חולייה שהיתה בדרכה לחטוף חייל נעצרה בשטח ישראל

הותר לפרסום: השב"כ והמשטרה עצרו 3 חברי חולייה, בהם אזרח ישראלי, שהודו בניסיון לחטוף חייל בטרמפיאדה ולהעבירו לג'נין. הבוקר הוגש נגדם כתב אישום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הותר לפרסום: שירות הביטחון הכללי (שב"כ) והמשטרה סיכלו בחודש האחרון ניסיון חטיפת חייל על ידי חולייה של הג'יהאד האסלאמי שהסתייעה בערבי ישראלי תושב טירה, כך על פי כתב אישום שהוגש הבוקר (ראשון) נגד המעורבים. בסוף דצמבר 2012 נעצרו שלושת חברי החולייה באזור צומת אייל בשרון כשהם תרים אחר חייל או אזרח במטרה לחוטפו. שני הפלסטינים שעמדו לבצע את החטיפה והיו במכונית כשנתפסו הם סאיד ג'אסר בן 20 ותאופיק אג'ברייה בן 19, שניהם תושבי ג'נין.

בלשי ימ"ר מרכז הגיעו למכונית בה נסעו השלושה על פי מידע מודיעני שנאסף בשב"כ וביחידה. בחיפוש שביצעו השוטרים במכונית נמצאו נשק דמה, אזיקים, סכין, נייר דבק ואמצעים נוספים שנועדו לסייע להם בניסיון חטיפת החייל. השלושה, תושב טירה ושני תושבי ג'נין, הועברו לחקירה והודו כי בימים שקדמו למעצרם הם סיירו בנקודות בהן עומדים חיילים בטרמפיאדות באזור השרון. השלושה הציעו לכמה חיילים ואזרחים לנסוע עמם אך איש לא הסכים. בסופו של דבר, כך על פי האישום, הם תכננו לחטוף אזרח שחזר מבילוי בערב הסילווסטר מתוך הנחה שיהיה קל יותר לחטוף אדם כשהוא שיכור. 

מחקירתם עלה כי איש הקשר של החולייה היה אדם בשם מג'די, אחיו של אחד מחברי החולייה, המרצה תקופת מעצר בכלא הרשות הפלסטינית. הם סיפרו כי מג'די הוא זה שמימן את מבצע החטיפה ושילם ליוסף וורדה, תושב טירה, עבור חלקו בביצוע המעשה. אדם נוסף, תושב אום אל פחם, אנאס ג'ברין, שידע על תוכניות החולייה, היה מי שסיפק לחולייה מקום ללון בו. ג'ברין אף רכש נשק לטובת המבצע.

הג'יפ בו נסעו החשודיםצילום: שב"כ

  לאחר מעצר החולייה, נעצרו בפעילות של השב"כ וצה"ל עוד שמונה פלסטינים מהעיר ג'נין החשודים במעורבות בפעילות החולייה ושידעו על כוונתה. ראש החולייה הסגיר עצמו לידי המנגנונים הפלסטיניים בעיר.

  הבוקר הוגשו על ידי היחידה המרכזית של מחוז מרכז כתבי אישום נגד אנאס ג'ברין ויוסף וורדה בחשד למגע עם סוכן זר, קשירת קשר לפשע וחברות בארגון טרור. נגד ג'ברין מוגש אישום נוסף בגין עבירת אמל"ח.

  בחודשים האחרונים דיווח השב"כ על כמה חוליות שתכננו לחטוף אזרחים ישראלים אך נתפסו טרם יצאו לפעולתם. המקרה הנוכחי חריג בשל העובדה שהחולייה נתפסה בעת מעשה - בתוך שטחי ישראל ועם ציוד המתאים לחטיפה. 

  ביום חמישי האחרון הותר לפרסום כי נתפסה תשתית של חמאס בחברון ששמה לעצמה למטרה לחטוף ישראלים כדי לבצע מיקוח עתידי. החולייה הזו עמדה בקשר עם אחד מבכירי המשוחררים בעסקת שליט, חוסאם בדראן, שגורש לקטאר.

  בחודש שעבר נחשפה חוליה נוספת, של החזית העממית לשחרור פלסטין, שפעלה ברמאללה ותכננה אף היא לבצע חטיפה. קצינים בפיקוד המרכז ציינו כי כמעט כל פעיל טרור בגדה, ולו הזוטר ביותר, פועל בניסיון לבצע פיגועי חטיפה. גורם ביטחוני ציין כי חוליית הג'יהאד האסלאמי שנתפסה בתחילת השנה האזרחית בתוך שטחי ישראל מוכיחה כי ארגוני הטרור פועלים כדי לממש מטרה זו.

  החולייה שתכננה לחטוף חייל: למעלה מימין בכיוון השעון: יוסף וורדה, אנאס ג'בארין, תאופיק אגברייה וסעיד ג'אסר

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ