הצבא מודה: מסתמך על תרומות בבניית מרפאות ובתי כנסת לחיילים

מערכת הביטחון מגדירה שירותים בסיסיים כ"מתקני רווחה", כך עולה ממסמך הקורא לאדריכלים ליצור קטלוג "אבי-טיפוס" עבור תורמים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון מודה: מרבית המתקנים בבסיסי צה"ל המיועדים לרווחת החיילים נבנים באמצעות תרומות בלבד. מסמך שהפיץ באחרונה משרד הביטחון מגלה שלצד חדרי כושר, אולמות ומועדונים, גם מרפאות ובתי כנסת מוגדרים כ"מתקני רווחה".

לפני כשבועיים הפיץ המשרד את המסמך, שהוא למעשה "קול קורא" לאדריכלים לבוא ולעצב "אבי-טיפוס" עבור מבני הרווחה של החיילים. במכת, מציינים במערכת הביטחון כי "צה"ל של המאה ה-21 משקיע יותר מאי פעם ברווחת חייליו ומקים מתקני רווחה רבים במחנות בכל רחבי הארץ", זאת במטרה "לשפר את איכות החיים והשירות הצבאי של חיילי צה"ל בבסיסים השונים".

מקריאת תחילת המכתב עשוי להתקבל הרושם כי מערכת הביטחון היא זו שממנת את בניית המתקנים, שחלקם אינם מותרות אלא צרכים בסיסיים של חיילים המשרתים במקומות מרוחקים. אך המשכו מבהיר כי זו למעשה קריאה לאדריכלים לתכנן מבנים שיופיעו בקטלוג לתורמים פוטנציאליים - (במכתב עצמו הנוסח הוא "קטלוג לצורכי תורמים") המעניקים מדי שנה מיליוני שקלים למטרות אלה. לא זאת בלבד, אלא שבמשרד הביטחון מציינים כי הפנייה לאדריכלים תאפשר גם "מענה לתרומות", ושבאמצעותם יוכלו במערכת הביטחון לשווק ולעודד את התרומות לצה"ל ברחבי העולם, ולגייס פילנתרופים נוספים.

כמה אדריכלים ואזרחים שראו את המכתב, תהו מדוע מערכת הביטחון אינה משקיעה בעצמה כספים לטובת צרכי החיילים, חלקם בסיסיים ביותר כמו מרפאות. לדברי אחד מהם, שהעדיף שלא להזדהות בשמו, אם בניית מתקני הרווחה משפיעה לא רק על אורח חייהם של המשרתים אלא גם על שירותם בצה"ל – כיצד מסתמכת מערכת הביטחון על תרומות בלבד לטובת הקמת המבנים? במסמך עצמו מצוין כי "חלק ניכר מהתקציב למבני רווחה מקורו בתורמים, המבקשים לתרום את כספם למערכת הביטחון". אחד האדריכלים קרא למהלך זה "שנור".

בית הכנסת בבה"ד 1צילום: יובל טבול

לפי נתוניה, האגודה למען החייל היא הגוף המרכזי שמתרים פילנתרופים מחו"ל עבור צה"ל ובשנת 2011 הושקעו יותר מ-22 מיליון שקלים, שנתרמו על ידי נדבנים, בבניית מתקני רווחה ומועדונים לחיילים. בסך הכל בשנה זו נבנו 254 מתקנים – החל מחדרי כושר, אולמות, מרפאות, בתי כנסת ועוד - בכל זרועות ואגפי הצבא (כולל משמר הגבול).
פניית "הארץ" למערכת הביטחון בבקשה לקבל נתונים על אודות מספר מבני הרווחה שבנה צה"ל מתקציבו, או הסכום אותו ייעדה מערכת הביטחון עבור הקמת מבני רווחה, לא נענתה.

בתגובה משותפת ממשרד הביטחון וצה"ל נמסר כי "מערכת הביטחון משקיעה מתקציבה מדי שנה מאות מיליוני שקלים בתחומים הנוגעים לרווחת חיילי צה"ל. כדי לתמוך את הפעילות הנעשית בתחומים אלה, בדגש על הקמת מבני רווחה בסטנדרטים ראויים, מסתייעת מערכת הביטחון בתרומות מהארץ ומחו"ל. היקף התרומות מהווה גורם משמעותי במימון הקמת מבנים אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ