמוך לשכם

הבוקר הקימו תושבי הכפר בורין מאחז על אדמותיו. לטענתם, ירי כוחות צה"ל הביא לשריפה במסגד ביישוב ומתנחלים שהגיעו למקום עקרו 100 עצי זית

גילי כהן
ג'קי חורי
גילי כהן
ג'קי חורי

פלסטינים בכפר בורין שבגדה המערבית טענו אחרי הצהריים (שבת) כי חיילי צה"ל נכנסו ליישוב, ירו כדורי גומי וגז מדמיע ואף פתחו באש חיה. גורמי רפואה פלסטיניים מסרו כי 20 בני אדם נפגעו משאיפת עשן. בצה"ל הכחישו את הטענות על ירי באש חיה. כמו כן, הפלסטינים דיווחו על דליקה שפרצה במסגד מקומי כתוצאה מירי רימוני גז של הצבא, וכי מתנחלים עקרו 100 עצי זית באזור.

העימותים בכפר, דרומית לשכם, שנמשכו גם בשעות הערב עד להריסת המאחז, פרצו הבוקר אחרי שפעילים פלסטינים ועשרות תושבים מקומיים הקימו מאחז חדש בשם אל-מנאטיר. בעימותים נעצרו 10 פלסטינים ומקורות בגדה דיווחו כי נער בן 16 נפצע והובהל לבית חולים מקומי. בצה"ל אמרו כי הכריזו על האזור כשטח צבאי סגור, וכי הם בודקים את מקרה פציעתו של הנער. באירוע אחר, שהתרחש בצהריים, פלסטינים ומתנחלים התעמתו בצומת יצהר. על פי הדיווח, פלסטיני ומתנחל שהיו במקום נפצעו באורח קל.

לפי דיווחים פלסטינים המהומות בבורין החלו לאחר שחיילים ומתנחלים – מיצהר והר ברכה - באו למקום. אחד הפעילים הפלסטיניים, סלאח אל ח'ואגא, אמר כי המתנחלים הצליחו להשתלט על קרוואן בתוך הכפר. בצה"ל טוענים כי הפלסטינים יידו אבנים לעברם והם השיבו בירי רימוני גז והלם. פעילים רבים הודיעו בערב כי בכוונתם להגיע גם מחר לאזור ולהקים את המאחז מחדש.

8 מתוך 8 |
מתנחלים באזור המאחז
1 מתוך 8 |
שוטר מג"ב מרסס גז פלפל לעבר פלסטיני
2 מתוך 8 |
עימותים במאחז

בשל התגברות המהומות הקים צה"ל נקודות מחסום זמניות כדי לעכב את הגישה למקום ולמנוע מפלסטינים נוספים להגיע. לדברי הפלסטינים אחת העמדות הוקמה בתוך אחד הבתים.

ח'יתאם אנג'אר, חבר המועצה המקומית בבורין, אמר בשיחה עם "הארץ" כי האזור שבו הוקם המאחז מוכר בשם "ג'בל א סבע" (הר האריה), וכי "הצבא מנע מהמקומיים להגיע למקום בטענה כי במקום נוצר חיכוך עם המתנחלים, שממשיכים בפשעיהם על ידי פגיעה ברכוש ובמטעי הזיתים תחת עיניהם של החיילים". בתנועת הפתח פרסמו הודעה תמיכה במאבק ובתושבים. עוד צויינו בהודעה כי הקמת המאחז היא חלק מהמאבק העממי הלגיטימי בתוך גבולות מדינת פלסטין הכבושה.

הקמת המאחז הפלסטיני באה לאחר שבתחילת החודש שעבר הוקם באזור E-1 המאחז באב אל-שמס ומאוחר יותר גם המאחזים "באב אל-כראמה" על אדמות הכפר בית איכסא (צפונית מערבית לירושלים) ו"כפר האסירים" על אדמות הכפר עאנין.

במקרה של מאחז באב אל-שמס, בית המשפט העליון הוציא צו ארעי המונע את פינויו, לאחר שארבע משפחות בדואיות מהאזור, הטוענות לבעלות על הקרקע, עתרו לבג"ץ בבקשה למנוע את ההריסה. בעתירה, שהוגשה על ידי עורך דין תאופיק ג'אברין, נכתב כי "האוהלים הוקמו על אדמותיהם הפרטיות, כחלק ממיזם תיירותי למשוך תיירים ללימוד המורשת של הבדואים החיים באזור ולעבור את החוויה הבדואית במדבר".

יומיים לאחר מכן, בג"ץ ביטל את הצו האוסר על פינוי באב אל-שמס בשטח E1, ובמקום נותרו רק האוהלים, לאחר שהפעילים פונו בידי צה"ל. בדיון שנערך בנושא טענה המדינה כי גורמים בכירים ברשות הפלסטינית היו מעורבים בהקמת האוהלים, במטרה לעורר הפרות סדר חמורות.

נציגת הפרקליטות, עו"ד חני אופק, אמרה בדיון על פינוי המאחז בבג"ץ כי "המדובר לא בפעולה אקראית או במיזם תיירותי, כפי שאפשר היה לחשוב כשקוראים לראשונה את העתירה. יש בה מעורבות מאחורי הקלעים של גורמים בכירים ברשות, והמטרה לעשות פעולה שתביא להפרות סדר חמורות כפי שאכן היה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ