בצל מחסור חמור בציוד רפואי, בעזה מתחילים לבצע השתלת איברים

ברצועה חסרים 160 סוגי תרופות וחומרי הרדמה וחיטוי, ונעזרים בגנרטורים בשל הפסקות חשמל תכופות. צוות בריטי ביצע לאחרונה שתי השתלות כליה מוצלחות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בבתי חולים החלו להכשיר צוותים רפואיים לביצוע השתלות איברים ובעיקר השתלות כליה. הצורך בהשתלות גבר בעקבות המחסור החמור בציוד רפואי בבתי החולים ברצועה, ובפרט בחלקי חילוף למכונות דיאליזה.

בסוף החודש שעבר התקיימו לראשונה ניתוחי השתלות בעזה, כשצוות מנתחים בריטים הצליח לבצע שתי השתלות כליה בבית החולים "א-שיפא", המרכז הרפואי הגדול ביותר ברצועה. זהו ניסוי לתוכנית ארוכת טווח להכשרת צוות רפואי מקומי לביצוע השתלות. בתי החולים בעזה, לרבות "א-שיפא", סובלים מצפיפות וממחסור קבוע בכוח אדם, תרופות, וציוד רפואי. הדבר משפיע על הטיפול בחולים כרוניים, כגון אלו הסובלים ממחלות כליות ונזקקים לטיפולי דיאליזה תכופים.

על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני בעזה, יותר מ-500 חולים, ובהם עשרות ילדים, נזקקים לטיפולי דיאליזה פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע. נוסף על כך, רופאים בעזה מספרים כי בשל , בתי החולים נשענים לרוב על גנרטורים, מה שמקשה עוד יותר על הטיפולים.

זיאד מעתוק, מוכר פלאפל בן 42 ממחנה הפליטים מראזי שבמרכז הרצועה, נולד עם כליה אחת. הוא סובל מאי-ספיקת כליות זה מספר שנים ונזקק להשתלה. אשתו הביעה נכונות לתרום אחת מכליותיה ונמצאה מתאימה, אך בקשת בני הזוג לעבור את הניתוח בבית חולים ממשלתי בקהיר נדחתה. מצבם הכלכלי לא איפשר לזוג לעבור את הניתוח בבית חולים פרטי. הסיפור הגיע לאוזניו של הד"ר עבד אלקאדר חמאד, רופא בבית החולים רויאל ליברפול בבריטניה, שביקר לפני כשנה ברצועה.

חמאד, בן למשפחה פלסטינית מיפו, נולד בעיראק, התגורר בירדן ועבר לבריטניה לפני 25 שנה. בחודש שעבר חזר חמאד לעזה, דרך מעבר רפיח, עם שלושה רופאים בכירים מבית החולים רויאל, ועמם ציוד ומכשור רפואי.

הרופאים בחרו בשני מקרים - האחד של מעתוק והשני של מוחמד דהיר, בן 42, שקיבל כליה מאחיו. שני הניתוחים בוצעו על ידי הצוות הבריטי, בסיוע רופאים ואחיות מבית החולים המקומי, והסתיימו בהצלחה. הד"ר חמאד היה נרגש מאוד: "זה היה מרגש עבורי להיות מסוגל לעזור לאנשים בעזה ולעשות את החיים קצת יותר טובים עבורם". "אני לא יכול להביע את האושר שלי", אמר מעתוק . "אני גאה שאני הראשון שעבר את הניתוח הזה בהצלחה. אני רוצה לחבק ולנשק את כל הרופאים".

בית החולים א-שיפא בעזהצילום: רויטרס

הד"ר סובחי סקאייק, מנהל המחלקה הכירורגית בבית החולים אמר: "אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאות. שני החולים האלה כבר לא תלויים במכונות". לדבריו, בשלב הבא יוכשרו צוותים רפואיים שיוכלו לבצע את הניתוחים ברצועה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה מגבש תוכנית להכשרת רופאים ואחים למשימה. במשרד הבריאות הפלסטיני הגדירו את הצלחת ההשתלות כהישג שעשוי להוות בשורה לתושבי הרצועה.

למרות ההצלחה, תמונת המצב הרפואית בעזה קודרת ובתי החולים מתמודדים עם מחסור חמור בציוד ובתרופות. בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות הפלסטיני הודעה רשמית שבה הזהיר מקריסת מערכת הבריאות ברצועה. על פי ההודעה, יש מחסור חמור ב-160 סוגי תרופות, ובמלאי אין כלל ציוד רפואי חיוני לחדרי ניתוח. המחסור מתבטא בתרופות לחולי לב וסכרת, חומרי הרדמה וכירורגיה, ציוד לחדרי מיון וטיפולי דיאליזה וחומרי חיטוי. בשל המחסור, נאלצים הצוותים הרפואיים לדחות ניתוחים. בנוסף על כך, יש מחסור בחצי מהתרופות והטיפולים החיוניים במחלת .

סלאח חאג' יחיא מארגון , שביקר בעזה בדצמבר האחרון, מסביר כי מאז ינואר 2008 נכנסו לעזה 23 משלחות מטעם הארגון. "בכל פעם אנו נחשפים לתמונה קשה מאוד. בכל בית חולים שאליו נכנסים נתקלים במחסנים בציוד מתכלה או במכשירים מקולקלים שאין מי שיתקן אותם". בביקור האחרון, שהתקיים לאחר מבצע עמוד ענן, נחשפו הרופאים גם למאות מקרים של טראומה, בעיקר בקרב ילדים. "אין מספיק צוותים המוכשרים לטפל באותם ילדים, ודחיית הטיפול משמעותה החמרת מצבם עוד יותר", אמר יחיא.

לפי חאג' יחיא למצב יש שתי סיבות מרכזיות. ראשית, יש קושי רב להכניס ציוד ותרופות לרצועה באופן שוטף, ולכן בתי החולים תמיד נמצאים במצב של מחסור. שנית, לממשלה הפלסטינית יש חובות גדולים מאוד לחברות התרופות והציוד הרפואי. את התשלומים עבור הציוד והתרופות משלמת הממשלה הפלסטינית ברמאללה. על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, החובות מסתכמים ב-850 מיליון שקל. וחלק מהחברות כבר הודיעו שאין ביכולתן להמשיך ולספק ציוד ותרופות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ