איראן מקימה מיליציות בסוריה למקרה שאסד ייפול

לפי הוושינגטון פוסט, טהראן מפעילה בסוריה כ-50 אלף לוחמים בסיוע חיזבאללה כדי שישרתו את האינטרסים שלה ביום שאחרי התפרקות המדינה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

איראן וארגון החיזבאללה מקימים בתוך סוריה רשת של מיליציות, במטרה לשמור על האינטרסים שלהם במקרה שבשאר אסד ייפול או ייאלץ לסגת מדמשק - כך ציטט היום העיתון וושינגטון פוסט בכירים בארצות הברית ובמזרח התיכון.

חברי המיליציות לוחמים לצד כוחות הממשלה כדי שאסד יישאר בשלטון, אך הבכירים סבורים כי מטרתה של איראן לטווח הארוך היא להחזיק במקום כוחות אמינים, למקרה שסוריה תתפרק למובלעות אתניות וכיתתיות.

בכיר בממשל אובמה ציטט הודעות איראניות, שבהן נאמר כי טהראן מפעילה כ-50 אלף אנשי מיליציה בקירוב. "זה מבצע גדול", ציין הבכיר. "הכוונה המיידית היא לתמוך במשטר הסורי, אך לאיראן חשוב להשאיר בסוריה כוחות אמינים שעליהם היא יכולה לסמוך".

לוחמי אופוזיציה שהשתלטו על טנק של הצבא באידליב, השבועצילום: רויטרס

בכיר ערבי, שביקש להישאר בעילום שם, הסכים עם הדברים ואמר כי האסטרטגיה האיראנית בנויה בשתי רמות. "המטרה הראשונה היא לסייע לאסד לחלוטין וללא כל סייגים, והשנייה היא להכשיר את הקרקע למקרה שהוא יקרוס".

בתוך כך, בלבנון נמצאים כיום לפחות 260 אלף פליטים סוריים, המהווים 6.5% מאוכלוסייתה, והם שוכנים בבתים ובקהילות קיימות, מחשש שהקמת מחנות פליטים תגביר את המתיחות האתנית הגבוהה ממילא במדינה. כך מסרה בכירה בסוכנות הפליטים של האו"ם. לדבריה, "על לבנון לשקול להקים מחנות מעבר לקליטת גלי הפליטים שנמלטים מסוריהוייתכן שיהיה עליה להקים מחנות פליטים רשמיים, אם התהליך יימשך".

על פי הערכות סוכנות הפליטים, מדי יום נכנסים לשטח לבנון כ-3,000 סורים, שרובם ככולם סונים. הרשויות, כמו גם ארגוני הסיוע הבינלאומיים, מתקשים לעמוד בשטף. "לבנון היא מדינה זעירה", אמרה נציגת לבנון בסוכנות הפליטים, נינט קלי. "בקצב הזה, שעלינו להתחיל להתכונן למצב שבו לא נוכל למצוא להם מקום מגורים או מקלט".

ההסתייגות הלבנונית מהקמת מחנות פליטים נובעת בין היתר מניסיונה ההיסטורי הכואב שלה עם גלי הפליטים הפלסטינים שנמלטו מישראל. למחנות אלה היה תפקיד מרכזי במלחמת האזרחים בלבנון בשנים 1990-1975. במקביל, ניצבת ממשלת לבנון גם מול בעיה פוליטית, לנוכח השסע שבין תומכי המשטר הסורי לבין מתנגדיו.

ממשלת לבנון - שבה זוכים נאמניו של אסד, כולל חיזבאללה, לרוב - מתנגדים להקמת מחנות פליטים ומעדיפים לשכן את סורים בבתים ובתי ספר בשכונות סוניות, בעיקר באזור בקעת הלבנון שבו סונים, שיעים ונוצרים חיים זה לצד זה. אך כל זה אינו מספיק: ארגון זכויות האדם הצרפתי "רופאים ללא גבולות" קבע בדו"ח שפרסם לאחרונה כי הפליטים בלבנון אינם מטופלים רפואית ורבים מהם חיים בתנאים לא ראויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ