ידלין: מינוי הייגל וקרי פוגע בסיכול הגרעין האיראני

ראש אמ"ן לשעבר העריך כי השניים מאוד זהירים ומסתייגים ממעורבות צבאית אמריקאית נוספת. להערכתו, איראן יכולה לייצר פצצה בתוך 4-6 חודשים

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין רואה במינויים של ג'ון קרי כשר חוץ ושל צ'אק הייגל כשר הגנה "סימן שלילי" לגבי נכונותו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לנקוט בצעדים צבאיים כדי לבלום את תכנית הגרעין האיראנית.

"אני הייתי במיעוט שטען שאובמה מסוגל לנקוט בצעדים צבאיים", אמר ידלין, "אך אין ספק ששני המינויים הללו החלישו את עמדתי". ידלין אמר שחבורת "ארבעת הסנטורים" – אובמה, קרי הייגל וסגן הנשיא ביידן –  מאוד זהירים ומאוד מסתייגים ממעורבות צבאית אמריקאית נוספת". הוא הדגיש, עם זאת, כי ההחלטה בסופו של דבר היא של הנשיא בלבד, והוא, ידלין, עוד לא השתכנע לחלוטין שהאופציה של פעולה צבאית אמריקאית הוסרה מהשולחן.

ידלין, המשמש כמנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר את הדברים בשיחת תדרוך עם כתבים אמריקאים שאורגנה על ידי "איזראל פוליסי פורום", ארגון התומך בתהליך שלום בין ישראל לפלסטינים. השיחה התקיימה היום (שלישי) שעות ספורות לפני פרסום הידיעה על ביקורו הקרוב של הנשיא אובמה בישראל.

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין צילום: אלון רון

ידלין חזר על הערכתו שאיראן יכולה להגיע ליכולת ליצור פצצה גרעינית בתוך 4-6 חודשים, ואמר ש"בתחילת 2013" יהיה לאיראן מספיק אורניום מועשר כדי ליצור פצצה גרעינית ראשונה. הוא ציין שאף שאיראן כבר נכנסה ל"איזור החסינות" שהוגדר על ידי שר הביטחון ברק, הוא מאמין שהתקפה ישראלית על מתקני הגרעין האירניים עדיין אפשרית.

עם זאת, ידלין הביע תמיכה בהסדר אמריקאי-איראני, ובתנאי שזה יטיל מגבלות חמורות על מספר הצנטריפוגות שיהיו בידי האיראנים ובכמות האורניום המועשר שיוותר בידיהם. להערכתו ארצות הברית תשים על השולחן הצעה ברוח זו במהלך החודשים הקרובים. כמו כן הביע ידלין הערכה חיובית לגבי השפעת האירועים בסוריה על בטחונה הלאומי של ישראל.

הוא אמר שיש חשיבות רבה להחלשתה של מדינה רדיקלית תומכת טרור כמו סוריה ולהחלשת הצבא הסורי, "אין לזלזל בו." ידלין אמר שאיננו שותף לחרדה מפני נפילת נשק כימי בידי ארגוני טרור קיצוניים משום שהפעלת נשק כימי היא עניין מורכב ומסובך מידי עבורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ