סרטון חשף: חיילים חוללו מהומה בכפר באמצע הלילה

ג'יפים של צה"ל נכנסו לכפר עוריף שליד שכם, צעקו ברמקולים, צפרו וירו פצצות תאורה. דובר צה"ל: הכוח פעל בניגוד לנהלים, המפקד ננזף

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כוח של צה"ל הטריד את תושבי כפר עוריף שליד שכם באמצע הלילה, כך מגלה סרטון וידיאו שצילם תושב הכפר. הסרטון, שהגיע לידי ארגון "יש דין" שהפיץ אותו היום (חמישי), מתאר מציאות חריגה בו מחליט כוח צה"ל לפעול ללא תכלית בצורה הפוגעת באופן ניכר בחייהם של תושבי הכפר. 

הסרטון מתעד הן את הגעת החיילים, והן את נסיעות הג'יפים הצבאיים בתוך הכפר הפלסטיני, שלוו בצפירות של הג'יפ. בקטע נוסף בסרטון נשמע אחד החיילים קורא בכריזה: "סבאח אל נור עוריף" (בוקר טוב עוריף, בערבית), ולאחר מכן קורא: "לקום, כל הכפר לקום" בעברית. מדי פעם נשמעים צפירות וסירנות עולות ויורדות. בנוסף, החיילים ירו פצצות תאורה במקום.

פעילות הכוח כפי שמתועדת מעוררת שאלות רבות: גם אם הכוח נכנס לכפר הפלסטיני כדי לבצע פעילות צבאית כלשהי – לדוגמה מעצר של אחד מתושבי המקום – סביר היה כי יעשה זאת תוך ניסיון לשמור על חשאיות, וגם אם לא – שלא ינסה "בכוח" להעיר את סביבת האזור כולו. גם המטרה לשמה התבקשו החיילים להשתמש בכלל במערכת כריזה לא ברורה. תגובת דובר צה"ל מעלה כי גם בצבא חשבו כך, ולכן ננזף מפקד הכוח על השימוש בה, שנעשה בניגוד לפקודות והנהלים.

יש לציין כי בתקופה בה מצולם הסרטון, בסוף שנת 2012, חלה התעוררות יחסית בגדה המערבית. לפי נתוני השב"כ, נרשמו באותו חודש בגדה 69 מקרי השלכת בקבוקי תבערה, שני מקרים של ירי אש חיה, ושישה מקרי חשיפת מטענים. אמנם בהשוואה לנתוני חודש נובמבר שקדם מדובר בירידה יחסית במספר הפיגועים, אך פיגועי נובמבר התרחשו בעיקר בצל מבצע "עמוד ענן", שהתסיס את האזור. בהתחשב בכך, תמוהה במיוחד החלטת הכוח הצבאי על הפעילות החריגה, שעלולה להגדיל את חיכוך בין התושבים לחיילים. האזור עצמו ידוע כמוקד מתיחות בין פלסטינים למתנחלים מהאזור, בעיקר על רקע הצתות אש הדדיות של שדות באזור.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בחודשים האחרונים תוגברה פעילות צה"ל באזור על מנת לשמור על היציבות הביטחונית ולמנוע את החיכוך בין המתיישבים ביצהר לתושבי הכפר עוריף. במהלך פעילות שנערכה בסוף חודש דצמבר בכפר, נעשה שימוש במערכת כריזה בניגוד לפקודות ולנהלים ובעקבות כך ננזף מפקד הכוח. האירוע נלמד ומתוחקר על מנת למנוע הישנותו בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ