העיתונאי האוסטרלי שראיין את זיגייר: "הוא לא נשמע לחוץ או מפוחד"

ג'ייסון קוטסוקיס שוחח עם זיגייר בפברואר 2010, לאחר שהחלה החקירה באוסטרליה על השימוש בדרכונים. לדבריו, היה בהלם ששמע כי נעצר

אנשיל פפר
אנשיל פפר

ג'ייסון קוטסוקיס הופתע מאוד כששמע ביום שני בבוקר שבן זיגייר נעצר לפני שלוש שנים באשמת בגידה. העיתונאי האוסטרלי יצר קשר עם זיגייר זמן קצר לפני מעצרו וניסה לראיינו עבור עיתוני קבוצת פיירפקס האוסטרלית שייצג בשעתו בישראל. "ראיתי את התמונה ששודרה בטלוויזיה, על המסך, ועוד לפני שהם אמרו את השם שלו, ידעתי מיד שזה הוא, מכיוון שכבר ראיתי את התמונה הזאת בעבר". למרות שמיד זיהה אותו בסיקור פרשת "האסיר X", קוטסוקיס אומר ש"הייתי ממש מזועזע ולא האמנתי לזה. חשבתי שהם עשו טעות".

קוטסוקיס יצר קשר עם זיגייר לראשונה בסוף 2009 בעקבות מידע שקיבל ממקור בעל קשרים עם ארגוני המודיעין באוסטרליה. המקור סיפר לו ששירות הביטחון האוסטרלי חוקר מקרה של שלושה אזרחים אוסטרלים שעלו לישראל ועל פי החשד השתמשו בדרכונים האוסטרלים שלהם לצורכי ריגול. אחד האוסטרלים ששירות הביטחון עקב אחרי תנועותיהם היה זיגייר. קוטסוקיס הצליח להשיג את מספר הטלפון הנייד שלו מאוסטרלים שהתגוררו בירושלים.

קוטסוקיס מספר כי התרשם שזיגייר הוא צעיר ישראלי פטריוטי. "הוא היה אדם שביטא מחויבות עמוקה למדינת ישראל בכך שהוא היגר אליה ושירת בצה"ל. הייתי המום כשאמרו שהוא עשה את הדברים האלה. ידעתי שהיתה לו משפחה במלבורן שמאוד מעורבת בקהילה היהודית והכרתי אנשים בישראל שהכירו אותו. היה ברור שהוא אדם אהוד ושהוא התחתן עם אישה ישראלית".

6 מתוך 6 |
זיגייר בחתונה
1 מתוך 6 |
הודאת הפרקליטות כי אסיר שהוחזק בזהות בדויה התאבד בתאו
2 מתוך 6 |
קברו של זיגייר באוסטרליה

קוטסוקי התקשר לזיגייר שלוש או ארבע פעמים במהלך העבודה על הכתבה. בכל פעם שוחחו בטלפון, ואולם זיגייר סירב לבקשתו לפגוש אותו. קוטסוקיס עימת אותו עם המידע שהיה בידיו, לפיו מתקיימת נגדו חקירה באוסטרליה, בחשד שהוא עובד למען המוסד באירופה ואיראן. "הוא הקשיב לי בפעם הראשונה ושמע את מה שהיה לי לומר והכחיש את זה בצורה מאוד נמרצת. התקשרתי אליו שוב לאחר כחודש והוא שוב הכחיש את זה בנחישות רבה וביקש שאפסיק להטריד אותו".

השיחה האחרונה ביניהם התקיימה באמצע פברואר 2010. "הוא לא נשמע לי בלחץ בפעם האחרונה שדיברנו", סיפר, "היה נשמע שהוא באירוע חברתי, וזייגר נשמע די נורמלי, למרות שהוא היה מתוסכל ממני. הוא אמר לי 'אוי לא, שוב אתה. לך תזדיין' וניתק". כמה ימין אחרי זה, מבלי שקוטסוקיס היה מודע לכך, נעצר זיגייר על פשעים חמורים ונכלא בבידוד בכלא אילון. בסוף פברואר התפרסמה הכתבה בעיתוני פיירפקס באוסטרליה.

"ניסיתי להתקשר אליו אחרי שהכתבה התפרסמה", סיפר קוטסוקיס, "אבל לא הצלחתי לתפוס אותו. עכשיו אני מבין למה. לא הזכרתי את השם שלו בכתבה כי לא חשבתי שזה הוגן וחששתי שזה יעמיד אותו בסכנה בפעם הבאה שהוא באיראן. מישהו באוסטרליה סיפר לי שבני המשפחה ידעו שהכתבה מתייחסת אליו ושזה מאוד הפריע להם. עכשיו אני יכול להבין מבין מדוע".

ג'ייסון קוטסוקיס צילום: טלוויזיה

פרט נוסף שקוטסוקיס לא הזכיר בכתבה הוא מה שסיפר לו המקור המודיעיני שלו, על כך שזיגייר ושני האוסטרלים האחרים עובדים בחברת קש באירופה המוכרת ציוד אלקטרוני לאיראן. קוטסוקיס הצליח לאתר גם את מנכ"ל החברה, שלא היה אוסטרלי, והוא ניתק את השיחה מיד. "פרסמנו את הסיפור ועכשיו אני יודע שהיא הופיעה שלושה או ארבעה ימים אחרי שהוא נעצר". עיתוי הפרסום נבע מהגילויים על כך שבחיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, חיסול שיוחס למוסד, נעשה שימוש בין השאר גם בדרכונים אוסטרליים, אבל לדעת קוטסוקיס, לא היה שום מידע שיקשור בין זיגייר לחיסול בדובאי ולא נעשה שם שימוש בדרכונו.

קוטסוקיס לא יודע האם שירות הביטחון האוסטרלי בכלל יצר קשר עם זיגייר. מהתחקיר שעשה, עלה שזיגייר למד באוניברסיטה אוסטרלית במהלך 2009 ושחזר לישראל בסוף השנה, עם תום השנה האקדמית באוסטרליה. 

ביומיים האחרונים, היו מספר דיווחים כאילו זיגייר היה נתון ללחץ כבד בשל החקירה האוסטרלית נגדו ושייתכן ו"נשבר" מהלחץ והחל לגלות מידע סודי לגורמים חוץ. קוטסוקיס אמר שהוא לא יכול לשלול את האפשרות שבכך שהתקשר לקוטסוקיס, סייע להפעיל עליו לחץ, "אבל לא נראה לי שאני גרמתי ללחץ עליו. הוא לא נשמע בלחץ בשיחות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ