שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי

פעילות צבא מצרים בגבול הרצועה הביאה להשבתה כמעט מוחלטת של ההברחה במנהרות - כך מסרו גורמים בעזה לסוכנות הידיעות של חמאס. לפי אותם מקורות, המצרים פרסו בימים האחרונים כוחות מתוגברים לאורך גבול הרצועה, והחלו בהרס מקיף של המנהרות באמצעות הצפתן במים.

ההצפה גורמת לקריסת המנהרות ונחשבת שיטה אפקטיבית להשבתתן. בהשוואה לשימוש בחומרי נפץ, השימוש במים הוא זול וידידותי לסביבה. עוד נמסר כי מירב המנהרות שנהרסו מובילות לשכונת אלבראזיל ברפיח הפלסטינית, וכי הצבא המצרי מונע מחקלאים גישה לאזור.

בשיחה עם "הארץ" אמר גורם פלסטיני כי הפעילות המוגברת של המצרים היא חלק מהסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס שנחתם לאחר מבצע עמוד ענן, הממחיש כי מצרים הפכה מגורם מתווך לצד פעיל בהסכם. לדבריו, גורם נוסף לתגבור הכוחות הוא הפיגוע שאירע במוצב ליד רפיח באוגוסט, בו נרצחו 16 חיילים מצרים.

מנהרת ברפיחצילום: רויטרס

המספר המדויק של מנהרות ההברחה הפועלות בעזה אינו ידוע. באוגוסט, מיד לאחר הפיגוע במוצב המצרי כלי התקשורת דיווחו על כ-400, אולם בכיר מצרי אמר ל"הארץ" כי מספר פתחי המנהרות בצד הפלסטיני הוא 1,200, אך מספר המנהרות שאליהן מובילים הפתחים הוא 350. "בכל מנהרה יש 30 עובדים ויותר", אמר ל"הארץ" איברהים, תושב רפיח. "אם ייסגרו המנהרות, איפה הם יעבדו? איך יפרנסו את המשפחות? כל פועל כזה מרוויח 100 שקלים ביום עבודה בערך. מה הוא יעשה?". על פי ההערכות, כ-70 אלף תושבי עזה מתפרנסים מכלכלת המנהרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ