בעקבות הפרשה: היועמ"ש הורה לבחון איסורי פרסום

לאחר פרסום הפרשה ב-2010, הכירה הכנסת בעיתונות כצד רשמי בדיונים להסרת איסורי פרסום. כיום, בית המשפט יכול למנוע דיווחים לנצח

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות הפרשה שאירעה ב-2010 קרו שני שינויים משמעותיים ביחסה של מערכת המשפט לצווי איסור הפרסום בישראל: הכנסת הכירה לראשונה במעמדה של העיתונות בישראל כצד רשמי בדיונים משפטיים בבקשה להסרת צווי איסור פרסום; בנוסף, היועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לבחון את הצורך בהמשך קיומם של צווי איסור פרסום שכבר הוצאו ולפעול להסירם כשפקע הצורך בהם. כיום, בית המשפט יכול לאסור פרסום לנצח. 

השינויים קרו בעקבות הצעת חוק שהגיש ח"כ נחמן שי (העבודה), בעיצומה של הפרשה לפני שנתיים. ההצעה דרשה להגביל בזמן את צווי איסור הפרסום שמוציאה משטרה. שי ביקש להגביל את הצו לשבוע בלבד ולאפשר את הארכתו בשבועיים נוספים כל פעם באישורו של שופט. החוק נועד למנוע ממערכת המשפט להסתיר פרשיות מהציבור בישראל בשעה שאלה זוכות לפרסום נרחב בעולם.

בנוסף, שי העריך שהגבלת משך הצווים תחייב את המשטרה לקיים חקירות יעילות ומהירות יותר. החוק עבר בקריאה טרומית, אלא שמשרד המשפטים סירב להוסיף ולקדם אותו.

בעקבות דין ודברים, החוק המקורי נגנז ובמקומו הושגו שני הישגים אחרים - חוקק חוק המכיר בעיתונות כצד בדיונים על הסרת צווי איסור פרסום, והיועץ המשפי לממשלה הורה למשטרה לבחון את האפשרות להסיר צווי איסור פרסום כשכבר אין בהם צורך. כיום שי מקדם הצעת חוק נוספת שיזמה רוחמה אברהם בכנסת הקודמת, האוסר על כלי תקשורת לחשוף זהויות של סוכני ביון ישראלים.

באותה תקופה שבה הועלתה הצעת החוק של ח"כ שי, הותרו כמה פרשיות לפרסום כעבור זמן רב ולאחר שפרטיהן פורסמו בגופי תקשורת זרים. בין השאר ניתן למנות את פרשת ענת קם, פרשת אמיר מח'ול ופרשת הולילנד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ