מזכירות איתמר ורב היישוב מצטרפים לביקורת על אברי רן

חרף העובדה שהאדמות עליהן השתלט רן אינן שייכות להתנחלות, מזכירות היישוב מתריעה מפני "תפיסת קרקעות ללא תיאום ופגיעה בנכסי הציבור"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

התפתחות במאבק של תושבי המאחזים באיתמר במי שנחשב לאבי נוער הגבעות, אברי רן. לאחר שתושבי המאחזים הסמוכים לו גילו באיחור קל כי רן משתלט בכוח על אדמות שאינן בבעלותו, מצטרפים גם מזכירות איתמר ורב ההתנחלות למאבק נגד רן.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי בין אברי רן ותושבי המאחזים הסמוכים לו התגלע סכסוך על קרקעות, לאחר שהראשון החל להקים לול תרנגולות בשטח המכונה "מצפה שלושת הימים", נקודת נוף מרהיבה באזור. תושבי המאחזים, בעצמם פולשים לאדמות ללא הרשאה, הקימו ועד פעולה נגד רן המכונה "הוועד להצלת מצפה שלושת הימים".

רן היה מראשוני מקימי המאחזים, כשלפני 17 שנה החל את ההתפשטות של ההתנחלות איתמר מזרחה, וכיום היא משתרעת על אלפי דונמים בין שכם לבין בקעת הירדן. במשך השנים טופח רן על ידי המזכירות, שחבריה עודדו אותו ל"שמור על אדמות מערבים", אך כעת הם יוצאים נגדו.

במכתב שפורסם בעלון פרשת השבוע של איתמר כתבו אנשי המזכירות כי "עבודות אלו (של רן) נעשות וממשיכות להיעשות ללא כל תיאום עם מזכירות הגבעות או הגורמים האחראים לכך. מזכירות איתמר רואה שתי בעיות בנושא זה: פגיעה בטבע ובנוף, וכן תפיסת קרקעות ללא תיאום עם מזכירות הגבעות, עם המועצה ועם הגורמים האחראים.. אנו חושבים כי נושא זה הנו ראשון במעלה והינו צעד ראשון בהסדרת הקרקעות ונכסי הציבור ברכס איתמר". יש לציין כי למזכירות איתמר אין כל סמכות בנושא, מכיוון שמדובר באדמות מחוץ לשטח השיפוט של מועצה כלשהי.

כמו כן, בכתבה שפורסמה שלשום (שישי) ב"מקור ראשון" ועסקה בשיטות הבריונות של רן כלפי שכניו היהודים, הצטרף לביקורת גם הרב של איתמר, נתן חי. לדבריו, רן "עשה דברים בצורה לא ישרה, כמו שבמלחמת השחרור צה"ל החרים כלי רכב לאזרחים כי היה חוסר והיה צריך לבנות צבא. לכן כולם העלימו עין. אבל בהמשך, האידיאולוגיה נשכחה וההתנהלות הכוחנית הפכה אצלו לשיטה. הוא מנכס לעצמו הכול ורואה עצמו כסמכות עליונה שמגדירה לעצמה מה מוצדק לעשות ומה לא"

עוד אמר הרב חי בכתבה כי "בגבעת ינוח (מאחז סמוך לחווה של רן, ח"ל) היה יהודי מבוגר בשם מיכאל לוי שהלך לקנות מאברי ביצים. אברי הכה אותו מכות רצח ליד האשה והילדים שלו. בשלב מסוים הוא החליט למחוק את השכונה הרוסית הזו בטענה שכל השטח שייך לו. לכן הוא בנה ליד הבתים שלהם לול מצחין. אגב, הפועל שלו היה רוסי לא יהודי, שבאחד הלילות השתכר, פרץ לחווה וניסה לאנוס בחורות".

אברי רן ביקש שלא להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ