ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עימות חריף ויוצא דופן התרחש לפני כמה ימים בין שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן לשגרירת ישראל בבואנוס איירס דורית שביט. לדברי מקורות במשרד החוץ, הרקע לעימות היה הדרישה הישראלית לקבל הסברים על ההסכם שנחתם בין ארגנטינה לאיראן על הקמת "ועדה לבירור האמת" סביב הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994.

לפני שבועיים, לאחר שארגנטינה ואיראן חתמו על ההסכם, זומן שגריר ארגנטינה בישראל לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים. בשיחה מתח הסמנכ"ל לענייני אמריקה הלטינית יצחק שהם ביקורת קשה על המהלך הארגנטיני והבהיר לשגריר כי ישראל מצפה לקבל הסברים.

הארגנטינאים זעמו על צעדי המחאה הישראלים והגיבו מיד בזימונה של שגרירת ישראל לשיחת נזיפה חריגה אצל שר החוץ הקטור טימרמן. לדברי מקורות במשרד החוץ, השגרירה דורית שביט שדיווחה על הפגישה שהתקיימה ב-31 בינואר, תיארה אותה כקשה, מתוחה ובלתי נעימה.

בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס אחרי הפיגוע, 1994צילום: אי–פי

שביט ציינה בדיווח כי טימרמן היה "נרגש, נסער וזועם ממש" על כך שישראל זימנה את שגריר ארגנטינה ודרשה ממנו הסברים על ההסכם עם איראן. טימרמן פתח במונולוג ארוך שבו תקף את ישראל בחריפות על כך שהיא מתערבת בענייניה הפנימיים של ארצו ואף ציין שהתנהלות זו מעודדת אנטישמיות.

שר החוץ הארגנטיני היה כה נסער עד שכמעט ולא נתן לשגרירה הישראלית להוציא מלה מפיה וקטע אותה שוב ושוב. ""אין לישראל כל זכות לבקש הסברים, אנחנו מדינה ריבונית", אמר טימרמן לשביט. "ישראל אינה דוברת בשם העם היהודי ולא מייצגת אותו. יהודים שרצו ורוצים לחיות בישראל היגרו אליה והם אזרחיה ומי שגר בארגנטינה הוא אזרח ארגנטיני. הפיגוע היה נגד ארגנטינה והרצון של ישראל להיות מעורבת בעניין רק נותן תחמושת לאנטישמים שמאשימים יהודים בנאמנות כפולה".

טימרמן אמר לשגרירה הישראלית כי זימון השגריר הארגנטיני למשרד החוץ בירושלים והדלפת הדבר לתקשורת היה מעשה שלא ייעשה. "ארגנטינה לא מזמנת את שגריר ישראל לשיחות הבהרה", אמר. "אם היינו רוצים, יכולנו לזמן אותך לכאן פעמיים בחודש כדי לבקש הסברים על מבצע צבאי בעזה או על בנייה בהתנחלויות. אבל אנחנו לא עושים זאת כי לא רוצים להתערב בהחלטות ריבוניות שלכם".

השגרירה דורית שביט האזינה דקות רבות לנזיפותיו של טימרמן, עד שלבסוף השיבה לו בתקיפות: "כמדינת היהודים, ישראל רואה עצמה אחראית במידת מה לשלום היהודים ועוקבת אחרי אנטישמיות בכל העולם", אמרה. "לכן סייעה ליהודים לצאת מברית המועצות, העלתה יהודים מאתיופיה ובתקופות מסוימות גם עזרה ליהודים בארגנטינה. אתה ודאי יודע על מה אני מדברת".

הרמז העבה של השגרירה הישראלית לטימרמן נגע להיסטוריה המשפחתית שלו ולמוצאו היהודי. בשנות ה-80 נעצר אביו של טימרמן בידי החונטה הצבאית במדינה בשל היותו עיתונאי שמזוהה עם השמאל. הוא ישב בצינוק באחד מבתי הכלא ושוחרר בעקבות התערבות של שגרירות ישראל בבואנוס איירס.

הדיפלומטים הישראלים בשגרירות באותה תקופה, שחלקם ממלאים היום תפקידים בכירים במשרד החוץ, ניהלו מגעים חשאיים עם ראשי החונטה הצבאית והגיעו לעסקה שבמסגרתה אביו של טימרמן ישוחרר ויעזוב את המדינה. הוא גר בישראל וחזר לארגנטינה אחרי נפילתה של החונטה הצבאית.

השגרירה הישראלית הבהירה שאין לישראל כוונה להתערב בהחלטות ארגנטינה והיא מעריכה את הידידות בין שתי המדינות, אולם ישראל דורשת הסברים בגלל קווי הדמיון בין הפיגוע בבניין הקהילה היהודית לפיגוע נגד שגרירות ישראל בבואנוס איירס שנתיים קודם לכן.

אף על פי שרשויות הביטחון והחקירה של ארגנטינה סבורות גם הן כי אותם גורמים באיראן ובחיזבאללה עומדים מאחורי הפיגועים, טימרמן בחר להיתמם. "אני לא יודע אם יש קשר בין שני הפיגועים", אמר. "אם יש מידע כזה לישראל אבקש שתעבירו לנו אותו בהקדם".

למרות השיחה הקשה הסתיימה הפגישה בטונים רגועים יותר. מקור במשרד החוץ בירושלים ציין שטימרמן והשגרירה שביט סיכמו כי יש להוריד את גובה הלהבות ולהעביר את המגעים בנושא לערוצים דיפלומטים שקטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ