עבירות של חיילי צה"ל נגד פלסטינים |

240 תלונות, 78 חקירות, 0 אישומים

דו"ח של "יש דין" מצביע על ירידה ניכרת במספר החקירות והאישומים במצ"ח, ועל "קצב פעילות איטי של מערכת אכיפת החוק הצבאית"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מתוך 240 תלונות שהוגשו בשנה החולפת למצ"ח בדבר חשד לעבירות פליליות שביצעו לכאורה חיילי צה"ל נגד פלסטינים, נפתחו 78 תיקי חקירה בלבד ולא הוגש ולו כתב אישום אחד. כך נקבע בדו"ח של ארגון "יש דין", שהתבסס על נתונים שהועברו מדובר צה"ל.

המחברים מדגישים עם זאת את "קצב הפעילות האטי של מערכת אכיפת החוק הצבאית", שעשוי להביא לפתיחת חקירות נוספות ולהגשתם של כתבי אישום. הם מציינים כי בשנה החולפת נפתחו עוד 25 חקירות עקב תלונות שנמסרו ב-2011 וכן הוגש כתב אישום אחד, שמקורו בחקירה שנפתחה ב-2011 על מקרה שאירע בנובמבר 2010. חייל במשטרה הצבאית הואשם בעבירות של התעללות והתנהגות שאינה הולמת, לאחר שלפי הנטען תקף בבעיטות עצור פלסטיני במתקן מעצר צבאי, שידיו היו כבולות חלק מהזמן. פסק הדין שניתן בתיק זה היה היחיד שניתן השנה.

בהשוואה לשנים קודמות, מצביע הדו"ח על ירידה קלה השנה במספר התלונות, לעומת 252 שהוגשו ב-2011, אך גם על ירידה ניכרת במספר החקירות והיעדר כתבי אישום. כך למשל, בשנת 2011 נפתחו במצ"ח 153 תיקים, שהניבו שני כתבי אישום (1.3% מכלל החקירות), וב-2010 נפתחו 145 חקירות, שהביאו להגשת ארבעה כתבי אישום (2.75% מכלל החקירות).

מרבית ההודעות והתלונות הגיעו מהפרקליטות הצבאית (90), ממשטרת ישראל (45), ומארגוני זכויות אדם - ושש תלונות בלבד היו של פלסטינים שמסרו בעצמם את התלונה למצ"ח. ב"יש דין" אומרים כי היעדרו של בסיס מצ"ח בגדה המערבית הוא שמביא לכך שפלסטינים המעוניינים להלין על יחס חיילי צה"ל נאלצים להשתמש בגורם מתווך.

מבין 103 תיקי החקירה שנפתחו בסך הכל בשנה החולפת, מרביתם היו בעקבות אירועי אלימות או אירועים שבהם נפצעו פלסטינים בגדה המערבית (55 תיקים, שהם כ-53% מכלל התיקים). גם במקרה זה חלה ירידה לעומת השנים הקודמות, בשיעור של 12%. ירידה משמעותית נוספת, של 60%, חלה בחקירות על עבירות רכוש, והשנה נפתחו חמישה תיקים בחשד להשחתה ותיק אחד בחשד לעבירות ביזה.

לצד זאת, עלייה משמעותית של 60% נמצאה בפתיחת תיקים עקב מותם של פלסטינים, ובשנה האחרונה נפתחו 15 תיקים - 6 מהם עקב אירועים בגדה ו-9 נוספים ברצועת עזה. עם זאת, ייתכן שהדבר קשור להוראת הפרקליטות הצבאית לפתוח בחקירת מצ"ח מיד לאחר כל מקרה מוות בגדה המערבית. 16 חקירות נוספות נפתחו בעקבות מה שמכונה בצה"ל "התנהגות שאינה הולמת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "יובהר כי לא כל החקירות שנפתחו בשנת 2012 הסתיימו. מכאן ניתן ללמוד כי הנתון המוצג הינו מגמתי. תלונות על אודות התנהלות חיילי צה"ל באיו"ש ובאזור חבל עזה נבחנות על ידי מצ"ח והפרקליטות הצבאית בהתאם למדיניות הפרקליט הצבאי הראשי, אשר אושרה בפסק דין מפורש של בית המשפט העליון. במקרים שבהם עולה חשד לביצוע עבירה פלילית, נפתחת חקירת מצ"ח המלווה על ידי קציני חקירות מנוסים ולעתים אף על ידי גורמים משפטיים מהפרקליטות הצבאית. כל החלטה בנוגע לתיק חקירה, בין שהגשת כתב אישום, נקיטת צעדים משמעתיים או סגירת תיק, מתקבלת באופן פרטני, ובוודאי שלא ניתן בהחלטה משקל כלשהו לנתונים סטטיסטיים כאלה או אחרים. חשוב להדגיש כי על כל החלטה של רשויות הצבא ניתן להגיש עתירה לבג"ץ".

"גורמים שונים, וביניהם עמותת יש דין, מימשו אפשרות זו לא אחת, ובמרביתם המוחלט של המקרים לא מצא בית המשפט העליון מקום להתערב בהחלטות שהתקבלו. כמו כן, מטבע הדברים, דו"ח המציג נתונים סטטיסטיים על אודות החלטות בתיקים פליליים אינו יכול לשקף את טיב ואופי ההחלטות המתקבלות בנוגע לכל תיק ותיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ