הסדר טיעון עם הקצין שתקף אזרח בדואי במחסום: הורשע ב"חריגה מסמכות"

הקצין הורד בדרגה ויבצע 75 ימים של עבודות צבאיות. פיצויים בגובה של 3,520 שקלים נפסקו למותקף, שאמר בתגובה "זה נראה לי בסדר"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי ביפו אישר היום (שני) הסדר טיעון בפרשת הקצין שהואשם בתקיפת אזרח בדואי במחסום – שבו הופחת סעיף האישום ל"חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים" ו"התנהגות שאינה הולמת". על הקצין נגזרו 75 יום של עבודות צבאיות, הורדה בדרגה (מסגן לסג"מ) וכן מאסר על תנאי למשך שנתיים אם יבצע עבירות אלימות.

בנוסף נפסקו פיצויים בגובה של 3,520 שקלים למותקף, פאדל הנייה מתל שבע. סנגוריו של הקצין ב"ד, שעל פרטיו המזהים הוטל צו איסור פרסום, בירכו על הסדר הטיעון. הנייה, שאפו נשבר כתוצאה ממכות הקצין, צוטט בגזר הדין כאומר בתגובה להסדר "זה נראה לי בסדר". הערב אמר הנייה ל"הארץ" כי "כמו שאמרתי לשופט, ההרשעה היא בסדר, אבל זה לא יעזור לי להשפלה שעברתי. הבן אדם הזה לא צריך להיות בצבא, לא צריך להחזיק אותו בצה"ל". 

המקרה אירע בסוף חודש דצמבר, כשהנייה חזר יחד עם בני משפחתו מביקור קרוביהם בחברון אל ביתם בתל שבע, ונעצר על ידי קצין הנח"ל במחסום מאולתר שהוקם סמוך למחסום מיתר. לאחר שביקש הקצין לבדוק את כלי הרכב ונוסעיו, הוא לקח את הנייה לצד הדרך ובין השניים התפתח עימות פיזי.

פאדל הנייהצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי המתואר בכתב האישום המקורי, הורה הקצין להנייה לרדת על ברכיו, ניסה להפילו בכוח, כיוון לעברו את נשקו האישי ואף הכה אותו באמצעותו. לאחר מכן כבל את ידיו באזיקונים, כיסה את עיניו והחל להכותו נמרצות. הנייה התלונן יום לאחר מכן במשטרה על שאירע. בהסדר הטיעון שונה תיאור העבירה עצמה ונוספה לו טענתו של הקצין, כי בטרם אזק את ידיו, נגע הנייה בנשקו וניסה לדחוף את הקצין מעליו. עם זאת, תיאור מעשי ההכאה של הקצין נותר על כנו. 

הנייה, שהגיע לבית הדין, פירט את נזקי התקרית שלדבריו משפיעים על אורח חייו וחיי בני משפחתו עד היום. הקצין אמר בעת גזר הדין כי הוא "לא אדם אלים" ושהמקרה היה ב"סיטואציה מבצעית" וכי הוא מעוניין להמשיך לשרת בצה"ל.

לפי נתוני "יש דין", מרבית האישומים שהוגשו בשנים 2007-2000 בגין חשד לעבירות פליליות של חיילי צה"ל כלפי פלסטינים או רכושם הסתיימו בהסדרי טיעון. בשנים אלו הוגשו אישומים נגד 135 קצינים וחיילים ב-78 תקריות שונות. 113 מקצינים וחיילים אלו הורשעו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ