בולגריה מאשימה: חיזבאללה מימן את הפיגוע בבורגס

שר הפנים הבולגרי הודיע כי שניים משלושת המעורבים בפיגוע הם אזרחים לבנונים. נתניהו: יש רק חיזבאללה אחד - והוא ארגון טרור

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הפנים הבולגרי הודיע היום (שלישי) לאחר ישיבת הקבינט המיוחדת כי המודיעין הבולגרי זיהה שניים משלושת המעורבים בפיגוע בבורגס ביולי 2012. השניים הם אזרחים לבנונים שמחזיקים גם בדרכונים קנדיים ואוסטרליים. לדבריו, השניים התגוררו בלבנון מאז 2006. לדברי השר הבולגרי, החקירה העלתה מידע שמצביע על כך שארגון חיזבאללה הלבנוני מימן את הפיגוע בו נהרגו חמישה ישראלים ואזרח בולגרי אחד. 

בעקבות ממצאי החקירה הבולגרית, קרא הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאיחוד האירופי להכניס את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. נתניהו גם קרא לאיחוד שלא להפריד בין הזרוע הצבאית של חיזבאללה לבין הזרוע המדינית שלו שחברה בממשלת לבנון. "חיזבאללה הוא האחראי הישיר למעשה הזוועה בבורגס", אמר נתניהו. "יש רק חיזבאללה אחד. זהו ארגון אחד עם הנהגה אחת... ההתקפה בבורגס היתה התקפה על אדמה אירופית נגד מדינה חברה באיחוד האירופי. אנו מקווים שהאירופאים יסיקו את המסקנות הנדרשות לגבי אופיו האמיתי של חיזבאללה".

ראש הממשלה הוסיף כי ממצאי החקירה הבולגרית מאששים "שחיזבאללה ופטרוניתו, איראן, מנהלים מערכת טרור גלובלית חוצת-גבולות ויבשות... במקביל לתמיכה הנפשעת שמעניקים חיזבאללה ואיראן למשטרו הרצחני של אסד בסוריה".  

יועצו של הנשיא אובמה לענייני לוחמה בטרור, ג'ון ברנן, שימונה בקרוב לתפקיד ראש סוכנות הביון המרכזית הסי-איי-אי, אמר בעקבות פרסום ממצאי חקירת הפיגוע בבורגס כי ארצות הברית קוראת לקהילה הבינלאומית לנקוט בפעילות אקטיבית כדי לחשוף את תשתית הטרור של חיזבאללה ולסכל את מימון רשתות הטרור שלו כדי למנוע התקפות עתידיות.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, התייחסה גם היא לממצאי החקירה הבולגרית. לדברי אשטון, יש להתייחס ברצינות לממצאי החקירה "מאחר והן מתייחסות למתקפת טרור על אדמת האיחוד האירופי". עם זאת, אשטון הדגישה כי "האיחוד מגנה כל מעשה טרור, לא משנה היכן הן מבוצעות. אנו מחויבים להילחם בטרור, לא משנה מי עומד מאחוריו". היא הוסיפה כי יש למצות את הדין עם האחראים לפיגוע וכי באיחוד ידונו בדרכי התגובה ההולמות בהתבסס על ממצאי החקירה הבולגרית.

ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי אמר בתגובה כי ארצו תסייע לבולגריה בחקירה. "אנחנו מגנים בתוקף כל התקפה על מדינה ערבית או זרה", אמר מיקאתי.

אוטובוס התיירים הישראלים שנגדו כוון הפיגוע בבורגס, ביולי האחרוןצילום: רויטרס

מוקדם יותר היום, תדרך שר הפנים הבולגרי, צווטאן צוואטאנוב, את הקבינט הבולגרי בממצאי החקירה. לפני כשבועיים קיים שר הפנים הבולגרי תדרוך ראשוני לגבי ממצאי החקירה בבריסל בפני שרי הפנים של 27 המדינות החברות באיחוד האירופי. כמה ימים קודם לכן הגיע שר החוץ הבולגרי, ניקולאי מלדנוב, לישראל ועידכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בממצאי החקירה.

בימים האחרונים החלו הדלפות מתוך הדו"ח להתפרסם בתקשורת הבולגרית. לפי העיתון "סאגה", חוליית הטרור שביצעה את הפיגוע היתה מורכבת מערבים שהחזיקו באזרחות כפולה. בדיווח לא צוין מאיזו מדינה ערבית הגיעו, אולם אחד מהם – סייענו של המחבל שביצע את הפיגוע - החזיק בדרכון אוסטרלי.

ממשלת בולגריה הוציאה צו מעצר נגד הסייען ואף פנתה לשירותי הביטחון האוסטרלים בבקשה לקבל סיוע. האוסטרלים קיימו בדיקה וגילו שהחשוד לא נמצא בשטחם. שני סייענים אחרים שהיו מעורבים בפיגוע החזיקו בדרכונים קנדיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ