בתוך תא הבידוד שהיה אמור למנוע התאבדויות

החדר שבו שהה כנראה בן זייגר והוכן במקור ליגאל עמיר, כולל חיישנים מתקדמים ובדיקות תכופות. אך בשב"ס מודים: אסיר שרוצה למות - יצליח

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

התא בו שהה האסיר איקס, על פי תחקיר הטלוויזיה האוסטרלית בסוף 2010, תא הבידוד באגף 15 בכלא איילון, הוא אותו תא שהוכן במיוחד עבור יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין, ובו הוא נכלא בטרם הוצא מבידוד. התא צויד באמצעים מיוחדים להשגחה ופיקוח, כאשר כוונת שירות בתי הסוהר היתה למנוע כל אפשרות כי עמיר ישים קץ לחייו או כי גורמים אחרים ינסו לפגוע בו.

תא הבידוד - שגודלו כ-16 מטר רבועים ואשר כלל גם שולחן, כסא, מיטה, טלוויזיה (ליגאל עמיר), ארונית ומספר פריטים פרטיים - נמצא באגף 15 השמור לגדולי העבריינים של מדינת ישראל. בשנים האחרונות שהו בו עבריינים כמו פרנסואה אבוטבול, יוסי מוסלי ועוד. תאו של יגאל עמיר היה מבודד בדלת נוספת משאר התאים באגף, ורק לסוהרים מורשים הותר להיכנס לאותו אזור.

התא צולם במשך כל שעות היום במצלמות אבטחה, והוראות שירות בתי הסוהר חייבו את הסוהרים לדווח על כל מה שנעשה בתא כפי שנראה במצלמות האבטחה, וכללו גם בדיקה של התא בכל שעה. בתא השירותים והמקלחת, שהופרד בדלת שקופה שהסתירה את האזורים המוצנעים, הותקנה מערכת מצלמות מיוחדת בשם "נפש פעילה", הדומה למערכות למניעת מוות בעריסה בתינוקות.

המערכת פועלת על זיהוי תנועה ונשימה, וכאשר אינה מזהה תנועה במשך 50 שניות, מדליקה נורה אצל הסוהרים. אם תוך עשר שניות עדיין אין תנועה, מדליקה המערכת את מצלמות האבטחה בשירותים. בעקבות מקרי התאבדויות בשב"ס, הוחלפו בתחילת 2010 הברזים בתא והוכנסו לקירות בצורה שלא מאפשרת תלייה של חבל עליהם. מאותה סיבה הוחלף גם ראש המקלחת בצינורות מים גמישים.

מקורות בשב"ס טוענים שבתאים הנמצאים בפיקוח קשה מאוד לאסירים לשים קץ לחייהם, ומציינים כי בשנתיים האחרונות אף אחד מהאסירים שהתאבד לא היה כלוא בתא שכזה. הם לא שללו כי הדבר ייתכן, כפי שנטען במקרה של האסיר איקס, וציינו כי היה מקרה אחד של אסיר שהתאבד בכלא קישון כשהיה בהשגחה - אולם הוא לא מת בתלייה. יתר על כן, לדבריהם, באותו הזמן לא היו את אותם אמצעים שקיימים בשנים האחרונות בתאי הפיקוח.

בנוסף לתאי הפיקוח, ישנם גם תאי ההשגחה שנקראים בשב"ס חלליות, אליהם מוכנסים אסירים שלגביהם יש חשש ממשי כי יפגעו בעצמם. התא בגודל 6 מ"ר, מכוסה מזרונים ומצולם בכל שעות היום. הוא ריק מרהיטים, וקיימים בו רק מזרן ושירותי "בול קליעה". אסירים שוהים בו כמה ימים בלבד, ולא תקופות ארוכות.

הימצאות בבידוד, כמו בתא שבו נטען כי שהה האסיר איקס, היא הגורם השני השכיח להתאבדויות בשב"ס. במקרי סיכון, נהוג בשב"ס להכניס את האסירים לפיקוח גבוה יותר בחלליות, זאת לאחר התייעצות בוועדה של רופאים וגורמי מקצוע שונים. אם זה אכן היה המצב, קשה להבין כיצד הצליח האסיר לשים קץ לחייו.

עובד שב"ס אמר, עם זאת, מבלי להתייחס למקרה המדובר, כי בסופו של דבר, אסיר שרוצה בכך "יצליח לעשות את זה, גם אחרי כל הטיפול שלנו". לדבריו, "היתה לנו אשה שבלעה את התחתונים שלה ונחנקה, היה אחד שתלה את עצמו על הברזל של המיטה בגובה 30 סנטימטר. אחד האסירים פירק רדיו וחיבר לחזה תקע, והתאבד בהתחשמלות, אין לזה סוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ