שר המשפטים: לבדוק אם אזרח אוסטרלי התאבד בכלא בישראל תחת זהות בדויה

נאמן ענה לשאלות ח"כים בדבר פרסומים בתקשורת הזרה. בצהריים כינס משרד רה"מ בבהילות את ועדת העורכים למנוע פרסום פרשה המביכה מוסד ממלכתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר המשפטים היוצא יעקב נאמן התייחס הערב (שלישי) מעל דוכן הכנסת לשאלות חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ), דב חנין (חד"ש) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בנושא כינוס ועדת העורכים היום במשרד ראש הממשלה.

נאמן אמר כי אין לו יכולת להשיב לשאלות הללו, "כי הנושא אינו בסמכות שר המשפטים. אבל אין ספק שאם הטענות האלה נכונות, הדבר טעון בדיקה". קודם לכן אמר לו ח"כ טיבי כי "פורסם כי אזרח אוסטרלי שהיה עצור בישראל תחת זהות אחרת התאבד בכלא. האם תוכל לאשר את הפרטים?"

יו"ר מרצ, מצדה, תבעה מראש הממשלה והשר לביטחון פנים להתייצב בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ולדווח לה על הפרשה. "לא ייתכן", מוסיפה גלאון, "שמידע הנמסר לוועדת העורכים כדי להסתירו מהציבור לא יימסר לח"כים".

לדבריה, "התופעה שלפיה עיתונאים מתנדבים לצנזר מידע על פי בקשת השלטונות היא בלתי דמוקרטית בעליל. קיוויתי שהיא נגוזה כבר לפני עשרות שנים. בדמוקרטיה יש הצדקה רק לצנזורה מטעמי ביטחון הכפופה לבג"צ, המוודא שהיא מוצדקת, ושיש באמת ודאות קרובה לפגיעה בביטחון", אמרה.

צפו בדברים במליאת הכנסת

שגרירות אוסטרליה בישראל סירבה להתייחס לדבריהם של השר נאמן וחברי הכנסת גלאון, טיבי וחנין הערב במליאה על הפרשה המסתורית, וטענה שקיבלה הנחיה לא להגיב לשאלות ולהפנות עיתונאים למשרד החוץ בקנברה.

ח"כ דב חנין הביע דאגה קשה מהפרסומים. "אם הדברים נכונים, הם מסוכנים ומדאיגים מאוד ואין להם מקום במדינה דמוקרטית" אמר חנין והוסיף, "בעולם שבו יש רשתות חברתיות ואינטרנט אין גם מקום לשימוש בצנזורה כדי למנוע פרסום בישראל של דברים המתפרסמים בעולם כולו. שימוש בצנזורה במקרים כאלה מעלה חשש שהמטרה אינה שמירה על ביטחון המדינה, אלא מניעת דיון ציבורי פתוח בתוך ישראל על פעולת רשויות השלטון".

הבוקר כינס משרד ראש הממשלה בבהילות את ועדת העורכים של כלי התקשורת, כדי לבקש את שיתוף פעולתם במניעת פרסומה של פרשה שמאוד מביכה גורם ממלכתי.

ועדת העורכים היא פורום של ראשי כלי התקשורת המרכזיים וראשי השלטון - והיא אחראית על הסכם הצנזורה. היא הוקמה בימי דוד בן גוריון, ונועדה לאפשר לראש הממשלה להמתיק סוד עם עורכי כלי התקשורת ולחשוף בפניהם פרשות חסויות, ובתמורה הם לא יפרסמו את הדברים ברבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ