מקור מצרי: עבאס ביקש מאחמדינג'אד שלא לקרוא למחיקת ישראל מהמפה

בפגישה בין הנשיא האיראני לנשיא פלסטין אתמול בקהיר, אמר עבאס כי הקריאות להשמדת ישראל מנוצלות לתעמולה שפוגעת באינטרס הפלסטיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, ביקש אתמול מנשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, לדבר בהופעותיו הפומביות ובהצהרותיו על הצורך בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', ולא על מחיקת ישראל ממפה - כך מסר מקור מצרי.

המקור, המכיר את פרטי הפגישה שהתקיימה שלשום בקהיר, בין  עבאס לאחמדינג'אד, בשולי פסגת מדינות האיסלאם, אמר ל"הארץ" כי דברי הנשיא הפלסטיני סותרים את הרושם  שהצטייר, ולפיו עבאס מתקרב לאחמדינג'אד. לדברי אותו מקור, עבאס הבהיר לנשיא איראן כי ישראל מנצלת את דבריו לתעמולה, שפוגעת באינטרס הפלסטיני. לכן, חשוב שמדינה כאיראן תדבר על זכויות הפלסטינים והצורך בסיום הכיבוש, ועל המאבק להקמת מדינה בגבולות 67', לפי עקרונות הקהילה הבינלאומית.

צפו בעבאס נוזף במנהיגים על העמקת הקרע התוך פלסטיני

ד"ר סמיר גטאס, פרשן פלסטיני המנהל מרכז מחקר בקהיר, אמר הבוקר, בראיון לרדיו א-שמס בנצרת, שהמסרים של עבאס בנוגע לפתרון הסכסוך נותרים קבועים. לדבריו, "עבאס לא משנה עמדה מול מנהיג כזה או אחר. העמדה שלו מול נשיא איראן לא השתנתה. גם בפגישה שהתקיימה ביניהם, באוגוסט, בשולי ועידת המדינות הבלתי תלויות, הוא ביקש להדגיש את חשיבות הקמת המדינה הפלסטינית בגבולות 67'. הדברים קיבלו ביטוי גם בנאום של אחמדינג'אד באו"ם. שם הוא דיבר יותר על זכויות הפלסטינים ותקף את ישראל על הפרת זכויותיהם, ונמנע מהצהרות של מחיקת ישראל מהמפה".

מערכת היחסים בין הרשות הפלסטינית לאיראן מתוחה בשנים האחרונות. עבאס והפתח תמיד ראו באיראן תומכת של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, ומי שמכשילה את ניסיונות הפיוס הפלסטיני. במפגש בטהראן עקץ אבו מאזן את אחמדינג'אד, בעניין אהבתו כביכול לפלסטינים, ואמר לו בפומבי שהוא מצפה ממנו שיאהב את כולם ולא את חלקם.

התקשורת הפלסטינית לא הבליטה את הפגישה עם הנשיא האיראני. סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא רק מסרה ידיעה לקונית ששני המנהיגים נפגשו לשיחה קצרה.

אבו מאזן ספג אתמול והיום ביקורת על שתי טעויות מביכות שעשה בנאומו. פעם, כשפנה לנשיא המצרי במלים "אדוני הנשיא מוחמד חוסני" (ומיהר לתקן עצמו); ופעם נוספת כשפנה למשלחת מרוקו והודה למלך מוחמד החמישי. אחד מחברי המשלחת הזכיר לו שהמלך הוא מוחמד השישי. החמישי מת מזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ