עמידרור: הבנייה בהתנחלויות גורמת נזק מדיני

היועץ לביטחון לאומי, שייצא לארה"ב בשבוע הבא, אמר בדיונים סגורים כי גל הבנייה בגדה "גורם לישראל לאבד את תמיכת ידידותיה הגדולות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ לביטחון לאומי, האלוף במילואים יעקב עמידרור, התבטא בדיונים סגורים בלשכת ראש הממשלה בשבועות האחרונים בצורה יוצאת דופן בנוגע לבנייה בהתנחלויות. עמידרור טען כי הבנייה בהתנחלויות "גורמת לישראל לאבד גם את תמיכתן של ידידותיה הגדולות ביותר במערב". לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לדברים.

לדברי שני מקורות ישראלים, עמידרור מודאג מאוד מההידרדרות במעמד הבינלאומי של ישראל לנוכח הביקורת הקשה שמתחו מדינות בולטות במערב על גל הבנייה בהתנחלויות עליו הכריזה ישראל בתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם.

"אי אפשר להסביר את נושא הבנייה בהתנחלויות בשום מקום בעולם", אמר עמידרור באחד הדיונים הסגורים. "אי אפשר להסביר את הנושא הזה לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואפילו לא לראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר. הבנייה בהתנחלויות הפכה לבעיה מדינית וגורמת לישראל לאבד תמיכה גם מצד ידידותיה במערב".

למרות שברמה האידיאולוגית עמידרור נטוע בימין, בעבודתו כיועץ לביטחון לאומי הוא מציג קו מתון בהרבה שמבוסס על הניתוחים המקצועיים של מטה לביטחון לאומי (מל"ל) שבראשו הוא עומד, במשרד החוץ ובמערכת הביטחון.

שני המקורות הישראלים ציינו כי בדיונים שהתקיימו בעניין בשבוע שקדם למהלך הפלסטיני באו"ם בסוף נובמבר אשתקד, הסתייג עמידרור מתגובה ישראלית חריפה שתבוא לידי ביטוי בבניית אלפי יחידות דיור חדשות בהתנחלויות.

עמידרור התנגד בצורה חריפה עוד יותר להודעה על קידום הליכי התכנון והבנייה בשטח E1 השנוי במחלוקת בין מעלה אדומים לירושלים והתריע מראש מפני התגובה הבינלאומית החריפה למהלך. לעמדתו של עמידרור בנושא ההתנחלויות שותף גם שליחו המיוחד של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, שמחזיק את התיק הפלסטיני בלשכת נתניהו.

היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרורצילום: דניאל בר און

אצל ראש הממשלה ויועציו התגבשה בשבועות האחרונים הערכת מצב לפיה על הממשלה החדשה שתוקם יופעל לחץ בינלאומי כבד בנושא הפלסטיני, ובמיוחד בכל הקשור לבנייה בהתנחלויות. ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו המשיל את הלחץ הבינלאומי הצפוי ל"מטחנת בשר". ביקורו המפתיע של הנשיא אובמה בישראל, תוכניותיו של שר החוץ החדש ג'ון קרי והחשש מיוזמת שלום אירופית או סנקציות בינלאומיות הם חלק מאותה "מטחנה".

מסיבה זו נתניהו מתכוון לעשות מאמצים רבים כדי שהקואליציה הבאה תכלול את התנועה, את קדימה וגם את יש עתיד.

בליכוד כבר החלו לתדרך עיתונאים בימים האחרונים כי לבני תקבל בוודאות תפקיד מדיני כזה או אחר בממשלה הבאה ותשולב במשא ומתן עם הפלסטינים.

לדברי אחד המקורות הישראלים, בשיח הפנימי של יועצי נתניהו מתחילים לעלות רעיונות שונים לצעדים שיאפשרו לפרוץ את הקיפאון המדיני ולבלום את ההידרדרות במעמד הבינלאומי של ישראל. בשלב זה לא מדובר בתוכנית מגובשת או בדיונים מעשיים, אלא ברעיונות בלבד.

ברק אובמה, השבוע במינסוטה. בא כדי "למשש את הדופק" של הישראלים והפלסטיניםצילום: אי-אף-פי

עמידרור, מולכו ויועצים אחרים אינם פוסלים אפשרות של הקפאה זמנית של הבנייה בהתנחלויות המבודדות שמחוץ לשלושת הגושים הגדולים - אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון. עם זאת, הקפאה כזו תהיה רק בתמורה לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים בהובלה אמריקאית וצעדים נוספים מצד הפלסטינים, כגון התחייבות שלא לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

עמידרור ומולכו ייצאו בשבוע הבא לוושינגטון כדי להכין את ביקורו של הנשיא אובמה בישראל, שצפוי להתקיים בין ה-20 ל-22 במרץ. עמידרור, שמונה מטעמו של נתניהו לרכז את פעילות כל משרדי הממשלה לקראת הביקור, ייפגש עם מקבילו האמריקאי טום דונילון ועם ראש הסגל בבית הלבן דניס מק'דונו. לצד קביעת לוח הזמנים המפורט של הביקור וסגירת הסוגיות הטכניות והלוגיסטיות, יתאם עמידרור מול האמריקאים את סדר היום המדיני במיוחד בסוגיה הסורית והאיראנית.

מולכו יצטרף לחלק מפגישותיו של עמידרור אך יקיים גם פגישות נפרדות עם שר החוץ ג'ון קרי ועם בכירים נוספים בעניין האפשרות להתנעת התהליך המדיני עם הפלסטינים.

לדברי מקור ישראלי, אובמה ושר החוץ החדש שלו ג'ון קרי מעוניינים לעשות נסיון נוסף לקדם את תהליך השלום, חרף המבוי הסתום אליו נקלע בקדנציה הראשונה של הנשיא האמריקאי. תוצאות הבחירות בישראל יצרו תקווה מחודשת בוושינגטון כי הממשלה הבאה תהיה יותר מתונה ופחות ימנית.

אובמה וקרי, שאולי יגיע לביקור בישראל עוד לפני ביקור אובמה, מעוניינים "למשש את הדופק" של הישראלים והפלסטינים ולבחון אם אפשר בצורה הדרגתית לחדש את המו"מ. איש אינו מצפה שבמהלך ביקור אובמה תתרחש פריצת דרך, אולם שר החוץ קרי, שכבר הצהיר כי יש לו "רעיונות חדשים" להתנעת המו"מ, מתכוון להיות פעלתן במיוחד בשנה הקרובה.

למרות זאת, בבית הלבן המשיכו גם אתמול להנמיך ציפיות בכל הנוגע לביקורו של הנשיא אובמה בישראל. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך היומי לכתבים כי הנשיא אובמה אינו מתכוון להביא עמו לביקור בישראל יוזמת שלום חדשה וכי מטרת ביקורו אינה להשיק מו"מ מחודש בין ישראל לפלסטינים.

האמריקאים מנסים ככל יכולתם להימנע ממתיחויות או עימותים עם ישראל לפני ביקורו של אובמה כדי לקיימו באווירה טובה ככל האפשר. קרני התחמק אתמול משאלות בנוגע לבנייה בהתנחלויות, והשיב כי במהלך הביקור אובמה ידון עם נתניהו על הגרעין האיראני והמצב בסוריה מבלי לפרט מעבר לכך.

ברשות הפלסטינית לא יוצאים מגדרם לקראת ביקור אובמה. אישים רשמיים ברמאללה אומרים כי ספק אם הביקור בכלל תואם עם מחמוד עבאס. הנשיא הפלסטיני הוציא אתמול הודעה קצרה ולקונית בה נכתב כי ברשות מקווים שהביקור יהיה "תחילתה של מדיניות חדשה מצד ארה"ב שתוביל ליישום הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'". ברשות אומרים כי הם מצפים שממשל אובמה החדש לא ינקוט אותה מדיניות שאפיינה את הכהונה הראשונה שהחלה בציפיות גבוהות, במיוחד לאחר נאום קהיר, והסתיימה במפח נפש. חברת הוועד הפועל של אש"ף, הד"ר חנאן עשראוי, אמרה ל"הארץ" כי הפלסטינים התאכזבו מכך שאובמה לא עצר את מדיניות הבנייה בשטחים של נתניהו. "אנחנו לא צריכים משא ומתן למען משא ומתן, אנחנו בעד יוזמה לחידוש התהליך, שבסופו תוקם מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית"

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ