לקראת ביקור אובמה |

נתניהו בוועידת הנשיאים: מחויב לפתרון שתי המדינות

בנאום בפני מנהיגי הקהילות היהודיות בארה"ב הצהיר ראש הממשלה על עמידתו מאחורי נאום בר-אילן ואמר כי ישראל תמנע העברת נשק מסוריה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש הערב (שני) בנאום בירושלים בפני ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בארה"ב כי הוא מחויב לנאום בר-אילן, שבו תמך בפתרון שתי מדינות לשני עמים. בנוסף, אמר נתניהו כי ישראל תמנע העברת נשק "כימי ואסטרטגי" לחיזבאללה. "אמרתי בעבר ואומר שוב – לא נשב בחיבוק ידיים וניתן לנשק הזה להגיע לידיים של טרור", אמר נתניהו.

בנאומו אתמול בפני המנהיגים היהודים מארה"ב התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקורו המתוכנן של הנשיא ברק אובמה בישראל וציין שבכוונתו לדון עמו בדרכים לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים. במסר שנראה שהיה מכוון לאוזניו של הנשיא האמריקאי הבהיר נתניהו כי הוא נותר מחוייב לעיקרון שתי המדינות לשני עמים.

"אחד האתגרים הוא ליצור שלום מוצק עם הפלסטינים. דיברתי על זה בנאום בר אילן ואני עדיין מאמין בדברים", אמר נתניהו. "המסגרת שעליה דיברתי היא מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה יהודית. אנחנו צריכים לנהל משא ומתן כן, ללא תנאים מוקדמים. במהלך ארבע השנים האחרונות הפלסטינים מציבים תנאים מוקדמים פעם אחר פעם. אני מקווה שיזנחו את התנאים המוקדמים האלה ולא נבזבז עוד ארבע שנים".

נתניהו בוועידת הנשיאים, הערבצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

לוח הזמנים ותכנית הביקור של הנשיא אובמה בישראל מתבהרת והולכת. אתמול התקיים דיון בנושא אצל היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, לפני יציאתו לשיחות תיאום בבית הלבן. לוח הזמנים עדיין לא זכה לאישור מהצד האמריקאי, אולם ישראל כבר גיבשה נוסחה אפשרית שאותה יציג עמידרור.

אובמה ינחת בישראל ב-20 במארס, קצת לפני הצהריים, ויתקבל בטקס ממלכתי מלא בנמל התעופה ב גוריון. לטקס יוזמן כל "סגל א'" של מדינת ישראל ויכלול נאומים של הנשיאים פרס ואובמה וראש הממשלה נתניהו.

מנמל התעופה ייצא הנשיא אובמה לפגישת עבודה עם הנשיא פרס בירושלים שלאחריה ייצא לביקור ב"יד ושם" ובהר הרצל, שם יניח זרים על קברו של חוזה המדינה וכן על קברו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. לאחר מכן, בשעות הערב המוקדמות יגיע אובמה לבית ראש הממשלה בירושלים ויקיים פגישת עבודה ארוכה בת כמה שעות עם נתניהו. בהמשך מתוכננת מסיבת עיתונאים וארוחת ערב מצומצמת.

למחרת ייצא אובמה לרמאללה בשעות הבוקר וייפגש עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ועם ההנהגה הפלסטינית. עם חזרתו לירושלים צפוי אובמה לשאת נאום לציבור הישראלי. עדיין לא ברור היכן יתקיים הנאום וכמה אוניברסיטאות בישראל מנהלות מגעים עם הממשל האמריקאי בניסיון לשכנע לקיים את הנאום בשטחן. עם זאת, בשל רצונם של האמריקאים לקיים את הנאום מול קהל גדול ככל האפשר נבחנת האפשרות שאובמה ינאם בבנייני האומה בירושלים.

ביום חמישי בערב תתקיים ארוחת ערב ממלכתית בבית הנשיא בירושלים. ביום שישי בבוקר ייפגשו נתניהו ואובמה פעם נוספת כדי לדון בביקורו של הנשיא האמריקאי ברמאללה. בנוסף, ראש הממשלה נתניהו מעוניין לקחת את הנשיא לביקור בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל וייתכן שגם לכמה חברות היי-טק ישראליות. ביום שישי בצהריים צפוי הנשיא האמריקאי לעזוב את ישראל ולטוס לפגישה עם המלך עבדאללה ברבת-עמון. 

הנסיעה הבהולה של ברק

כמה שעות לפני נאומו של נתניהו יצא במפתיע שר הביטחון, אהוד ברק, לביקור בן יומיים בוושינגטון. מדובר בביקור תמוה מעט לאור העובדה שברק צפוי לסיים את תפקידו בעוד כמה שבועות עם הרכבת הממשלה החדשה. כמו כן, לפני חודש בדיוק היה ברק בוושינגטון לביקור פרידה מעמיתו האמריקאי לאון פנטה.

מדובר בפעם הרביעית שברק טס לחו"ל בחודש האחרון. עם זאת, בניגוד לשלושת הביקורים הקודמים, הנסיעה הנוכחית אורגנה בבהילות מסוימת. לשכת שר הביטחון הודיעה על הנסיעה רק לאחר שמטוסו של ברק היה כבר באוויר.

הרקע לנסיעה הבהולה אינו ברור לחלוטין. ההערכה היא שהנסיעה עשויה להיות קשורה למתיחות הרבה בגבול הצפון וברצונה של ישראל לתאם את מהלכיה בצורה הקרובה ביותר מול הממשל האמריקאי. לפני שבועיים תקפה ישראל שיירת נשק בשטח סוריה. לפי החשד, הובילה השיירה טילים נגד מטוסים מסוריה לארגון חיזבאללה בלבנון. למרות התקיפה, בישראל קיים עדיין חשש כבד לניסיונות נוספים להעברת נשק מתקדם מסוריה לחיזבאללה.

ברק צפוי להיפגש מחר לראשונה עם שר החוץ האמריקאי החדש, ג'ון קרי, שצפוי להגיע לישראל ככל הנראה בשבוע הבא. בנוסף, ייפגש ברק עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, טום דונילון, ועם פנטה, שמסיים את תפקידו בימים הקרובים. לא ברור אם ברק ייפגש עם מחליפו המיועד של פנטה, צ'אק הייגל, שההצבעה על מינויו תתקיים מחר בוועדת הכוחות המזויינים של הסנאט האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ