אובמה צפוי לבקר בישראל לאחר הרכבת הממשלה

פרטי הביקור נקבעו במהלך שיחה שקיים הנשיא עם ראש הממשלה נתניהו לאחר הבחירות בישראל. זהו ביקורו הראשון של אובמה כנשיא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים36
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב צפוי להגיע לישראל לאחר הרכבת הממשלה, כך אישרו הערב (שלישי) פקידים בכירים בירושלים וגורמים רשמיים בבית הלבן. זהו ביקורו הראשון של אובמה כנשיא בישראל. דובר הבית הלבן ג'יי קרני ציין כי אובמה יבקר גם ברשות הפלסטינית ובירדן.

העובדה כי בקדנציה הראשונה שלו לא הגיע אובמה לישראל גררה ביקורת רבה מצד הקהילה היהודית ותומכי ישראל בארה"ב. על ביקורו המתוכנן של אובמה בישראל דווח הערב לראשונה בערוץ 10. לדברי פקידים ישראלים בכירים, דבר ביקורו של הנשיא האמריקאי בישראל עלה במהלך . במהלך אותה שיחה בירך אובמה את נתניהו על תוצאות הבחירות והשניים סיכמו כי צוותיהם יבחנו מועדים אפשריים לביקור הנשיא בישראל.

טומי ויטור, דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אמר היום כי תחילת הקדנציה השנייה של אובמה והקמת הממשלה החדשה בישראל הן הזדמנות להדגיש שוב את הקשרים העמוקים בין ארה"ב לבין ישראל. לדבריו, הנשיא מעוניין לדון עם נתניהו בדרכים בהם ניתן להתקדם בנושאים החשובים לשתי המדינות כמו איראן וסוריה. ויטור לא התייחס לנושא הפלסטיני או לתהליך השלום. "פרטים נוספים לגבי הביקור בישראל, כולל תאריכים מדויקים, יימסרו בהמשך", אמר.

אובמה בכותל המערבי במהלך ביקורו האחרון בישראל ב-2008צילום: ג'יני

שגריר ישראל בארה״ב מייקל אורן אמר בשיחה עם ״הארץ״ כי ביקורו של הנשיא אובמה בישראל נועד ״להעביר מסר לאזור כולו לגבי חוזק היחסים בין ארה״ב לישראל ועל הכוונה לחזק עוד יותר את הברית ההיסטורית בין המדינות בשעה מאתגרת זו שבה נמצא המזרח התיכון״. אורן הוסיף: ״אני שמח שהביקור עומד לצאת לפועל. תמיד אמרנו שביקור כזה יתקבל בברכה וחום רב ואני בטוח שממשלת ישראל ומי שעומד בראשה יקבלו את הנשיא בצורה חמה. גם הציבור בישראל ילמד להכיר את הנשיא אובמה מקרוב״. 

ביקורו של הנשיא אובמה בישראל צפוי להתקיים במחצית השנייה של חודש מארס, כנראה ב-21 בחודש. פקיד ישראלי בכיר ציין כי המועד המדויק תלוי בתהליך הקמת הקואליציה בישראל. אובמה מעוניין להגיע לישראל רק אחרי הקמת הממשלה ואם הרכבת הממשלה תתעכב ייתכן והביקור יידחה עד אחרי פסח. 

לאור ביקורו המתוכנן של אובמה לא ברור עדיין מה יעלה בגורלו של הביקור המתוכנן של שר החוץ החדש ג'ון קרי. ייתכן שקרי ידחה את ביקורו שהיה אמור להתקיים בעוד עשרה ימים - ויגיע לישראל יחד עם הנשיא. ״האמריקאים רוצים לראות תזוזה חיובית בתהליך השלום״, אמר פקיד ישראלי בכיר שעוסק בהכנת הביקור. ״עם זאת, בשלב זה אין תכנית אמריקאית ברורה לחידוש תהליך השלום או יוזמה מדינית שהנשיא מתכוון להשיק בביקורו״.

גורמים בישראל שעוסקים בהכנת הביקור ציינו כי אובמה צפוי לשאת נאום מדיני במהלך נאומו בישראל, עדיין לא ברור היכן. כמו-כן, בלשכת ראש הממשלה מעוניינים שאובמה יבקר במקומות נוספים בישראל מלבד הפגישות המדיניות בירושלים והנאום שיתקיים ככל הנראה בתל-אביב.

ביקורו של אובמה בשלב כה מוקדם בקדנציה השנייה שלו הוא מפתיע מעט. בחודשים האחרונים הבהירו גורמים בבית הלבן כי אובמה יגיע לאזור רק אם ירגיש שביקורו יכול להועיל ולקדם את תהליך השלום. כמו-כן, אפשרות של ביקור אובמה בישראל היתה בסבירות נמוכה בשל המתיחות והיחסים הרעועים בין הנשיא האמריקאי לראש הממשלה בנימין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ