צה"ל הפר התחייבות לבג"ץ להסיר גדרות בין פלסטינים לאדמותיהם

הצבא התחייב להעתיק את הגדרות עד סוף 2012, אך העבודות טרם החלו ואין תחזית מתי יחלו. כרגע, הליך ההעתקה תקוע בשלב התקציב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

פיקוד המרכז של צה"ל הפר התחייבות שנתן לבג"ץ, ולא העתיק שתי גדרות לא חוקיות שנבנו סביב התנחלויות, המונעות מפלסטינים גישה לאדמתם. הפיקוד התחייב להעתיק את הגדרות עד סוף 2012, אך העבודות טרם התחילו ואין תחזית מתי יחלו.

מדובר בשתי עתירות שונות שהגישו פלסטינים מהכפרים ג'בע וסילוואד לבג"ץ בשנת 2009, באמצעות ארגון "יש דין" ועורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, אך עניינן דומה. העותרים הלינו שסביב ההתנחלויות אדם ועפרה הוקמו גדרות ללא ההיתרים, שכולאות שטחים חקלאיים רבים ומונעות מהפלסטינים גישה אליהם.

במאי 2011 נמסרה הודעה מטעם המדינה לבג"ץ בשתי העתירות. בהודעה נכתב כי "במסגרת עבודת מטה שנועדה למפות את הגידורים הבלתי חוקיים בגזרת בנימין ולאחר בחינת חוקיותם, גובשה טיוטת דרישה מבצעית כוללת ביחס למערך הביטחון של היישוב, שנועדה להסדיר הקמה של מרכיבי ביטחון חלופיים מתוך שאיפה לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בקניין הפרטי". לגבי לוחות הזמנים נכתב כי "הערכת המדינה כי הקמת מרכיבי הביטחון החלופיים תבוצע בשלהי שנת 2012, זאת ככל שעבודת המטה תושלם ובכפוף לאישור והעברת התקציב".

הפגנה של פלסטינים ליד עפרה, בשנה שעברהצילום: רויטרס

ואכן השופטים התרשמו מהתחייבות המדינה ומחקו את העתירות. בעניין העתירה של סילוואד כתב השופט אליקים רובינשטיין בספטמבר 2011 כי "נוכח התקדמות העבודות והמשכן הצפוי עד לסוף 2012, הפתרון שהוצע, בהנחה כי יקוים כראוי, נראה ממצה ולא נמצאה סיבה להתערב בו".

אולם מבדיקת "הארץ" עולה שלאחר שנמחקו העתירות, צה"ל לא עמד בהתחייבות. בצבא השלימו את עבודת המטה להקמת הגדר והעבירו אותה למשרד הביטחון, כדי שיאשר את המימון. העתקת הגדרות תקועה בשלב התקציב, אך איש בצה"ל לא יידע את בג"ץ שלא יוכלו לעמוד בזמנים.

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מחויב לקיים התחייבויות לבג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ