הותר לפרסום |

אוסטרלי בשירות המוסד נכלא בזהות בדויה בישראל והתאבד; אוסטרליה פתחה בבדיקה

לפי התחקיר, בן זייגר עלה לישראל, גויס לשירות המוסד, "סרח" ונכלא בתא השמור ביותר במדינת ישראל - ולמרות השמירה הקפדנית הצליח להתאבד. אוסטרליה שינתה הבוקר את גרסתה לפיה לא ידעה על המקרה עד מותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האסיר הביטחוני שהתאבד בכלא איילון ב-2010 היה בן זייגר, או בשמו העברי בן אלון, ובשם נוסף (בדרכונו האוסטרלי) בן אלן, איש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, יליד , וגופתו הועברה לקבורה במלבורן – כך דיווח אתמול (שלישי) הכתב האוסטרלי טרבור בורמן, בתחקיר מיוחד בסידרה התיעודית "כתב זר" של רשת איי.בי.סי האוסטרלית. זייגר כונה בתחקיר , שכן הוא הוחזק בזהות בדויה בכלא, ואפילו שומריו לא ידעו במי מדובר. שר החוץ האוסטרלי בוב קאר אמר במישדר לבורמן כי

אולם לפנות בוקר הודיע דובר מטעמו של שר החוץ של האוסטרלי כי דיפלומט בשגרירות אוסטרליה בתל-אביב עודכן על ידי הרשויות בישראל לגבי מעצרו של האזרח האוסטרלי, אך לא העביר את המידע למטה בקנברה בערוצים המקובלים. עקב כך הורה קאר על פתיחה בבדיקה מחודשת של התנהלות הרשויות האוסטרליות בפרשה.

בשלב זה לא פנתה ממשלת אוסטרליה לישראל בבקשה לקבלת הבהרות. דובר רשמי מטעם משרד החוץ בקנברה אמר ל"הארץ" כי משפחתו של האזרח האוסטרלי לא ביקשה סיוע נוסף מהממשלה מלבד העברת הגופה ולא ביקשה שהפרשה תיחקר או תיבדק. דובר מטעמו של שר החוץ קאר  כי הבדיקה הפנימית שתתקיים "עשויה לכלול או לא לכלול" פנייה לישראל לקבלת הבהרות.

בתחקירו טען בורמן שפרשת מעצרו ומותו של זייגר אלון אפופה בסודיות רבתי ומאשים את ובטיוחו. היום (רביעי), לאחר שהותר פרסום הפרשה, הודיע השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) על ביטול סקירתו המסכמת במליאת הכנסת, מחשש שישאל על הפרשה. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) תקף אותו ואמר: "אהרונוביץ' לקה הבוקר ב'שפעת אוסטרלית' וביטל את בואו לכנסת".

6 מתוך 6 |
זיגייר בחתונה
1 מתוך 6 |
הודאת הפרקליטות כי אסיר שהוחזק בזהות בדויה התאבד בתאו
2 מתוך 6 |
קברו של זיגייר באוסטרליה

לפי תחקירו של בורמן, איש המוסד שנאסר בחשאי היה במותו בן 34, נשוי לישראלית ואב לשניים. הוא נמצא תלוי בתאו, באגף מבודד ותחת השגחה מתמדת. הלווייתו נערכה במלבורן לאחר שבוע. לדברי בורמן, איש המוסד היה , שפרטים עליו נמסרו באתרי אינטרנט מחוץ לישראל אך לא בה ושזהותו לא אושרה עד כה בידי שירות בתי הסוהר או גורם ממשלתי אחר. "זהו אחד הסודות הרגישים ביותר של קהילת המודיעין בישראל," לדברי בורמן.

התחקיר קובע כי זייגר הוחזק בכלא איילון מאז תחילת 2010 בבידוד מוחלט מהעולם, ללא ביקורים, ושוכן בתא שנבנה לצורך החזקתו של יגאל עמיר, רוצחו של . זהותו של האסיר מהמוסד הוסתרה גם מסוהריו. לדברי בורמן, צו איסור פירסום מנע מהעיתונות הישראלית לדון בפרשה, למרות מחאות של עמותות העוסקות בהגנה על זכויות האזרח. היועץ המישפטי של האגודה לזכויות האזרח, דן יקיר, סירב להגיב על כך במישדר, לדבריו כדי שלא להפר בכך את צו איסור הפירסום.

תחקיר איי.בי.סי מציין כי מותו של זייגר בכלא הגביר את המסתורין סביב עבודתו במוסד והרקע למעצרו, משום שנמצא תלוי בתאו למרות מערכות המעקב המשוכללות שנועדו לסכל התאבדויות. הסוהרים שגילו את זייגר ניסו להחיות אותו, ללא הצלחה.

גופתו הוטסה למלבורן, שם נקבר בבית העלמין היהודי "חברה קדישא" בפרוור ספרינגוייל, ב-22 בדצמבר 2010, שבעה ימים לאחר מותו. משפחת זייגר וחבריה סירבו לשוחח עם תחקירני רשת איי.בי.סי. משפחת זייגר מתגוררת בפרוור המלבורני מלוורן וידועה היטב בקהילה היהודית האוסטרלית.

לטענת בורמן, שירות הביטחון האוסטרלי, אסי"ו, חושד מכבר שיהודי אוסטרליה מאותרים כמגוייסים-בכוח למוסד, ולאחר הצטרפותם למוסד משנים את שמותיהם כדי להעלים מהם נימה אירופית או יהודית. בעזרת השמות הנשמעים "אנגלים" הם מנפיקים דרכונים אוסטרלים חדשים ונשלחים למדינות ערב ולאיראן. איש אסי"ו לשעבר, וורן ריד, אמר במישדר כי אוסטרליה וניו זילנד הן מדינות מושלמות לכיסוי מודיעיני – "תמימות, נקיות, טובות. זה מועיל מאד בעבודת מודיעין".

משרד החוץ האוסטרלי אישר כי דרכון על-שם בן אלן הונפק לבן זייגר, שנודע גם כ"בן אלון". שר החוץ האוסטרלי, בוב קאר, שהותקל בידי הכתב בורמן, אמר כי הטענות שהובאו בתחקיר מדאיגות אותו וכי ידרוש מישראל הסברים לפרשה. הקושי בטיפול האוסטרלי בפרשה, אמר בתחילה קאר, נעוץ בכך שמשפחת זייגר לא ביקשה כל סיוע קונסולרי בעת מאסרו. בהעדר תלונה של משפחת זייגר, אין מקום לטיפול מעמיק של ממשלת אוסטרליה, הוסיף קאר. המאסר נודע לשגרירות אוסטרליה בישראל רק לאחר מותו של זייגר אלון, לדברי קאר.

אשר לעילת מאסרו של איש המוסד, לדעת וורן ריד מהשב"כ האוסטרלי, "מדובר בהכרח בריגול, בגידה, במידע רגיש ביותר שאם יוודע לאחרים יהווה איום ביטחוני מיידי על מדינת ישראל".

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ