המועצות האזוריות למבקר המדינה: בדוק את הקיצוץ בתקציב האבטחה שלנו

יותר מ-100 יישובים בקו התפר מתחלקים ב-5 מיליון שקל שמשמשים לתחזוקת גדרות ושמירה. פיקוד העורף מתכנן לבטל את התקציב, ובמועצות מוחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פיקוד העורף מתכוון לקצץ באופן דרסטי בתקציב האבטחה של המועצות האזוריות, שמשמש בין היתר לתחזוקת גדרות היישובים והתאורה בהן, וכן לאבטחה. המועצות חוששות כי הפגיעה בתקציב תסכן את יישובי עוטף עזה וכן את יישובי הצפון, שיתקשו לעמוד בעלויות האבטחה באזוריהם, ופנו בשבוע שעבר למבקר המדינה כדי שיבחן את התנהלות פיקוד העורף בסוגייה. 

מנתוני המרכז למועצות אזוריות עולה כי גובה התקציב נע בין ארבעה לחמישה מיליון שקלים, והוא מתחלק בין יותר ממאה ישובים המסווגים רגישים,  ובהם ישובי קו התפר שבאחריות המשטרה. גורמים במרכז למועצות האזוריות סיפרו כי חלק מהישובים כבר נאלצו להפסיק להאיר את הגדרות ולתחזק אותן וכן לתקצב את האבטחה.

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, שלח ביום חמישי האחרון מכתב למבקר המדינה יוסף שפירא, בדרישה שיבדוק את התנהלות פיקוד העורף והגורמים הרלוונטיים, המסייעים במרכיבי הביטחון ביישובים.

הקמת הגדר בין ישראל לעזה באזור חולות חלוצה צילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי ריפמן, הדו"ח הקודם של מבקר המדינה קבע שפיקוד העורף אמור לקבוע את סיווגי היישובים ומרכיבי הביטחון הנדרשים להם בהתאם לרמת האיום הביטחוני, אך עליו לעשות זאת יחד עם הגופים האחרים. ריפמן ביקש מהמבקר שיפעיל את סמכויותיו וינחה את פיקוד העורף להימנע מנקיטת צעדים חד-צדדים, כמו שינויים בסיווגי הביטחון של היישובים וקיצוצים תקציביים. 

ריפמן פנה לפני כחודש גם לאלוף פיקוד העורף אייל איזנברג בדרישה לבטל את הקיצוץ המתוכנן. "משמעות קיצוץ מרכיבי הביטחון ביישובים שלאורך גבולות המדינה, ובמקומות רחוקים ומבודדים בלב אוכלוסייה עוינת, היא הפקרת ביטחונם של עשרות תושבים", כתב, "אלה ייוותרו ללא יכולת לממן את העלויות הנדרשות לתחזוקה שוטפת של גדרות היישוב, תאורת הגדר או הפעלת השערים והסיורים לאורך הגדרות".

ריפמן מחה על כך שהקיצוץ מתוכנן להתבצע דווקא בתקופה בה עולה רמת האיום על התושבים. "האיומים נותרו כשהיו, אך חלק מהגזרות התרחבו", אמר ל"הארץ", "בגבול מצרים, לדוגמה, יש בשנים האחרונות פעילות רבה. בפיקוד העורף לא אומרים שאין בעיות, אלא רוצים לחלק את התקציבים בין מספר גופים. זו בריחה מאחריות, יש למצוא תקציב משותף ולא לפגוע במרכיבי הביטחון". 

לפני כחודש אמור היה להיערך כנס בהשתתפות קציני הביטחון של יישובי המועצות האזוריות וכן אנשי פיקוד העורף והמשרד להגנת העורף, אולם בעקבות היוודע דבר הקיצוץ בתקציב, החליטו הקב"טים להחרים אותו. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בין פיקוד העורף לבין המועצות האזוריות מתקיים שיח יעיל ואפקטיבי הן בשגרה והן בחירום. לאור אתגרי התקציב והאיומים המשתנים, נדרש פיקוד העורף לבצע תעדוף תקציבי. אם יוקצו משאבים ייעודיים נוספים לנושאים אלה, הם יופנו ישירות לטובת היישובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ