עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ועדת טירקל אמנם המליצה שלשום על תיעוד חזותי של חקירות ביטחוניות, אולם בג"ץ החליט דווקא באותו יום למחוק עתירה שדרשה לחייב את המשטרה והשב"כ בתיעוד מסוג זה. על אף שהפטור מתיעוד חקירות ביטחוניות מבוסס על הוראת שעה שתוקפה הוארך שוב ושוב בעשור האחרון (לאחרונה עד 2015) כתבו השופטים כי "בנסיבות המתוארות, כאשר ההסדר שבחוק נתון לבחינה, נראה לנו שיש להמתין עד שיתוקן החוק".

הוראת השעה בחוק סדר הדין הפלילי (חקירת חשודים) קבעה כי החובה לתעד חקירות באופן חזותי או קולי לא תחול ביחס לחשודים בעבירות ביטחון. החוק נכנס לתוקף ביולי 2003 ונקבע בו כי תוקפה של ההוראה ביחס לחקירות ביטחוניות יהיה עד 2008. ב-2008 הוארכה הוראת השעה בארבע שנים נוספות, וב-2012 הוארכה שוב לעוד שלוש שנים.

בעתירה שהגישו ב-2010 ארגוני זכויות האדם עדאלה, הוועד הציבורי נגד עינויים, רופאים לזכויות אדם ואלמיזאן הם טענו כי חיוב המשטרה והשב"כ לתעד חזותית וקולית חקירות ביטחוניות ימנע שימוש באמצעים פסולים בחקירה ובגבייה של הודאות שווא. המדינה טענה מנגד כי תוקפה של הוראת השעה הוארך עד 2015 כדי לאפשר למשרדי הממשלה להגדיר בחוק מהן עבירות הביטחון שחקירתן פטורה מתיעוד, וכדי לבחון את ההסדרים הנהוגים בעולם בחקירות דומות. השופטים אשר גרוניס, חנן מלצר ונעם סולברג קיבלו את עמדת המדינה וכתבו כי "בנסיבות המתוארות, כאשר ההסדר שבחוק נתון לבחינה, כאשר חלפה חצי שנה מאז קבלתו של התיקון האחרון, וכאשר לאחרונה נבחרה כנסת חדשה, נראה לנו שיש להמתין עד שיתוקן החוק".

עו"ד עביר בכר, שייצגה את העותרים בבג"ץ, אמרה כי "בית המשפט הלך שבי אחרי הבטחות סרק של המדינה". לדבריה, "בית המשפט לא התייחס לעובדה שהמדינה כל הזמן מאריכה את תוקף החוק והוא נותן לה יד. הוראת השעה הזו קיימת כהוראה זמנית במשך עשור. במבחן התוצאה מדברים על 12 שנים בהן היא תהיה תקפה, ובסופה לא מובטח כל שינוי יסודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ