המקרים בהם ישראל הואשמה בשימוש בדרכונים זרים

לא פעם דווח בתקשורת העולמית כי שירות הביון הישראלי משתמש בדרכוני אזרחים זרים, בדרך כלל יהודים; אלה האירועים שפורסמו בשנים האחרונות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בעבר פורסמו כמה ידיעות בכלי תקשורת בעולם שטענו כי המוסד משתמש בדרכונים ובזהויות אזרחי מדינות שונות, וזאת חרף הבטחת ממשלת ישראל לחדול מכך. בין השאר התפרסם על שימוש שעשו בדרכונים של יהודים שעלו לארץ מאוסטרליה, בריטניה, צרפת וגרמניה.

הפרסום הנרחב ביותר לשימוש בדרכונים היה בעקבות חיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי בינואר 2010 שיוחס בכלי תקשורת זרים למוסד. שרותי הביטחון בדובאי טענו לאחר החיסול, שזיהו בבית המלון בו התאכסן אל-מבחוח ושם חוסל, בכניסתם וביציאתם של שורה של אנשים שנטען שהם סוכני מוסד. לאחר מכן התברר שהאנשים הללו נכנסו לדובאי כשהם משתמשים בדרכונים של אוסטרליה, בריטניה, צרפת וגרמניה. לפחות בשבעה מקרים, התברר שהדרכונים היו של אזרחים ישראלים שעלו מבריטניה וגרמניה. אנשים אלה הביעו פליאה כשהתברר להם שמישהו שנשא דרכון על שמם ביקר בדובאי. בעקבות הפרשה, נדרשה ישראל ליישר את ההדורים עם ממשלות אלה ולונדון אף הורתה על סילוק ראש שלוחת המוסד בבריטניה משטחה.

בהמשך התברר כי בדובאי השתמשו גם בשלושה דרכונים אוסטרליים. על פי דיווח בעיתון סידני מורנינג הרלד, שירות המודיעין האוסטרלי ערך חקירה ממושכת, שהחלה עוד לפני חיסול אל-מבחוח, בנוגע לשימוש ישראלי בדרכונים אוסטרליים. במקרים אלה, האנשים שנשאו את הדרכונים האוסטרליים שינו את שמותיהם משמות שניתן לזהותם כיהודים לשמות אחרים. ממשלת אוסטרליה דרשה על כך הבהרות מישראל.

דרכונים שהציגה משטרת דובאי לאחר חיסול אל-מבחוח

ביוני 2010, נעצר בוורשה אדם שנשא דרכון גרמני על שם אורי ברודסקי וזוהה בתקשורת הגרמנית כסוכן מוסד. על פי החשד, שמו המקורי היה אלכסנדר ורין והוא הוציא שנה לפני כן יחד עם סוכן מוסד נוסף דרכונים גרמניים על סמך העובדה שהוריהם היו ניצולי שואה שנולדו בגרמניה. הדרכון השני, על שם מיכאל בודנהיימר, שימש את אחד האנשים שזוהו כסוכני מוסד בחיסול אל-מבחוח בדובאי.

ברודצקי-ורין הוסגר לגרמניה משם הועבר לישראל ומאוחר יותר, במשפט שלא בנוכחותו, נקנס ב-60 אלף אירו. בינואר 2011 הוציאה גרמניה צו מעצר בינלאומי נגדו.

לפני שנה בדיוק, פרסם הטיימס של לונדון עדויות מפיהם של שני צעירים יהודים, האחד עולה מבריטניה והשני מצרפת, שסיפרו כיצד לאחר עלייתם ארצה ובעת שירותם הצבאי, התבקשו על ידי אשה שהציגה את עצמה כנציגת המוסד להשאיל את דרכוניהם לתקופה של כשנה וחצי. לדברי כתבת העיתון, לאחר שקיבלו את הדרכונים חזרה, הם מצאו בהם חותמות של מדינות שונות שבהן רוסיה, אזרבייג'אן וטורקיה ונאמר להם כי עדיף שלא יבקרו במדינות האלה בתקופה הקרובה.

קיימת מסורת ארוכה ומפוארת של שיתוף פעולה וסיוע של יהודי התפוצות לאנשי מודיעין ישראליים, בידיעתם ולעתים ללא ידיעתם. בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, לשכת הקשר (נתיב), הארגון הסמי-חשאי ששמר על הקשר בין ישראל ליהודי ברית המועצות, שיגר יהודים אזרחי מדינות זרות למפגשים עם יהודים סובייטים שבהם נמסרו להם, בין השאר, ספרי לימוד עברית. עולים רבים יודעים לספר על כך שהתבקשו להשאיל את דרכוניהם לאנשי מודיעין ובמקרים אחרים נראה שזהותם הושאלה גם ללא ידיעתם. השימוש הלא-חוקי הזה בדרכונים של מדינות ידידותיות לישראל מנוגד לסיכומים והבטחות של ישראל למדינות אלה שלא תשתמש בדרכוניהן.

לסוכנים הפועלים במדינות אויב, יש יתרון גדול בשימוש בדרכון על שם אזרח אמיתי על פני דרכון מזויף. במדינות רבות, קיימות כיום יכולות לזהות דרכונים מזויפים וביקורת הגבולות במרבית נמלי התעופה הגדולים מצוידים במערכות המחשב המחוברות למאגרי מידע מרכזיים, הבודקות תוך שניות האם דרכון של אדם הנכנס או יוצא מהמדינה אכן רשום במאגר הדרכונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ