צה"ל הקים חמ"ל להגנה מהתקפות סייבר

על רקע העלייה בניסיונות לתקוף מערכות מחשב של מערכת הביטחון, חיילי המטה ינטרו ויסכלו מתקפות סייבר על אתרי צה"ל ואף על מערכות הגנה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל הקים באחרונה חמ"ל מיוחד להגנה בתחום הסייבר, שיכול לנטר את כל הפעילות ההתקפית שנעשית ברשת כלפי מחשבי הצבא והמערכות הביטחוניות. בחמ"ל מוצגת תמונת מצב בכל רגע נתון המדווחת אם ישנה התקפה - בין אם היא מינורית או משמעותית יותר - כלפי כל אחת ממערכות או אתרי הצבא ברשת, וכן אפשרות לשלוט מרחוק במערכות המחשב הצבאיות שתפקידן לזהות ולסכל מתקפת סייבר.

בצה"ל הכפילו השנה את מספר החיילים האמונים על תחום ההגנה בסייבר, ועתה, כאמור, פתחו גם את חדר המלחמה המכונה באגף התקשוב "מרכז העצבים של ההתגוננות בסייבר". במקום ישרתו 20 חיילים במשמרות מתחלפות, כך שהוא יאויש 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. לדברי קצין בכיר בתחום ההגנה בסייבר, הקמת החמ"ל מאפשרת מחד "לפקד על המערכה ההגנתית הצה"לית ולהבין את תמונת המצב הרגעית והמתפתחת" (הדבר משמעותי במיוחד בעת מתקפה מאסיבית ברשת) וכן לשתף פעולה עם יתר הגופים האמונים על תחום זה – מצד אחד אתרי צה"ל הזמינים לציבור – כמו אתר פיקוד העורף, ומצד שני הרשות לאבטחת המידע (רא"ם) בשירות הביטחון הכללי.

בצבא, עם זאת, אומרים כי לפי תפישת ההפעלה של גופי ההגנה בסייבר, על נציגי ההגנה בסייבר השייכים לזרועות השונות, כמו חיל האוויר, חיל הים, חיל המודיעין ואגף התקשוב, לטפל בסימני התקפות הסייבר שיזוהו, ורק כאשר יתברר שמדובר בתקיפה רחבה, שחורגת מיכולותיהם של המגינים בסייבר בזרועות ובאגפים, יתווסף כוח אדם נוסף שיטפל בבעיה ממחשבי הזרוע עצמה.

חמ"ל הסייבר של צה"לצילום: דובר צה"ל

בחמ"ל החדש יבחנו החיילים לא רק את המתרחש בהגנה על הרשת הצבאית, אלא גם את הפעילות העולמית בתחום. זאת מתוך הנחה שאם מתרחשת תקיפה מאסיבית במדינה אחרת, ניתן יהיה ללמוד מזה גם בקשר לדרכי ההגנה הצבאיות בעתיד. לדברי הקצין, בזכות הקמת החמ"ל והוספת יכולת שליטה ובקרה מתקדמת, פרק הזמן מרגע תחילת המתקפה ועד לזיהויה על ידי אנשי הצבא, התקצר.

השיחה עם הקצין האמון על העניין מתקיימת על רקע דיווחים של התקפות סייבר משמעותיות ברחבי העולם, בהן על מערכות הבנקאות האמריקאית וכן במדינות המפרץ. לדברי הקצין, ישראל איננה חריגה בהקשר הזה, ובמערכת הביטחון חשים עלייה משמעותית במספר הניסיונות לתקוף את המערכות הצה"ליות בסייבר. לדברי הקצין, בשנים האחרונות אירעו מתקפות סייבר בהם "היה שמח שלא להתמודד, אבל גם הם הסתיימו בהצלחה". כדוגמה להגנה מפני פעילות סייבר שניתן לפרטה, הוא מציין כי בזמן ההשתלטות על משט ה"מרמרה" נעשה ניסיון להפיל את אתר דובר צה"ל מהרשת האזרחית. דבר דומה קרה גם בזמן מבצע עמוד ענן, אז נרשמו מאות תקיפות כלפי אתרים המזוהים עם מערכת הביטחון ומדינת ישראל מכל רחבי העולם.

עם זאת, התקפה משמעותית יותר יכולה להיות מופנית אף כלפי מערכות מבצעיות של צה"ל. ניתן לשער, לדוגמה, מה יקרה אם תיפגע מערכת ההתרעה מפני טילים, המקבלת מידע באמצעות מחשב ומעבירה אותו דרך הרשת למיירטי כיפת ברזל. על כך אומר הקצין בצה"ל "(אנו) פועלים בכל מקום שנדרש, גם במערכות פנימיות וגם במערכות חיצוניות. אנחנו מתמודדים מרמת ההאקרים הבודדים, ועד אויבים שמפתחים לאט-לאט יכולות בעולם הזה, ותוקפים, לפחות על פי מקורות זרים, גם בעולם הרחב".

עוד הוסיף הקצין כי הפעילות בתחום קפצה "באופן דרמטי" בהיקף שלה ובעוצמתה. "אני לא חושב שאויבינו מטומטמים. הם רוצים להזיק בכל מקום שהם יכולים. הם לא בוחלים בשום מערכת, ולכם הם פועלים במקומות שהם יכולים להשיג בהם הישג משמעותי. אנחנו חווים (תקיפות) ומגינים בכל הספקטרום של המערכות הצה"ליות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ