ישראל אפשרה לטורקים להעביר ציוד בנייה לעזה

באנקרה רואים בהסכמה הישראלית להעביר ציוד שנועד לבניית בית חולים רמז נוסף לנכונותה לסיים את המתיחות בין המדינות על רקע אירועי המרמרה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אחרי דיונים ארוכים שהתקיימו בחודשים האחרונים הסכימה ישראל להתיר למשאיות טורקיות להעביר ציוד בנייה שנועד להקמתו של בית חולים בעזה. בטורקיה רואים בהסכמה הישראלית רמז נוסף לנכונותה להתפייס עם טורקיה ולמלא את אחד מתנאי היסוד הטורקיים על פיהם נדרשת ישראל להסיר את הסגר מעל הרצועה.

על הקמת בית החולים שעתיד להיות הגדול והמשוכלל בשטחים, החליטה טורקיה עוד בספטמבר 2011 אולם מדיניות הסגר הישראלית בלמה למעשה את הבניה. העיתון הטורקי "הורייט" דיווח היום (שני) כי הקמת בית החולים שיכלול 150 מיטות צפויה להסתיים בתוך שנה ואז גם צפוי ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן להגיע לעזה כדי לחנוך אותו.

את בית החולים בונה חברת הענק הטורקית "אקר", שהיא חברת הבנייה הזרה היחידה שפועלת עכשיו בעזה. אחרי שורה של דיונים נדרשה החברה להעביר לישראל רשימה מפורטת של הציוד והחומרים שהיא מתכוונת להעביר לעזה, ונדרשה גם מעורבותם של בכירים טורקים ואמריקנים כדי לשכנע את ישראל להתיר את העברת הציוד.

מעבר כרם שלום, אוגוסט 2012צילום: אליהו הרשקוביץ

על פי הורייט, נמנעים בינתיים גורמים רשמיים טורקים לראות בהיתר תפנית פוליטית טורקית ומציינים כי מדובר ב"פעולה הומניטארית". מנגד, העריכו גורמים טורקיים כי תוצאות הבחירות ושאיפתו של נתניהו להרחיב את ממשלתו עשויות לפעול לטובת הפיוס עם טורקיה. גורמים אלה מזכירים את התבטאותו של סגן החוץ דני אילון אשר בראיון להורייט בחודש שעבר אמר כי "ישראל מוכנה לשלוח לטורקיה מכתב התנצלות בנוסח מכתב ההתנצלות ששלחה ארה"ב לפקיסטאן בחודש יולי שעבר, אחרי האירוע שבו נהרגו 24 חיילים פקיסטאנים". כשנשאל האם זוהי התנצלות, הוא השיב: "כן".

ארדואןצילום: רויטרס

ביולי 2012 הצהירה שרת החוץ האמריקאית לשעבר הילרי קלינטון לאחר שיחה עם מקבילה הפקיסטאני, כי "ארה"ב מצטערת על אבדן חייהם של חיילים פקיסטאנים. שר החוץ הפקיסטאני ואני מכירים בטעויות שגרמו לאבדן חיי החיילים".

לדברי מקורות טורקיים, הנוסח האמריקאי עלול לא לרצות את ארדואן, שכן הוא איננו כולל את הביטוי "התנצלות" והוא מטיל אחריות לטעויות על שני הצדדים, בעוד שטורקיה רואה בישראל את האחראית היחידה להריגתם של תשעת האזרחים הטורקים במשט המרמרה.

לפני כשנה הגיעו נציגים ישראלים וטורקיים לנוסח שהוסכם על דעתו של נתניהו וארדואן, אולם היה זה שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן שהטיל וטו על הנוסח. מאז פעלו מנהיגים מערביים בהם הנשיא אובמה כדי לנסות ולהביא לפתרון המשבר בין המדינות אולם עד כה ללא הצלחה. בשבוע שעבר עלה הנושא שוב לדיון במשרד החוץ הטורקי כאשר שגריר ארה"ב באנקרה, פרנסיס ריצ'רדיוני, שוחח עם סגן שר החוץ פרידון סינירליאולו (שהיה שגריר בישראל) על קידום הפיוס לקראת ביקורו של אובמה בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ