נתניהו לקרי: ממשלה בראשותי תהיה מחוייבת לשלום

שר החוץ של ארה"ב שוחח גם עם הנשיא פרס, שהביע תקווה כי הבחירות יספקו הזדמנות לקדם את תהליך השלום. בחודש הבא הוא יבקר בישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שוחח היום (ראשון) בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - לראשונה מאז נכנס לתפקיד ביום שישי. בשיחה אמר לו נתניהו כי הממשלה החדשה בראשותו "מחויבת לשלום ומעוניינת להניע תהליך מדיני מפוכח ואחראי". אתמול שוחח קרי גם עם הנשיא שמעון פרס. פרס אמר לו כי תוצאות הבחירות בישראל עשויות לאפשר הקמת קואליציה שתקדם את תהליך השלום.

קרי הוא שיזם את השיחה עם פרס והיא היתה אחת הראשונות שקיים עם מנהיגים זרים מאז שנכנס לתפקיד שר החוץ. חוץ מפרס קיים קרי שיחות טלפון עם שרי החוץ של מקסיקו, קנדה וטורקיה. שר החוץ האמריקאי התקשר לפרס במוצאי שבת, קצת אחרי השעה שבע בערב. השניים שוחחו כמחצית השעה וסיימו את שיחתם דקות ספורות לפני הגעתו של ראש הממשלה נתניהו לטקס שבו קיבל מפרס את המנדט להרכבת הממשלה החדשה.

בשיחה ביקש קרי מפרס לעדכן אותו בתהליך הרכבת הממשלה. לדברי מקור בבית הנשיא, הנשיא פרס סקר בפני קרי את תוצאות הבחירות והציג לו את התסריטים וההרכבים השונים שיכולים להיות לקואליציה. "תוצאות הבחירות בישראל יצרו מצב חדש והזדמנויות שלא היו קודם", אמר פרס לקרי בשיחתם. "לקואליציה החדשה תהיה יכולת לפתוח פתח חדש הן בענייני הפנים שלא יכלו להתקדם עד היום והן בעניין חידוש תהליך השלום".

פרס וקרי, בביקור של האחרון בארץ לפני שנה צילום: מארק נימן / לע"מ

פרס וקרי מכירים זה את זה שנים ארוכות ושוררת ביניהם ידידות אישית. שר החוץ האמריקאי, שיגיע באמצע החודש לישראל, לרשות הפלסטינית ולמצרים, צפוי להיפגש עם פרס לצד פגישתו המתוכננת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

היום התקשר קרי לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). לפי הודעה שנמסרה מלשכת עבאס, קרי אמר כי הנשיא אובמה מייחס חשיבות רבה לתהליך השלום במזרח התיכון וכי הממשל האמריקאי מודע לחלוטין לקשיים הכלכליים שעמם מתמודדת הרשות הפלסטינית. קרי אמר לעבאס כי הוא מעוניין להיפגש עמו בהקדם פנים אל פנים כדי לדון בדרכים לשמר את תהליך השלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ