געגועים לאינתיפאדה |

ברמאללה מפוכחים, ולא מצפים להפתעות מאובמה

איש ברשות הפלסטינית לא יצא מגדרו כשהבית הלבן הודיע על ביקורו המתוכנן של הנשיא באזור. הרחוב למוד אכזבות ממנו, אך גם ממנהיגיו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ברשות הפלסטינית לא יוצאים מגדרם מהודעת הבית הלבן על ביקורו המתוכנן של נשיא ארה"ב, ברק אובמה באזור. תגובתו הקצרה והלקונית של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לביקור, מסמלת את תחושת הדכדוך וחוסר האמון ששוררת בקרב הפלסטינים ביחס לאפשרות שהתהליך המדיני יחודש על בסיס מוסכם שבסופו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

"הנשיא עבאס מקדם בברכה את ביקורו של הנשיא. אנחנו מקווים שהביקור יסמל תחילתה של מדיניות אמריקאית חדשה, שתוביל להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' על פי עקרונות הקהילה הבינלאומית", נמסר בהודעה מקהיר, שבה שוהה אבו מאזן בימים האחרונים לצורך ועידת הפסגה האיסלאמית.

גורמים רשמיים ברמאללה אומרים כי ספק אם ביקור אובמה תואם מראש עם עבאס. לדבריהם, להבדיל משנים קודמות, הם לא נאיביים ומצפים שממשל אובמה החדש לא ינקוט באותה מדיניות שאפיינה את כהונתו הראשונה של הנשיא האמריקאי - כהונה שהחלה בהרבה ציפיות ואפילו באופוריה לאחר נאום קהיר המפורסם והסתיימה בהתרסקות, עם הווטו מצד ארה"ב במועצת הביטחון הן על הבקשה להכרה בפלסטין והן על ההצעה לגינוי להתנחלויות.

הפגנה לשחרור אנשי חמאס שנעצרו על ידי צה"ל, שלשום ליד שכםצילום: אי–פי

חברת הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר חנאן עשראוי, אמרה היום בשיחה ל"הארץ" כי הפלסטינים מאוכזבים ממדיניות ארה"ב בארבע השנים האחרונות, שבה פעלה ממשלת נתניהו להאצת הבנייה בגדה המערבית ונקטה בצעדים חד צדדים שמשמעותם היחידה היא לקבור את פתרון שתי המדינות.

"ממשל אובמה לא נקט בשום צעדים אופרטיביים כדי לעצור מהלכים אלו: אנחנו לא צריכים משא ומתן למען משא ומתן. אנחנו בעד יוזמה לחידוש התהליך המדיני לפרק זמן מוגדר, על בסיס החוק הבינלאומי, שבסופו תיושם החלטת האו"ם להקמת מדינה פלסטינית בשטחי 67' ובירתה ירושלים המזרחית", אמרה. לדבריה, ארה"ב והקהילה הבינלאומית חייבות להפנים שחלון הזמן אינו די רחב. "אם לא תוצג יוזמה רצינית על פי התנאים שהוזכרו - לא תהיה אפשרות ליישם את פתרון שתי המדינות בפועל".

חאפז אל-ברג'ותי, אחד הפרשנים הפלסטינים הבכירים, מגדיר את התחושה ברחוב הפלסטיני כ"חוסר התעניינות טוטאלי", משום שההנחה היא שאובמה אינו יכול ללחוץ על נתניהו בצורה כזו שתביא לתזוזה בעמדה הישראלית. יחד עם זאת, אל-ברג'ותי מציע להמתין לביקור של שר החוץ ג'ון קרי. "מתוכן דבריו וטון דבריו נלמד אם יש חדש. ביקור של אובמה לא מפתיע הואיל וארה"ב מרגישה שאירופה יוזמת יותר בעניין הפלסטיני וככל הנראה רוצה להחזיר לעצמם את ההובלה. השאלה היא כמה יכולה ההובלה הזאת להיות אפקטיבית וכמה היא תציג מתווה שונה ומוגדר שיוביל להכרעה".

פלסטיני מיידה אבנים לעבר כוחות צה"ל סמוך לרמאללה, בתחילת החודשצילום: רויטרס

במקביל, בזירה הפנימית הפלסטינית מתחדשות שיחות הפיוס בקהיר בין פתח לחמאס. במסגרת השיחות שהתקיימו היום בין הצדדים עמדה סוגיית הפעלת ועדות הבחירות ורישום ספר בוחרים חדש ברצועת עזה. מחרתיים יתקיים מפגש בדרג נציגי הארגונים באש"ף כדי לדון באיוש ממשלת מעבר שתפעל לארגון הבחירות בגדה המערבית וברצועה.

על פי גורמים פלסטינים, למרות האווירה הטובה בשיחות, שני הצדדים לא מצליחים להתגבר על המחלוקת העיקרית - יישום הסכם הפיוס. בפתח מבקשים בראש ובראשונה בחירות ואחריהן בנייה מחדש של מוסדות אש"ף, ואילו בחמאס מבקשים לסיים קודם כל את הדיונים על הרפורמה באש"ף וייצוג החמאס בארגון על בסיס הבחירות האחרונות שהתקיימו, ולא החדשות.

ממחלוקת זו נובעת בין היתר תחושת הסלידה וחוסר האמון של הפלסטינים במוסדות הרשות ובמדיניותה. תפקידה של הרשות הפלסטינית לשלם משכורות ולבצע תיאום ביטחוני עם ישראל מצטמצם, בזמן שהחמאס בעזה רוכב על גל המהפכות האיסלאמיות באזור. במצב זה, לא מפתיע שהצעירים מובלים קו אחר - קו של חידוש המאבק העממי בגדה המערבית וגעגועים לאינתיפאדה הראשונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ