שרים בליכוד: אין מנוס מלקצץ בתקציב הביטחון

להערכת השרים, חלקם חברי קבינט, גל הגזירות הכלכליות צפוי לצמצם רכישת מערכות נשק מתקדמות - ביניהן אולי גם מטוס הקרב העתידי F-35

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

שרים בכירים בליכוד אומרים כי לממשלה לא יהיה מנוס והיא תיאלץ לקצץ באופן משמעותי בתקציב הביטחון. השרים צופים קיצוץ של כשלושה מיליארד שקלים עוד השנה. גם בצה"ל כבר לוקחים בחשבון את הקיצוץ הצפוי, בניגוד לתוכניות קודמות שאותן הצליחה מערכת הביטחון לבלום.

הקיצוץ הגדול בתקציב המדינה היא אחת הסוגיות המרכזיות שעמן צפויה להתמודד הממשלה מיד לאחר הקמתה. על פי הערכות שונות עשוי הקיצוץ להגיע לכ-15 מיליארד שקלים. בשנתיים האחרונות התלבט ראש הממשלה אם לקצץ בתקציב הביטחון, כפי שהמליצו בכירי האוצר בראשות השר יובל שטייניץ. נתניהו נרתע עד כה מהמהלך בשל הטלטלה בעולם הערבי ועליית המתח הביטחוני בגבולות. שיקול נוסף שעמד לנגד עיני נתניהו קשור בהכנות לפעולה ישראלית אפשרית נגד תוכנית הגרעין האיראנית, שעליהן הוציאה ממשלתו כ-11 מיליארד שקל בשנתיים האחרונות.

שרים בכירים, בהם חברי קבינט בממשלה היוצאת, אומרים כעת כי הקיצוץ לא יוכל לפסוח על הסעיף הגדול ביותר בתקציב: סעיף הביטחון. אף שנתניהו טרם הביע עמדה רשמית בעניין, סביר שראש הממשלה יתמוך גם הוא במהלך.

מטוס אף-35. ככל הנראה רכישת הטייסת השנייה תתעכבצילום: אי–פי

לעמדה זו יהיו כנראה השלכות פוליטיות של ממש. אחת מאבני הנגף במשא ומתן הקואליציוני נוגעת לשאלה מהיכן לקצץ. בין היתר, הועלו הצעות בדבר ביטול פטורים ממסים וקיצוץ בקצבאות. הגדלת חלקו של הביטחון בקיצוץ תאפשר להקטין את הפגיעה בסעיפים היקרים ללבן של כמה מהסיעות כמו פטורים ממס - סוגיה שחשובה ליש עתיד, והגנה על קצבאות הילדים - שמהותית למפלגות החרדיות. קיצוץ בתקציב הביטחון, לפיכך, יגדיל את מרחב התמרון של נתניהו במגעים הקואליציוניים.

השרים הבכירים שדיברו עם "הארץ" אמרו כי הפגיעה המתוכננת בתקציב הביטחון תחייב שינוי בסדר העדיפויות של צה"ל. לדבריהם, אסור לפגוע בכוננות ובמוכנות של צה"ל למלחמה ויש להיזהר מפגיעה חריפה במודיעין, בחימוש מדויק לחיל האוויר ולכוחות היבשה ובמחקר ופיתוח. לעומת זאת, אמרו השרים, אפשר יהיה לדחות פרויקטים יקרים של הצטיידות במערכות נשק, לצמצם תוכניות רכש אחרות ולשקול קיצוץ ביחידות מילואים המסתמכות על אמצעים מיושנים. בין הרעיונות שיישקלו כנראה תהיה דחייה בהצטיידות בטייסת האף-35 השנייה שאותה מתכנן לרכוש חיל האוויר, וצמצום נוסף ברכש הנגמ"ש החדיש נמ"ר.

בין השרים שיתמכו בקיצוץ בתקציב הביטחון יהיו גם שניים מהמועמדים לתפקיד שר הביטחון הבא. השר לעניינים אסטרטגיים והרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, אמר באחרונה בשיחות סגורות כי תקציב הביטחון "אינו פרה קדושה" וכי יהיה צורך לשקול קיצוץ בו לנוכח המציאות הכלכלית. יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, שכיהן כרמטכ"ל ואחר כך כשר ביטחון בממשלת שרון, אמר בשנה האחרונה בכמה הזדמנויות כי ניתן לקצץ משמעותית בתקציב הביטחון, מבלי לפגוע במוכנות צה"ל למלחמה. מופז סבור כי ניתן להתייעל ולפרוס את עלותם הכלכלית של הפרויקטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ