עו"ד פלדמן: זיגייר טען לחפותו, גיבשנו עסקת טיעון

פרקליטו של "האסיר X" סיפר כי פגש אותו בכלא איילון יומיים לפני שהתאבד. בריאיון לגלי צה"ל אמר: "הוא נשמע רציונלי, ממוקד ודיבר לעניין"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עורך הדין אביגדור פלדמן, סיפר הבוקר (חמישי) כי שימש פרקליטו של בן זיגייר , האסיר X, לפני מותו ב-2010, ואף ביקר אותו בכלא איילון יומיים לפני שהתאבד. בריאיון לגלי צה"ל אמר פלדמן כי משפחתו של זיגייר שכרה את שירותיו כדי לייעץ לזיגייר לגבי עסקת טיעון שהתגבשה עם הפרקליטות וכי הוא טען לחפותו.

"ביקרתי אותו במקום שבו הוחזק. הוא עמד בפני צומת משפטית וביקש שגם אני אחווה דעה על ההחלטה", אמר פלדמן. לדבריו, כתב אישום הוגש נגד זיגייר , אך המשפט לא החל באופן ממשי. "הוא היה במעמד של עצור עד תום ההליכים והתנהל משא ומתן עם גורמים בכירים בפרקליטות בניסיון להגיע להסדר טיעון, הוא ביקש עצה", סיפר פלדמן. "מאחר שלא הכרתי את החומר, ישבתי ושמעתי אותו בסבלנות. הוא נשמע לטעמי רציונלי, ממוקד, הוא דיבר לעניין. הוא לא הפגין רגש מיוחד של רחמים עצמיים".

פלדמן הדגיש כי זיגייר היה מוטרד מהמשפט שהתנהל נגדו: "שלא תהיה תחושה שזו היתה שיחה נינוחה בבית קפה. ברור שהוא היה לחוץ, ברור שהוא מוטרד מאוד מהמשפט. הוא גם הצהיר על חפותו. בואו לא נשכח, האיש לא הורשע. הוגש נגדו כתב אישום שלא הגיע לשלב של משפט, נמסר לו שהוא עלול להיות צפוי לעונש מאסר ממושך ביותר ולהיות מנודה על ידי משפחתו וזה משפיע על נפש של אדם".

אביגדור פלדמןצילום: שפלן טס

פלדמן אמר כי הוא ידע את שמו האמיתי של זיגייר כשנפגש עמו וידע גם כי הוא מוחזק בשם בדוי. "ראיתי בזה דבר לא ראוי ולא רצוי, אבל לא נקטתי הליכים משפטיים מתוך הנחה שהוא נמצא בידיים טובות של עורכי הדין שמייצגים אותו", אמר. פלדמן סיפר גם כי היה שיתוף פעולה טוב עם שירותי הביטחון שאפשרו לו לפגוש את זיגייר וכי יומיים אחרי הפגישה הוא קיבל שיחת טלפון מאיש קשר בשירותי הביטחון שהודיע לו כי זיגייר התאבד.

פלדמן מתח ביקורת על התנהלות שירותי הביטחון בפרשה ואמר כי "האחראים עליו היו צריכים לנקוט בצעדים ברורים כדי לשמור עליו "בייחוד כשהוא נמצא הרחק מעינו של הציבור. סוף הדבר הוא משהו שצריך לחקור אותו". הוא מתח גם ביקורת על התנהלות בתי המשפט בפרשה ואמר כי לצווי איסור פרסום יש הצדקה זמנית ועל שופטים לבחון אותם בכל נקודה מחדש במהלך מעצרים. "בתי המשפט להבנתי לא רגישים מספיק לדבר הזה. ברור שמגיע איש ביטחון עם איומי ביטחון מפה ועד להודעה חדשה, השופט נבהל, מה הוא יודע?".

"האירוע נבחן בבית המשפט העליון"

הצנזורית הצבאית הראשית, תא"ל סימה וקנין-גיל, סיפרה היום לראשונה כי בהטלת צו איסור היה מעורב בית המשפט העליון וכי גם עליה הוטל איסור להתראיין בנושא. "האירוע הזה נבחן בדרג שופטים מבית משפט המחוזי ועד בית המשפט העליון ואי אפשר להגיד עליהם שהם מקלים - לא עם חופש הביטוי ולא עם ביטחון המדינה. והם השתכנעו שבאירוע הזה נכון שיהיה צו איסור פרסום", אמרה.

"זה נבחן בדרגים הכי בכירים. אני מכירה את מי שנדרש היה ללכת להסביר את האירוע בבית משפט וכמה קשה היה לשכנע. ובכל זאת, כמה שופטים במדינת ישראל השתכנעו בצורך. זה סימן שזה לא רק שיגעון של ארגון כלשהו או של הממשלה".

היא הכחישה את הפרסומים לפיהם צלצלה לפני יומיים בבהילות ליו"ר הכנסת הזמני כדי למנוע מהנושא לעלות באופן פומבי במהלך דיון במליאת הכנסת. "אם הייתי מנסה לבלום את הפרסום, הרי שלא הייתי מתירה לכולכם, כולל חברי הכנסת, לדבר על זה החל משעות הצהריים", אמרה וקנין-גיל. "חברי הכנסת בישראל הם דרג נבחר ואין בכוונתי להתערב בדברים הנאמרים". לדבריה, אחד מסגניה קיים שיחה עם קצין הכנסת כדי להזכיר לו את דבר קיומו של צו איסור הפרסום, אך כשנשאלה אם יש להסיר את הדברים מאתר הכנסת היא ענתה "שלא יעלה על הדעת". "חבר כנסת הוא חבר כנסת - הוא נבחר. באופן מפתיע, אני מזדהה עם זהבה גלאון. זהבה גלאון אמרה: 'אני מנצלת את זכות החסינות המהותית להעלות שאלות'. בשביל זה יש דמוקרטיה".

סימה וקנין-גילצילום: אלון רון

וקנין הגיבה על הביקורת שספגה הצנזורה בפרשה ואמרה כי "לא אכפת לנו להיות הילד הרע של השכונה ולחטוף על הראש כשאנחנו טועים. אנחנו גם מוכנים לשקול בפעם הבאה לא להסב את תשומת לבו של קצין הכנסת לקיומו של צו איסור פרסום. הנה, אני מוכנה לקחת את זה קדימה. אנחנו במצב שבו כל דבר שנאמר מקבל פרשנות כל כך עקומה", אמרה.

היא גם רמזה שהתנגדה להטלת צו איסור הפרסום הגורף הכל שלבי הפרשה והביאה כדוגמה את פרשת ענת קם, שבה, לדבריה, "יצאתי ואמרתי שאם יצא משהו בחו"ל, לא נכון לעצור את זה בארץ". בתשובה לשאלה אם יש צורך לסגור את הצנזורה, ענתה וקנין-גיל: "בעולם החדש לא ניתן ברוב המקרים להסתיר דברים. בעידן שבו אנחנו חיים ובמדינה שבה אנחנו חיים – נכון אך ורק להסתיר את הליבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ