חיים לוינסון
חיים לוינסון

צה"ל הרס שלשום (שבת) את המבנים הארעיים במאחז הפלסטיני סמוך לבורין, למרות שלא היתה לו סמכות לעשות כן. המאהלים הוקמו בשטח B, שבו סמכויות התכנון והבנייה נמצאות בידי הרשות הפלסטינית. המנהל האזרחי הודיע לצבא בעת הפינוי כי אינו יכול לפעול בשטח זה, אך בסופו של דבר החליט סגן מפקד החטיבה המרחבית שומרון להרוס את האוהלים בלי סמכות.

שלשום בצהריים הגיעה קבוצה של פלסטינים יחד עם אוהלים ומבני פח כדי להקים מאחז בשם "אל-מנאטיר" באדמות הכפר בורין, דרומית לשכם. המאחז הוקם בנקודת חיכוך קבועה בין הכפר לבין המאחז הסמוך אליו, גבעת רונן. בשיחה עם עיתונאים אתמול אמר קצין בכיר בפיקוד מרכז, כי בצה"ל צפו שאירוע מסוג זה יתרחש בסוף השבוע, אך בסופו של דבר הופתעו שקרה בבורין. למקום באו כוחות צבא ומג"ב, בראשות המפקד התורן של חטמ"ר שומרון, סא"ל אוריה חצרוני.

עד מהרה התפתחה במקום קטטה בין הפלסטינים לבין תושבי המאחז הסמוך. הצבא התקשה להשתלט על המהומה, שנמשכה שעות, ועצר לפחות חמישה פלסטינים. בסרטון שתיעד את אחד המעצרים, נראים שוטרי מג"ב מנסים לכבול פלסטיני השרוע על הקרקע. בשלב מסוים, נראה חייל מתקרב לפלסטיני, ואז דורך על מותניו. במקביל, הוצא צו שטח צבאי סגור שמנע את בואם של אנשים למקום.

קרדיט: רויטרס

פינוי המאחז הפלסטיני בשבת האחרונה

במקום נכח גם קצין ממנהלת התיאום והקישור, המסונף למנהל האזרחי. המנהל האזרחי, באמצעות יחידת הפיקוח, הוא האחראי על אכיפת חוקי התכנון והבנייה במקום. בסמכות יחידת הפיקוח להוציא צווים שונים ולפתוח בהליכי הפרה של חוק התכנון והבנייה. אך נציג המנהל טען שמדובר בשטח B, בו כל הסמכויות האזרחיות נתונות לרשות הפלסטינית, כולל סמכויות התכנון והבנייה.

למרות זאת, החליט חצרוני להרוס את האוהלים שהוקמו, והחיילים החלו לשבור אותם בידיים, בעוד מבנה פח אחד נגנב על ידי תושבי המאחז היהודי הסמוך. יש לציין כי עד עתה, גם במאחזים הפלסטינים, הקפידו בצבא על מילוי כל הוראות החוק ולא הסתתרו מאחורי "נימוקי ביטחון". כך, למשל, במאחז באב-א-שמס שהוקם על אדמות 1- E בחודש שעבר, הוציא הצבא צו סילוק פלישה טרייה מאדמות מדינה, ואוהלים שהוקמו על אדמות פרטיות קיבלו צו הריסה לפי חוקי התכנון והבנייה. במאחזים יהודים, כמובן, נעשים כל ההליכים כחוק, כולל שימוע.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "שלשום התקיימה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית סמוך לבורין, דרומית לשכם, בהשתתפות כ-150 פלסטינים אשר יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. הפרת הסדר התקיימה באזור תפר בין שטח B לשטח C, ועל כן הוחלט בשלב מסוים על הכרזת שטח צבאי סגור עקב חשש לפגיעה ממשית בביטחון תושבי האזור. במהלך הפרת הסדר נפצעו ארבעה אנשי כוחות הביטחון ונעצרו שבעה פלסטינים מפרי סדר. נושא החרמת האוהלים הפלסטינים נמצא בבדיקה. המקרה בסרטון המדובר ייבדק ויטופל במידת הצורך".

מתנחלים באזור המאחז
שוטר מג"ב מרסס גז פלפל לעבר פלסטיני
עימותים במאחז

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ