ראש אמ"ן לשעבר: איראן יכולה לייצר פצצה גרעינית בתוך חצי שנה

לדברי ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, עמוס ידלין, הצבא הסורי נשחק בכל שבוע, וקיימת אפשרות ריאלית שהגרעין האיראני יזכה לפתרון דיפלומטי

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

חרף חוסר היציבות במדינות במזרח התיכון כמו , ועל אף המתיחות עם סביב תוכנית הגרעין שלה, סבורים כי ניתן לקצץ בתקציב הביטחון של מדינת ישראל. במסיבת עיתונאים שנערכה במכון היום (ראשון) הוצג ניתוח אסטרטגי שהתבסס על אירועי השנה החולפת, בו נטען כי מול האתגרים העומדים בפני ישראל - רב החיוב על השלילה.

לדברי ראש המכון, האלוף במיל' עמוס ידלין, שעמד בעבר בראש אמ"ן, ההתפתחות בגבולה הצפוני של ישראל דווקא חיובית. "הצבא המשמעותי ביותר על גבולנו, הצבא הסורי, שהוא מתקדם, עם הרבה מאוד טילים ורקטות ארוכות טווח, ועם הגנה אווירית רוסית מהמתקדמות בעולם, שוחק את עצמו. יכולתו המבצעית לפעול נגד ישראל יורדת בכל שבוע שעובר", אמר ידלין. לדבריו, "זו התפתחות חיובית בהיבט הצבאי, אבל גם בהיבט המדיני. הציר הרדיקלי נגד ישראל - שהלך מטהראן, לדמשק, לביירות ולעזה - הלך ונשבר".

ידלין העריך כי סוריה , תהיה עסוקה בשיקומה, ולכן הכוח הצבאי של המדינה, אחרי שנשחק במלחמת האזרחים, "יהיה מופנה פנימה ולא החוצה. יש פה שיפור במצבה האסטרטגי של ישראל". עוד ציין ידלין כי "איום הספר", כפי שמציינים בכירים בצה"ל ככזה שעלול להתפתח בחזית הצפונית , הוא איום שנוטים להפריז בו, והינו "מוגבל, שישראל ידעה להתמודד איתו בעבר".

חייל צה"ל על רקע מסוק יסעור ממריא במהלך אימון
אימון כוח צה"ל, ארכיוןצילום: דובר צה"ל

בהתייחס , אמר ידלין כי איראן השלימה בשנים האחרונות את כל המרכיבים המאפשרים לה לייצר פצצה גרעינית. ידלין דיבר במושגים של "יכולת פריצה" - כלומר מה יהיה פרק הזמן שיחלוף באם יחליט משטר האייתוללות שברצונו לייצר פצצה גרעינית ועד שזו תהיה ברשותו. "היום יכולת הפריצה היא בין ארבעה לשישה חודשים", העריך ידלין.

הסכם דיפלומטי של איראן עם מעצמות מערביות אמר, יכול להגדיל את פרק הזמן הזה באופן ניכר - עד לכדי שנתיים. עם זאת יש לציין שכבר כיום האטה איראן במידת מה את קצב פעולתה, כפי שבסוף שנת 2012 הם המירו את האורניום המועשר למוטות דלק. לפי הערכת ידלין, בין חודשי האביב לחודשי הקיץ הקרובים, הם יחצו גם את "הקו האדום" החדש שהציב נתניהו בנאומו באו"ם, וזאת במידה שימשיכו בקצב ההעשרה הנוכחי ל-20 אחוזים. להערכת ראש אמ"ן לשעבר, הדיון אודות "פצצה או הפצצה" ישוב בתקופה הקרובה.

ארצות הברית צפויה לנסות לפתור את הבעיה באמצעות שיאפשרו עיכוב בלוח הזמנים של איראן ליצור פצצה. "מדינת ישראל לא צריכה להתנגד לפתרון דיפלומטי לעצירת הגרעין האיראני", אמר. "אם תונח הצעה שמונעת מהאיראנים 'לפרוץ' (כלומר להגיע לכדי יכולת גרעינית מהרגע שבו יחליטו לעשות כן, ג"כ) בזמן קצר, ושהמשמעות שלה צריכה לדעתי להיחשב בתור 'בכמה זמן ייקח לאיראנים ליצור פצצה, אם יישברו את ההסכם'. זה הסכם שאפשר לחיות איתו, והוא יותר טוב מהפצצה או מהפצצה האיראנית".

לאור היחלשות האיום מצד צבא סוריה, ובייחוד אם יתברר כי לא יהיה צורך פתרון צבאי לסוגיית הגרעין האיראני, במכון למחקרי ביטחון מעריכים כי יש צורך בבחינה מחודשת של תוכניות בניית הכוח בצה"ל, והתאמתה לשינויים במזרח התיכון. חלק מהחוקרים במכון סברו כי ניתן יהיה לקצץ בתקציב הביטחון, תוך כדי שמירה על מוכנותה של ישראל לעימותים צבאיים.

בצד הגרעין האיראני, איום נוסף אותו ציינו במכון למחקרי ביטחון לאומי הוא מצבה של הרשות הפלסטינית. לדברי ידלין, מצבה הפיננסי הרעוע של הרשות מהווה אתגר לישראל, אך אין אפשרות שחמאס ישתלט צבאית על הגדה המערבית, בשל האחיזה המסיבית של כוחות הביטחון בגדה, לצד פעילות מנגנוני הביטחון הפלסטינים. אך עם זאת, ראש אמ"ן לשעבר העריך כי האפשרות שחמאס ישתלט על המנגנון הפוליטי ברשות בהחלט אפשרית, וצפויה לרחף מעל ישראל בשנה הקרובה.

הפתרון, לשיטת ידלין, הוא חידוש תהליך השלום עם . "ישראל צריכה לקחת יוזמה ולשים תוכנית מדינית על השולחן, שתאפשר את חידוש המשא ומתן", אמר. לדבריו, גם אם השיחות ייכשלו עדיין יש בכך יתרון בשל שבירת הקיפאון המדיני. אז, טוען ידלין, על ישראל "לעצב את הגבולות בעצמנו, בלי תלות של הפלסטינים", וזאת תוך כדי "לקחים מעיצובים חד-צדדים קודמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ